No:459/24, Azərbaycanın Ermənistana qarşı Enerji Xartiyası Müqaviləsi üzrə arbitraj iddiası ilə bağlı əsas iddia sənədinə dair mətbuat məlumatı
20 noyabr 2024 09:48
19 noyabr 2024-cü il tarixində Azərbaycan hökuməti Enerji Xartiyası Müqaviləsi çərçivəsində və beynəlxalq hüququn əsas prinsiplərinə uyğun olaraq, Ermənistana qarşı Daimi Arbitraj Məhkəməsinə (Haaqada yerləşən) Azərbaycanın enerji resursları üzərində suveren hüquqlarının Ermənistan tərəfindən çoxsaylı pozuntuların təfərrüatlarını əks etdirən əsas iddia sənədini təqdim edib.
Bu iddia sənədi, 27 fevral 2023-cü il tarixində Azərbaycanın Ermənistana Arbitraj haqqında Bildiriş göndərdiyi zaman başlamış beynəlxalq məhkəmə prosesi çərçivəsində son inkişafdır. Arbitraj məhkəməsi 8 sentyabr 2023-cü il tarixində təsis edilib və Azərbaycanla Ermənistan arasında ilk prosessual görüş 12 yanvar 2024-cü ildə keçirilib.
Ermənistan Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazilərinin otuz ilə yaxın qanunsuz işğalı zamanı Azərbaycanın bu ərazilərdə öz enerji resurslarına çıxışına və ya onların inkişaf etdirilməsinə mane olub. Bunun əksinə, Ermənistan həmin resurslardan öz mənfəəti üçün istifadə edib.
Ermənistanın beynəlxalq hüquq normalarını pozma halları arasında xüsusilə, onun onilliklər ərzində Azərbaycanın əhəmiyyətli bərpa olunan enerji layihələrinə çıxışına və ya onlardan faydalanmasına icazə verməkdən imtina etməsini qeyd etmək olar. Bunlara əvvəllər işğal olunmuş Ağdərə rayonundakı Sərsəng Su Anbarında yerləşən Tərtər Su Elektrik Stansiyası, İranla sərhəddə, Azərbaycanın keçmiş işğal olunmuş Cəbrayıl rayonunda yerləşən Xudafərin və Qız Qalası su elektrik stansiyaları layihələri, həmçinin əvvəllər istifadə olunmamış enerji potensialı, hidroenergetika daxil olmaqla bərpa olunan enerji mənbələri, habelə digər resurslar daxildir.
Ermənistan tərəfi qanunsuz işğal dövründə Tərtər Su Elektrik Stansiyasını istismar edən qurumları lisenziyalaşdırıb və tənzimləyib, bu enerji mənbəyini qanunsuz olaraq öz daxili elektrik şəbəkəsi ilə əlaqələndirib və əlavə enerjini daxili enerji istehlakı üçün Ermənistana yönləndirib. Bundan əlavə, Ermənistan Azərbaycanın Xudafərin və Qız Qalası layihə sahələrinə girişinə mane olmaqla bu mühüm hidroenergetika layihələrinin tamamlanmasını 30 il gecikdirib və Azərbaycanın bərpa olunan enerji sektorunun inkişafına maneçilik törədib.
Azərbaycan, öz enerji resursları üzərində suveren hüquqlarının Ermənistan tərəfindən pozulması, o cümlədən işğaldan azad edilmiş ərazilərdə bərpa olunan enerji mənbələrinin Ermənistan tərəfindən qanunsuz istismarına və zərər vurulmasına görə təzminat tələb olunması fəaliyyətini davam edəcəkdir.

No:459/24, Press Release on Azerbaijan’s Statement of Claim under the Energy Charter Treaty Arbitration Proceeding against Armenia
On 19 November 2024, the Government of Azerbaijan filed its Statement of Claim with the Permanent Court of Arbitration (in the Hague) against Armenia that details Armenia’s multiple breaches of Azerbaijan’s sovereign rights over its energy resources under the Energy Charter Treaty (ECT) and fundamental principles of international law.
This Statement of Claim is the latest development in international legal proceedings that began on 27 February 2023, when Azerbaijan served a Notice of Arbitration on Armenia. The arbitral tribunal was constituted on 8 September 2023, and the first procedural meeting between Azerbaijan and Armenia took place on 12 January 2024.
During its nearly thirty-year illegal occupation of Azerbaijan’s internationally recognized territory, Armenia prevented Azerbaijan from accessing or developing its energy resources in that territory. Instead, it exploited those resources for Armenia’s own benefit.
Crucial among Armenia’s breaches of international law is its refusal to allow Azerbaijan to access or benefit from significant renewable energy projects for decades. These include the Tartar Hydropower Plant on the Sarsang Reservoir in the formerly occupied Aghdara district, along with the Khudafarin and Giz Galasi hydropower projects on the border with Iran, in the formerly occupied Jabrayil district of Azerbaijan, as well as previously untapped energy potential, renewables, including hydropower, and other resources.
During its illegal occupation, Armenia also licensed and regulated the entities that operated the Tartar Hydropower Plant, unlawfully plugging this energy source into its domestic electricity network and directing surplus energy to Armenia for domestic energy consumption. Further, Armenia barred Azerbaijan from accessing the Khudafarin and Giz Galasi project sites, delaying the completion of these critical hydropower projects by 30 years and impairing Azerbaijan’s development of its renewable energy sector.
Azerbaijan will continue to seek redress for Armenia’s violations of Azerbaijan’s sovereign rights over its energy resources, including Armenia’s unlawful exploitation and impairment of renewable resources in the liberated territories.