No:460/25, Nazir Ceyhun Bayramovun Gürcüstanın xarici işlər naziri Maka Botçorişvili ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
4 dekabr 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Avropada Təhlükəsizlik və Əməkdaşlıq Təşkilatının (ATƏT) Nazirlər Şurasının Vyana şəhərində keçirilən 32-ci iclası çərçivəsində Gürcüstanın xarici işlər naziri Maka Botçorişvili ilə görüşüb.
Görüş zamanı Azərbaycan-Gürcüstan strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinin bütün istiqamətlər üzrə inkişaf dinamikası müsbət qiymətləndirilib, iki ölkə arasında dostluq, qarşılıqlı dəstək və mehriban qonşuluq prinsiplərinə əsaslanan əməkdaşlığın regionda sabitlik və inkişaf üçün mühüm rol oynadığı qeyd edilib.
Görüşdə, ikitərəfli iqtisadi və ticarət əlaqələri, o cümlədən enerji, nəqliyyat-logistika istiqamətlərində indiyədək həyata keçirilmiş müştərək strateji layihələr barədə fikir mübadiləsi aparılıb. Regionda nəqliyyat-kommunikasiya dəhlizlərinin gücləndirilməsinin hər iki ölkənin, eləcə də bütün regionun rifahı üçün strateji əhəmiyyəti vurğulanıb.
Nazir Ceyhun Bayramov Vaşinqton sammitindən sonra sülh prosesi ilə bağlı ətraflı məlumat verib. Vaşinqtonda əldə olunmuş razılıqların regionda sülh gündəliyinin irəliləməsi baxımından mühüm dönüş nöqtəsi olduğu vurğulanıb, ölkəmizin proses çərçivəsində gözləntiləri diqqətə çatdırılıb.

No:460/25, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Minister of Foreign Affairs of Georgia, Maka Botchorishvili
05 December 2025 00:30
On 4 December 2025, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with the Minister of Foreign Affairs of Georgia, Maka Botchorishvili, on the sidelines of the 32nd Meeting of the OSCE Ministerial Council held in Vienna.
During the meeting, the dynamic development of Azerbaijan–Georgia strategic partnership relations in all areas was positively assessed, and it was noted that cooperation based on friendship, mutual support, and good neighborliness plays an important role in ensuring stability and development in the region.
The sides exchanged views on bilateral economic and trade relations, including joint strategic projects implemented to date in the fields of energy and transport-logistics. The strategic importance of strengthening transport and communication corridors in the region for the prosperity of both countries, as well as the entire region, was emphasized.
Minister Jeyhun Bayramov provided detailed information on the peace process following the Washington Summit. It was highlighted that the agreements reached in Washington constitute an important turning point for advancing the peace agenda in the region, and Azerbaijan’s expectations within this framework were conveyed.