No:470/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin rəisi Leyla Abdullayeva yerli KİV-in sualını cavablandırır
Sual: Bu günlərdə bəzi Qərb dövlətlərinin rəsmiləri, sosial şəbəkəkərdə guya Azərbaycan silahlı qüvvələrinin törətdiyi hərbi cinayətlər kimi təqdim edilən videolarla bağlı açıqlamalar verir və çağırışlar edirlər. Buna münasibətinizi öyrənmək istərdik.
Cavab: Sosial şəbəkələrdə yayılan videolarla bağlı Azərbaycan tərəfini hərbi cinayətlərdə ittiham edən Ermənistan XİN-nə tərəfimizdən rəsmi açıqlama ilə münasibət bildirilib və mövqeyimiz diqqətə çatdırılıb.
Məsələ burasındadır ki, sosial şəbəkələrdə yayılan videoların araşdırılması ilə bağlı Azərbaycanın Hərbi Prokurorluğu tərəfindən hələ bir müddət öncə hərtərəfli araşdırmanın başlanılması ilə bağlı bəyanat verilmişdi. Vurğulamaq istərdik ki, bu araşdırma hər hansı çağırışlara cavab olaraq deyil, məhz Azərbaycanın hər zaman beynəlxalq öhdəliklərinə ciddi yanaşması çərçivəsində başladılmışdı.
O ki, qaldı bəzi Qərb dövlətlərindən edilən çağırışlara, maraqlıdır bu şəxslər 30 il ərzində, habelə 2020-ci il 44 günlük müharibə zamanı dünya ictimaiyyətinin gözü qarşısında Ermənistan tərəfinin törətdiyi çoxsaylı hərbi cinayətlərlə bağlı, bu cinayətlərin araşdırılması, səbəbkarların cəzalandırılması ilə bağlı hansı çağırışları ediblər? Günü bugün də Ermənistan istehsalı olan minaların Azərbaycan ərazilərində mülki insanların həyatına son verdiyini niyə görməzdən gəlirlər? Yoxsa hərbi əməliyyatların getmədiyi bir vaxtda digər dövlətin ərazisində mina basdırılmasını hərbi cinayət hesab etmirlər? Böyük əksəriyyəti mülki şəxs olmaqla, 250-dək şəxsin mina qurbanı olmasının məsuliyyəti birmənalı şəkildə Ermənistanın hərbi-siyasi rəhbərliyinin üzərindədir. Ancaq Ermənistanda hələ 90-cı illərin əvvəllərindən etibarən törədilən və indiyədək davam edən çoxsaylı hərbi cinayətlərə, insanlıq əleyhinə cinayətlərə görə indiyədək bir nəfər də olsun məsuliyyətə cəlb olunmayıb.
Azərbaycana çağırış edənlər qərəzsizlik və ədalətli mövqe nümayiş etdirmək istəyirlərsə, məsələyə hərtərəfli yanaşmalı, Ermənistan tərəfindən bugünədək törədilən çoxsaylı cinayətlərin araşdırılması və məsuliyyət daşıyan şəxslərin qanun qarşısında cavab verməsini tələb etməlidirlər. Əks təqdirdə bu, erməni təbliğatı nəticəsində verilmiş birtərəfli açıqlamadan başqa bir şey deyildir.

No:470/22, Head of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Leyla Abdullayeva, answers the question of the local mass media
Question: Some Western officials make statements and calls regarding the videos on social media networks that are presented as war crimes allegedly committed by the Azerbaijan Armed Forces. We would like to know your position regarding this issue.
Answer: Regarding the videos circulating on the internet, we reacted with an official statement to and brought our position to Armenian MFA which accused the Azerbaijani side of war crimes.
Military Prosecutor's Office of Azerbaijan made a statement on the start of an investigation regarding the videos spread on social media networks. We would like to emphasize that this investigation was not initiated in response to any appeals, but within Azerbaijan's meticulous approach to its international obligations.
Coming to the appeals made by some Western countries: What kind of appeals these entities have made in connection with the numerous war crimes committed by Armenia during the 30 years, as well as during the 44-day war of 2020, regarding the investigation of these crimes and the punishment of the perpetrators? Why do they ignore the fact that Armenian made landmines are still killing civilians in Azerbaijan? Don't they consider planting landmines in the territory of another country as a war crime when military operations are not going on? The military and political leadership of Armenia is unequivocally responsible for up to 250 landmine victims, the vast majority of whom are civilians. Not a single person has been brought to justice in Armenia for the numerous war crimes and crimes against humanity that have been committed since the beginning of the 90s and are still ongoing.
If those calling on Azerbaijan want to demonstrate impartiality and a fair position, they should approach the issue comprehensively and demand to investigate the numerous crimes committed by Armenia so far, and to hold the perpetrators accountable before the law. Otherwise, this is nothing more than a one sided statement made as a result of Armenian propaganda.