No:453/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Finlandiya Respublikasının ölkəmizə yeni təyin olunmuş fövqəladə və səlahiyyətli səfiri ilə görüşünə dair məlumatı
24 noyabr 2021-ci il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Finlandiya Respublikasının ölkəmizdə yeni təyin olunmuş fövqəladə və səlahiyyətli səfiri xanım Kirsti Narineni qəbul etdi.
Nazir Ceyhun Bayramov Finlandiyadan olan həmkarı ilə BMT Baş Assambleyasının 76-cı sessiyası çərçivəsində baş tutan görüşə istinad edərək, ölkələrimiz arasında münasibətlərinin inkişafı perspektivlərini qeyd etdi. İki ölkənin XİN-ləri arasında siyasi məsləhətləşmələrin keçirilməsinin əhəmiyyəti ifadə olundu.
Səfir Kristi Narine Azərbaycan Respublikasının Prezidenti ilə çox maraqlı görüşün keçirildiyini qeyd etdi. O, həmçinin Milli Məclisdə Finlandiya ilə Dostluq Qrupunun üzvləri ilə keçirillən görüşə məmnunluqla istinad etdi. Səfir Finlandiyanın bölgədə sülhün bərqərar olmasında maraqlı oduğunu və bu xüsusda, bölgənin sülh şəraitində gələcək inkişafına töhfə verməyə hazır olduğunu bildirdi.
Görüşdə tərəflər iki ölkənin iqtisadi, enerji, ətraf mühit, təhsil sahələrində qarşılıqlı əlaqələrinin inkişafı imkanlarını müzakirə etdilər.
Tərəflər, həmçinin regional təhlükəsizlik və qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi apardılar.

No:453/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the newly appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Finland to Azerbaijan
On November 24, 2021, Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov received the newly appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Finland to Azerbaijan Kirsti Narinen.
Referring to the meeting with his Finnish counterpart within the 76th session of the UN General Assembly, Minister Jeyhun Bayramov noted the prospects for the development of relations between our countries. The importance of holding political consultations between the Foreign Ministries of the two countries was emphasized.
Ambassador Kirsti Narinen noted that a very interesting meeting was held with the President of the Republic of Azerbaijan. She also expressed satisfaction with the meeting in the Milli Majlis with members of the Azerbaijan-Finland Friendship Group. The ambassador said Finland is interested in establishing peace in the region and is ready to contribute to the future development of the region in peace.
During the meeting, the sides discussed opportunities for the development of relations between the two countries in the economic, energy, environmental and educational spheres.