No:460/24, Fransa səfirinin Xarici İşlər Nazirliyinə çağırılması barədə mətbuat məlumatı
20 noyabr 2024-cü il tarixində Fransanın Azərbaycandakı səfiri Ann Buayon Xarici İşlər Nazirliyinə çağırılıb.
Görüş zamanı, BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) ərəfəsində və sessiya zamanı Fransanın Azərbaycan sədrliyinin hədəf alınmasına etiraz bildirilib.
Bu xüsusda, Azərbaycanın ev sahibliyi etdiyi BMT-nin bu mötəbər tədbirinin boykot edilməsinə çağırışların, bir çox dövlət başçılarının tədbirə qatılmamağa Fransa tərəfindən təşviq edilməsinin, eləcə də COP29 konfransı başlayan zaman Fransanın xüsusi səyləri ilə Avropa Parlamentində sədrliyimizi əsassız şəkildə tənqid edən, ümumilikdə isə iqlim dəyişmələri ilə mübarizə sahəsində qlobal səylərimizə qarşı çevrilmiş qətnamənin qəbulunun qəbuledilməz olduğu vurğulanıb.
Bununla yanaşı, Ermənistanın geniş şəkildə silahlanmasını həyata keçirən, militarizmi və revanşizmi təşviq edən Fransanın addımlarının sülh prosesinə zərbə olduğu diqqətə çatdırılıb.
Azərbaycanı hədəf alan, eləcə də normallaşma prosesini təhlükə altına salan bu addımlara son qoyulması Fransa tərəfindən təkidlə tələb olunub.

No:460/24, Press release on summoning of the French Ambassador to the Ministry of Foreign Affairs
On 20 November 2024, Anne Boillon, Ambassador of France to Azerbaijan was summoned to the Ministry of Foreign Affairs.
During the meeting, objection to France's targeting of the Azerbaijani presidency on the eve of and during the 29th Conference of the Parties of the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29) was expressed.
In this regard, it was emphasized that the calls for a boycott of this prestigious UN event, which Azerbaijan was hosting, France’s encouragement of several Heads of States to refrain from attending the event, as well as adoption of a resolution that unfairly criticized the presidency and our global efforts to combat climate change in general by the European Parliament with France's particular efforts at the beginning of the COP29 are unacceptable.
Furthermore, it was brought to the attention that the actions of France, which conducts Armenia's massive arms supply and promotes militarism and revanchism undermine the peace process.
France was vehemently demanded to put an end to the actions targeting Azerbaijan and jeopardizing the normalization process.