No:454/23, Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Ayxan Hacızadənin ABŞ Dövlət Departamentinin mətbuat katibi Metyu Millerin 31 avqust tarixli bəyanatı ilə bağlı şərhi
Azərbaycan ABŞ Dövlət Departamentinin bölgədəki vəziyyətlə bağlı bəyanatını qeydə alır.
İlk növbədə, Azərbaycan tərəfinin erməni əsilli sakinlərin təlabatlarının ödənilməsi istiqamətində təklifləri, o cümlədən Ağdam-Xankəndi yolundan istifadə ilə paralel olaraq, Laçın yolundan hərəkətin intensivləşməsi təklifini irəli sürməsinin, eləcə də gündəlik əsasda onlarla erməni sakinin Laçın sərhəd buraxılış məntəqəsindən hər iki istiqamətdə keçməsi fonunda bölgədə “blokada” olması iddiaları qəbuledilməzdir.
Erməni sakinlərin bəzi nümayəndələrinin Azərbaycan ərazilərində yerləşən Rusiya sülhməramlı kontingenti vasitəsilə Azərbaycan Qızıl Aypara Cəmiyyəti tərəfindən Ağdam-Xankəndi istiqamətinə göndərilmiş və hazırda Xankəndinə keçidi gözləyən yük maşınlarına mane olmaq istiqamətində səyləri və yolu bağlaması şəraitində bölgədə “gərgin humanitar vəziyyət” mövcudluğu iddialarını əsassız edir.
Azərbaycanın Qarabağ bölgəsində məskunlaşan erməni sakinlərin reinteqrasiyası, Qarabağ bölgəsinə humanitar yüklərin müxtəlif marşrutlarla çatdırılması, həmçinin Azərbaycanın xüsusi nümayəndəsi ilə yerli erməni sakinlərin nümayəndələri arasında görüşün təşkili ilə bağlı Azərbaycanın erməni sakinləri dəfələrlə görüşə dəvət etməsi, bu istiqamətdə görüşlərin təşkili ilə bağlı əldə olunmuş razılıqlardan Ermənistan tərəfinin öz qondarma rejimi vasitəsilə qeyri-qanuni şərtlər və müxtəlif bəhanələr irəli sürməklə boyun qaçırması ABŞ tərəfinə yaxşı məlumdur.
Azərbaycan tərəfinin bu istiqamətdə təkliflərinin davamlı olaraq rədd edilməsi isə vəziyyətin heç də humanitar deyil, əksinə siyasi xarakter daşıdığını bir daha nümayiş etdirir.
Azərbaycan Respublikası dövlətlərin suverenliyinə və ərazi bütövlüyünə hörmət əsasında bölgədə sülh, təhlükəsizlik və sabitliyin bərqərar olmasında, erməni sakinlərin ölkəmizin qanunvericiliyi çərçivəsində reinteqrasiyasında qərarlıdır.

No:454/23, Commentary by Aykhan Hajizada, Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs, on the press statement of Matthew Miller, U.S. State Department Spokesperson dated August 31
31 August 2023 22:10
Azerbaijan took note of the press statement of the U.S. State Department on the situation in the region.
First of all, against the backdrop of the proposals put forward by Azerbaijan to meet the needs of Armenian residents, including the proposal of intensification of usage of the Lachin road in parallel with the use of the Aghdam-Khankendi road, as well as passage of dozens of Armenian residents in both directions on a daily basis, allegations of “blockade” in the region are unacceptable.
Efforts of some representatives of Armenian residents through the Russian peacekeeping contingent deployed in the territory of Azerbaijan to block the trucks of the Azerbaijan Red Crescent Society, which are awaiting passage to Khankendi and blockage of the road prove that the allegations of “tense humanitarian situation” in the region unfounded.
Azerbaijan’s repeated invitations to Armenian residents to hold talks on the issues of reintegration of Armenian residents living in the Karabakh region of Azerbaijan, the delivery of humanitarian cargo to the Karabakh region by various routes, the organization of meetings between the special representative of Azerbaijan and representatives of local Armenian residents, as well as backstepping of Armenia from the agreements on organization of the meetings in this direction through its illegally installed puppet regime are well-known to the U.S.
Constant rejection of the proposals of Azerbaijan once again demonstrates that the situation is not at all humanitarian, but rather political in nature.
Republic of Azerbaijan is committed to the establishment of peace, security and stability in the region on the basis of respect to the sovereignty and territorial integrity of the states, as well as the reintegration of Armenian residents within the framework of the legislation of our country.