Mətbuat şərhi 27 sentyabr 2022 08:00
No:458/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin 27 sentyabr - Azərbaycan Respublikasında Anım Günü ilə bağlı bəyanatı
27 sentyabr 2022 08:00
Bu gün, 2020-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Silahlı Qüvvələrinin Ermənistan Respublikasının silahlı qüvvələrinin növbəti hərbi təxribatının qarşısını almaq üçün başladığı cavab tədbirlərindən iki il ötür.
44 günlük Vətən müharibəsinin başlanğıcını qoyan bu tədbirlər, Ermənistanın növbəti hərbi təcavüzünün qarşısını almaq və mülki əhalinin təhlükəsizliyini təmin etmək məqsədilə özünü müdafiə hüququ çərçivəsində və beynəlxalq humanitar hüquqa tam riayət etməklə həyata keçirildi.
Vətən müharibəsi Ermənistanın Azərbaycana qarşı 30 ilə yaxın davam edən təcavüzünə son qoydu, Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü təmin etdi, bir milyona yaxın azərbaycanlının fundamental hüquqlarını bərpa etdi. Azərbaycan təkbaşına BMT Təhlükəsizlik Şurasının 1993-cü il tarixli müvafiq qətnamələrinin icrasını təmin etdi.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Silahlı Qüvvələrinin Ali Baş Komandanı İlham Əliyevin rəhbərliyi altında Azərbaycan Respublikasının Ordusunun şücaəti nəticəsində əldə etdiyimiz Qələbə Azərbaycan Respublikası tarixinin yeni dövrünü açdı, beynəlxalq ədaləti bərqərar etdi.
Azərbaycanın ərazilərinin işğalına son qoyulması bu torpaqlarda Ermənistan tərəfindən onilliklər ərzində həyata keçirilən geniş miqyaslı qeyri-qanuni fəaliyyəti üzə çıxardı. Azərbaycan torpaqlarının kütləvi şəkildə minalanması, Azərbaycanın tarixi, mədəni, dini irsinin məqsədli şəkildə məhv edilməsi, mənimsənilməsi, təbii ehtiyatların talan edilməsi, infrastrukturun darmadağın edilməsi və digər beynəlxalq hüquq pozuntularına dair açıq dəlillər beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətinə çatdırıldı. Ermənistanı beynəlxalq öhdəliklərini, habelə beynəlxalq humanitar hüquq və insan hüquqları pozuntularına görə məsuliyyətə cəlb etmək üçün Azərbaycan İnsan Hüquqları üzrə Avropa Məhkəməsi və Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsinə (BƏM) müraciətlər etdi. BƏM Azərbaycanın verdiyi vəsatətlər əsasında 7 dekabr 2021-ci il tarixində Ermənistana qarşı müvəqqəti tədbirlərə dair yekdilliklə qərarlar qəbul etdi.
Son iki il ərzində Azərbaycan, azad olunmuş ərazilərdə genişmiqyaslı bərpa və yenidənqurma işlərini, o cümlədən böyük infrastruktur layihələrinin icrasını həyata keçirir, bir milyona yaxın azərbaycanlı məcburi köçkünün öz evlərinə təhlükəsiz şəraitdə geri dönüşünü, bu torpaqlarda həyatın yenidən canlanmasını təmin etmək üçün məqsədyönlü addımlar atır. 10 noyabr 2020-ci il tarixli üçtərəfli bəyanata uyğun olaraq, bölgədə dayanıqlı sülh və sabitliyə nail olmaq istiqamətində tədbirlər görür.
Bunun əksi olaraq, Ermənistan revanşizm mövqeyi sərgiləyərək üzərinə götürdüyü öhdəlikləri tam icra etmir, silahlı birləşmələrinin qalıqlarını hələ də bölgədən çıxarmayaraq və ərazidə yeni minalar basdırmaqla təhlükəsizliyə ciddi hədə yaradır, bölgədə kommunikasiyaların açılışı üçün demək olar ki, heç bir praktiki addım atmır, hərbi təxribatlarını davam etdirir və beləliklə də post-münaqişə normallaşma cəhdlərinə ciddi xələl gətirir.
Azərbaycan beynəlxalq hüququn prinsipləri, xüsusilə də suverenlik, ərazi bütövlüyü, və beynəlxalq sərhədlərin toxunulmazlığına ciddi riayət olunması əsasında Ermənistan ilə münasibətlərin normallaşdırılmasının təşəbbüskarıdır. Biz, Ermənistanı bölgədə sülh, təhlükəsizlik və rifahın təmin olunması naminə bu fundamental prinsiplərə hörmət etməyə, beynəlxalq öhdəliklərinə əməl etməyə çağırırıq. Ermənistanın nəhayət ki, danışıqlarda imitasiyaya son verib, real, konstruktiv addımlar atması gərəkdir. Bölgənin sülh şəraitində inkişafının başqa alternativi mövcud deyil.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı ilə ölkəmizdə Anım Günü kimi qeyd edilən 27 sentyabr tarixində Azərbaycanın müstəqilliyi, suverenliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçən bütün Şəhidlərimizin əziz xatirəsini dərin hörmət və ehtiramla yad edirik.

No:458/22, Statement of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the 27th of September – Remembrance Day in the Republic of Azerbaijan
27 September 2022 08:00
Today, two years have passed since the retaliatory measures by the Armed Forces of the Republic of Azerbaijan in 2020 to counter another military provocation from the Armed Forces of the Republic of Armenia.
These measures, which marked the beginning of the 44-day Patriotic War, carried out within the framework of the right to self-defense and in full compliance with international humanitarian law in order to stop the recurrent military aggression by Armenia and to provide for the security of the civilian population.
The Patriotic War put an end to Armenia’s nearly 30-year-long military aggression against the sovereign lands of Azerbaijan, ensured the territorial integrity of Azerbaijan, and restored the fundamental rights of nearly one million Azerbaijanis. Azerbaijan fought alone to ensure the implementation of the relevant UN Security Council resolutions of 1993.
The Victory we gained thanks to the bravery of the Army of the Republic of Azerbaijan under the leadership of the President of the Republic of Azerbaijan, Supreme Commander-in-Chief of the Armed Forces Ilham Aliyev opened a new era in the history of the Republic of Azerbaijan and established international justice.
Putting an end to the occupation of Azerbaijan's territories revealed the scale of massive illegal activities by Armenia on these lands for last three decades. Clear evidence of widespread mining of Azerbaijani lands, the deliberate destruction and misappropriation of Azerbaijan’s historical, cultural and religious heritage, plundering of natural resources, destruction of infrastructure and other violations of international law were duly documented and shared with the international community. In order to hold Armenia accountable for its breaches of its international obligations, as well as of the international humanitarian and human rights law, Azerbaijan filed inter-state applications against Armenia in the European Court of Human Rights and the International Court of Justice (ICJ). On December 7, 2021, the ICJ unanimously adopted provisional measures against Armenia based on the application filed by Azerbaijan.
Since the early days of liberation, Azerbaijan launched large-scale restoration and reconstruction works, including the implementation of key infrastructure projects, aimed at ensuring the safe repatriation of nearly one million of displaced Azerbaijanis to their homes and the revival of life in these lands. In accordance with the Trilateral Statement of November 10, 2020, Azerbaijan is taking proactive measures to achieve lasting peace and stability in the region.
On the contrary, Armenia fails to comply with the obligations it assumed by demonstrating a revanchism position, creating a serious threat to security by retaining the remnants of its armed formations from the region and by planting new landmines in the area. Moreover, Armenia takes almost no practical steps to open communications in the region, and continues its military provocations, thus seriously undermining post-conflict normalization efforts.
Azerbaijan acts as the initiator of the normalization of relations with Armenia on the basis of strict observance of the principles of international law, in particular sovereignty, territorial integrity, and inviolability of international borders. We call on Armenia to respect these fundamental principles to ensure peace, security, and prosperity in the region and comply with its international obligations. Armenia should finally put an end to imitation in the negotiations and take genuine, constructive steps. There is no other alternative for the peaceful development of the region.
September 27 is celebrated as Remembrance Day in our country by the order of the President of the Republic of Azerbaijan and today we remember with deep respect and cherish the memory of all our Martyrs who gave their lives for independence, sovereignty, and territorial integrity of Azerbaijan.