No:455/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Banqladeş Xalq Respublikasının ölkəmizə yeni təyin olunmuş fövqəladə və səlahiyyətli səfiri ilə görüşünə dair məlumatı
24 noyabr 2021-ci il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Banqladeş Xalq Respublikasının ölkəmizdə yeni təyin olunmuş fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Qousal Azam Sarkeri qəbul edib.
Nazir, yeni təyinatı münasibətilə Banqladeş səfirini təbrik edib. O, ölkələrimiz arasında siyasi münasibətlərin yaxşı səviyyədə olduğunu və bir-sıra sahələrdə əməkdaşlığın inkişafı üçün imkanların mövcud olduğunu qeyd edib. Azərbaycan və Banqladeşin beynəlxalq platformalarda əməkdaşlığı vurğulanıb.
Səfir Qousal Azam Sarker ölkəsinin, ikitərəfli ənənəvi bağlar üzərində qarşılıqlı əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsində maraqlı olduğunu qeyd edib. O siyasi və mədəni sahələrdə münasibətərin inkişafından məmnunluqla danışıb və iqtisadi sahədə əlaqələrin genişləndirilməsi imkanlarının mövcud olduğunu söyləyib.
Tərəflər, iki ölkə arasında bir sıra sahələrdə, o cümlədən insanlar arasında əlaqələr, təhsil, turizm, sənaye və investisiya sahələrində əlaqələrin inkişaf etdirilməsi məsələləri ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.
Görüşdə, həmçinin Qoşulmama Hərəkatına Azərbaycanın sədrliyi çərçivəsində həyata keçirilən tədbirlər, xüsusilə də qlobal çağırışlara cavab olaraq, o cümlədən pandemiya ilə mübarizədə atılan addımlar, İslam Əməkdaşlığı Təşkilatı çərçivəsində əməkdaşlıq, bu xüsusda Banqladeş tərəfindən keçmiş münaqişə ilə bağlı Azərbaycanın ədalətli mövqeyinə verilən dəstək, habelə digər beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq məsələləri müzakirə edilib.

No:455/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the newly appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the People's Republic of Bangladesh to our country
24 November 2021 15:35
On November 24, 2021, Foreign Minister Jeyhun Bayramov received the newly appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the People's Republic of Bangladesh to Azerbaijan Gousal Azam Sarker.
The Minister congratulated the Ambassador of Bangladesh on his new appointment. He noted that political relations between the two countries are at a good level and there are opportunities for the development of cooperation in a number of areas. Cooperation between Azerbaijan and Bangladesh on international platforms was highlighted.
Ambassador Gousal Azam Sarker noted that his country is interested in further expanding mutual cooperation based on traditional bilateral ties. He spoke with satisfaction about the development of relations in the political and cultural spheres, noting that there are opportunities to expand economic ties.
The sides exchanged views on the development of relations between the two countries in a number of areas, including people-to-people contacts, education, tourism, industry and investment.
At the meeting, measures taken within the framework of Azerbaijan's chairmanship in the Non-Aligned Movement, in particular, steps taken in response to global challenges, including in the fight against the pandemic, cooperation within the Organization of Islamic Cooperation, and in this regard, support by Bangladesh for Azerbaijan's fair position in connection with the past conflict, as well as cooperation within other international organizations were discussed.