No:462/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin Ermənistan XİN-in 28 sentyabr tarixli bəyanatına dair şərhi
29 sentyabr 2022 08:53
28 sentyabr 2022-ci il tarixində Ermənistan Xarici İşlər Nazirliyi guya Azərbaycan tərəfinin atəşkəs rejimini pozması ilə bağlı əsassız bəyanatı, habelə bu ölkənin baş nazirinin sosial şəbəkə hesabı üzərindən Azərbaycana qarşı saxta ittihamları açıq şəkildə Ermənistanın bölgədəki vəziyyəti gərginləşdirmək məqsədi güddüyünü göstərir.
Azərbaycan Respublikası Müdafiə Nazirliyi tərəfindən daha öncədən məlumat verildiyi kimi, Ermənistan silahlı qüvvələrinin bölmələri sentyabrın 28-i saat 18:00 radələrində Azərbaycan Ordusunun Kəlbəcər rayonu istiqamətindəki bölmələrini müxtəlif çaplı atıcı silahlardan atəşə tutub və nəticədə Azərbaycan Ordusunun hərbi qulluqçusu ağır yaralanıb. Beləliklə də Ermənistan tərəfinin atəşkəsi pozaraq əl atdığı təxribata cavab olaraq Azərbaycan Ordusu adekvat tədbirlər görüb.
Ermənistan tərəfinin artıq “ənənə” xarakteri almış təxribatlarının növbəti yüksək səviyyəli görüş ərəfəsində məqsədli şəkildə baş verməsi şübhə doğurmur. Xatırladırıq ki, Ermənistan, bu ilin 13 sentyabr tarixində saat 9.00 da əldə edilmiş atəşkəsi Kollektiv Təhlükəsizlik Müqaviləsi Təşkilatının Zirvə görüşü ərəfəsində pozaraq, qəsdən gərginliyi artırmaqla təxribatlarını 36 saat davam etdirdi. İndi də iki dövlət arasında yenidən təmasların baş tutduğu, növbəti görüşlərin planlaşdırıldığı bir vaxtda və bölgəyə beynəlxalq vasitəçilərin səfəri ərəfəsində Ermənistan eyni oyunu oynayır, insanları öz cılız siyasətinin qurbanına çevirir.
Aydındır ki bu, Ermənistanın danışıqlar prosesini pozmaq üçün növbəti bəhanəsidir.
Ermənistan rəhbərliyi bölgədəki vəziyyəti gərginləşdirməməli, danışıqlar prosesinə qeyd-şərtlər irəli sürməməli, beynəlxalq ictimaiyyəti ittiham etmək təcrübəsini dayandırmalı və danışıqlar masasında əyləşməlidir.
Ermənistandan fərqli olaraq, sülh gündəliyinin təşəbbüskarı olan, işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə iri miqyaslı bərpa quruculuq və nəqliyyat kommunikasiyalarının açılması üçün sürətlə iş aparan Azərbaycan bölgədə gərginliyin yaranmasında maraqlı deyil. Lakin ölkəmizə qarşı olan hər hansı təxribatın qarşısı qətiyyətlə alınacaq.

No:462/22, Commentary of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the statement of the Armenian MFA dated September 28
The baseless statement of the Ministry of Foreign Affairs of Armenia, dated September 28, 2022, on the alleged violation of the ceasefire regime by the Azerbaijani side, as well as the false accusations against Azerbaijan through the social media by the Prime Minister of this country clearly demonstrate that Armenia is pursuing the goal of aggravating the situation in the region.
As previously reported by the Ministry of Defense of the Republic of Azerbaijan, on September 28 at around 18:00, the units of the Armenian armed forces opened fire on the units of the Azerbaijan Army in the direction of Kalbajar district from various caliber weapons, and as a result, a serviceman of the Azerbaijan Army was seriously injured. Thus, in response to the provocation committed by the Armenian side by violating the ceasefire, the Azerbaijani Army took adequate measures.
There is no doubt that the provocations of the Armenian side, which have already acquired the character of "tradition", were purposeful on the eve of the next high-level meeting. We remind that Armenia violated the ceasefire reached at 9:00 on September 13 of this year on the eve of the Summit of the Collective Security Treaty Organization and continued its provocations for 36 hours by deliberately increasing the tension. Even now, when contacts between the two states are taking place again, the next meetings are being planned, and on the eve of the visit of international mediators to the region, Armenia is playing the same game, making people victims of its clumsy policy.
It is clear that this is Armenia's another pretext to disrupt the negotiation process.
The leadership of Armenia should not aggravate the situation in the region, should not put forward reservations to the negotiation process, should stop the practice of accusing the international community and should sit at the negotiation table.
Contrary to Armenia, Azerbaijan, which is the initiator of the peace agenda, opening of transport communications in the region and implements large-scale reconstruction work in the territories liberated from occupation, is not interested in creating tension in the region. However, any provocation against our country will be resolutely prevented.