No:465/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin Azərbaycan və Ermənistan xarici işlər nazirləri arasında Cenevrədə keçirilmiş ikitərəfli görüşə dair bəyanatı
03 oktyabr 2022 03:30
2 oktyabr 2022-ci il tarixində Cenevrədə Azərbaycan Respublikası və Ermənistan Respublikasının xarici işlər nazirləri arasında ikitərəfli görüş keçirilib.
Görüş, 31 avqust 2022-ci il tarixində Brüsseldə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və Ermənistan Respublikasının Baş naziri Nikol Paşinyan arasında Avropa İttifaqı Şurasının prezidenti Şarl Mişelin iştirakı ilə keçirilmiş görüşün nəticəsində xarici işlər nazirlərinə sülh müqaviləsinin mətninin hazırlanması barədə verilmiş tapşırığa uyğun olaraq təşkil edilib.
Nazir Ceyhun Bayramov səylərin post-münaqişə dövründə Azərbaycan və Ermənistan arasında dövlətlərarası münasibətlərin tənzimlənməsinə və sülh müqaviləsinin imzalanmasına yönəldilməsinin əhəmiyyətli olduğunu vurğulayıb. Nazir bu xüsusda, tərəfimizdən təklif olunmuş beş baza prinsipləri əsasında müqavilənin elementlərini detallı şəkildə Ermənistan tərəfinin diqqətinə çatdırıb.
Görüş zamanı, delimitasiya olunmamış sərhəddə baş vermiş gərginliyi nəzərə alaraq, delimitasiya üzrə ikitərəfli komissiyanın növbəti iclasının əvvəlcədən razılaşdırıldığı kimi cari ilin noyabr ayında deyil, oktyabr ayında keçirilməsi Azərbaycan tərəfindən təklif olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov, Azərbaycan, Ermənistan və Rusiya liderləri tərəfindən imzalanmış Üçtərəfli bəyanatlara və liderlər arasında əldə edilmiş razılıqlara uyğun olaraq Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycan ərazisindən tam çıxarılmasının, Baş nazirlərin müavinlərinin rəhbərliyi ilə üçtərəfli komissiya çərçivəsində əldə olunmuş ilkin razılaşmalar əsasında nəqliyyat-kommunikasiya xəttlərinin qısa müddətdə açılmasının, delimitasiya üzrə işdə irəliləyiş əldə edilməsinin zəruriliyini vurğulayıb.
Humanitar məsələlərə toxunan nazir, o cümlədən, 4000-ə yaxın itkin düşmüş azərbaycanlının taleyinə aydınlıq gətirilməsinin vacibliyini, Ermənistan tərəfinin Azərbaycan ərazisində çoxsaylı faciəvi itkilərə səbəb olan minalar yerləşdirməkdə davam etməsinin qəbuledilməzliyini, bunun Üçtərəfli bəyanat üzrə Ermənistanın öhdəliklərinin kobud pozuntusu və hərbi cinayət olduğunu diqqətə çatdırıb.
Nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycanın bölgədə sülh və sabitliyin təmin olunmasına sadiq olduğunu və sülh müqaviləsinin imzalanmasına hazırlığını bir daha ifadə edib. Bu istiqamətdə müzakirələrin davam etdirilməsinə dair razılıq əldə olunub.

No:465/22, Statement of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the bilateral meeting of Ministers of Foreign Affairs of Azerbaijan and Armenia held in Geneva
03 October 2022 03:30
On October 2, 2022, a bilateral meeting between the Ministers of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Republic of Armenia was held in Geneva.
The meeting was organized in accordance with the task given to the Ministers of Foreign Affairs on drafting the text of the peace treaty as a result of the Brussels meeting of 31 August, 2022, between the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and the Prime Minister of the Republic of Armenia Nikol Pashinyan with the participation of the President of the Council of the European Union Charles Michel.
The importance of focusing efforts on the normalization of interstate relations between Azerbaijan and Armenia and the signing of peace treaty in the post-conflict period was emphasized by Minister Bayramov. In this regard, Minister brought to the attention of the Armenian side the elements of the peace treaty based on the five principles proposed by Azerbaijan.
During the meeting, Azerbaijani side, taking into account the recent tension on undelimited border, proposed holding the next meeting of the bilateral commissions on delimitation in October of this year, instead of November as previously agreed.
The importance of full withdrawal of the Armenian armed units from the territories of Azerbaijan, the opening of transport and communication lines within the short period based on the preliminary agreements reached in the trilateral commission under the leadership of the deputy prime ministers, the need to make progress in the field of delimitation, in accordance with the Trilateral statements signed by the leaders of Azerbaijan, Armenia and Russian Federation, as well as the agreements reached between the leaders, was emphasized by Minister Bayramov.
Minister, touching upon the humanitarian issues, drew attention, inter alia, to the importance of clarifying the fate of nearly 4,000 missing Azerbaijanis, noted the inadmissibility of the Armenian side continuing to place landmines on the territory of Azerbaijan that causes numerous tragic losses, while being a war crime and gross violation of Armenia’s obligations under the Trilateral statement.
Minister Bayramov once again stressed Azerbaijan’s commitment to ensure peace and stability in the region, and readiness to sign a peace treaty. It was agreed to continue discussions in this regard.