No:453/20, AR XİN Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun İtaliya Parlamentinin Deputatlar Palatasının vitse-spikeri Ettore Rosato ilə görüşünə dair məlumatı
7 dekabr 2020-ci il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov İtaliya Parlamentinin Deputatlar Palatasının vitse-spikeri Ettore Rosatonun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Azərbaycan və İtaliya arasında mövcud olan sıx dostluq və əməkdaşlıq münasibətlərindən məmnunluq ifadə edən nazir Ceyhun Bayramov 19-21 fevral 2020-ci il tarixlərində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin İtaliya Respublikasına tarixi dövlət səfərini xatırlatdı. Nazir səfər zamanı imzalanmış “Azərbaycan Respublikası ilə İtaliya Respublikası arasında Çoxölçülü Strateji Tərəfdaşlığın Gücləndirilməsinə dair Birgə Bəyannamə” ilə tərəflərin bir-birlərini strateji tərəfdaş kimi qəbul etdiklərini, bununla siyasi, müdafiə, təhlükəsizlik, iqtisadi, ticarət, enerji, nəqliyyat, innovasiyalar, elm, təhsil, mədəniyyət və digər sahələrdə əməkdaşlığı daha da gücləndirmək yolu ilə qarşılıqlı istəklərini ortaya qoyduqlarını bildirdi.
C.Bayramov Azərbaycan torpaqlarının işğaldan azad olunması ilə nəticələnən 44 günlük Vətən Müharibəsi barədə qarşı tərəfə ətraflı məlumat verərək, uzun illər ərzində Azərbaycanın və ümumilikdə bölgənin təhlükəsizliyinə ciddi təhdid olan Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli ilə bağlı İtaliyanın Azərbaycanın haqq mövqeyinə dəstək verdiyini minnətdarlıqla vurğuladı.
Vitse-spiker Ettore Rosato qəbula görə təşəkkürünü bildirərək, Azərbaycana xüsusi rəğbət bəslədiyini, belə ki, COVİD-19 pandemiyasına baxmayaraq, böyük nümayəndə heyəti ilə ölkəmizə səfər etdiyini, səfər çərçivəsində Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən dağıdılmış Ağdam şəhərini, habelə Ermənistan hərbi qüvvələri tərəfindən raket atəşinə tutulmuş Gəncəni ziyarət etdiklərini söylədi. Azərbaycanın mövqeyinin ədalətli olduğunu vurğulayan vitse-spiker, İtaliyanın Azərbaycan üçün dost ölkə olduğunu xüsusi qeyd etdi. Eyni zamanda, cənab E.Rosato İtaliya hökumətinin hər zaman Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyünü dəstəklədiyini bildirdi.
Görüş zamanı İtaliya və Azərbaycan Parlamentlərinin xarici əlaqələr komitələri və dostluq qrupları arasında əməkdaşlığın səviyyəsindən məmnunluq ifadə edildi.

No:453/20, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Vice-Speaker of the Chamber of Deputies of the Parliament of Italy Ettore Rosato
On December 7, 2020, Foreign Minister Jeyhun Bayramov received a delegation led by Vice-Speaker of the Chamber of Deputies of the Parliament of Italy Ettore Rosato.
Expressing satisfaction with the existing close relations of friendship and cooperation between Azerbaijan and Italy, Minister Jeyhun Bayramov reminded the historic state visit of President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev to the Italian Republic on February 19-21, 2020. The Minister noted that the parties, by signing during the visit the "Joint Declaration on Strengthening the Multidimensional Strategic Partnership between the Republic of Azerbaijan and the Italian Republic", reaffirmed each other as strategic partners, thereby demonstrating a mutual desire to further strengthen cooperation in political, defense, security, economic, trade, energy, transport, innovation, scientific, educational, cultural and other spheres.
Giving the comprehensive information about the 44-day Patriotic War, which resulted in the liberation of the territories of Azerbaijan, J.Bayramov expressed appreciation for the support of Italy to Azerbaijan's just position on the settlement of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict, which has posed a serious threat to Azerbaijan and the region as a whole for many years.
Expressing his gratitude for the reception, Vice-Speaker Ettore Rosato said he has a special sympathy for Azerbaijan, thus despite the COVID-19 pandemic, he visited our country with the big delegation and within this trip, they visited the city of Agdam, destroyed by the Armenian armed forces, as well as Ganja city, which was shelled by the armed forces of Armenia. Stressing that Azerbaijan's position is just, the Vice-Speaker particularly emphasized that Italy is a friendly country to Azerbaijan. At the same time, E. Rosato said that the Italian government has always supported the territorial integrity of the Republic of Azerbaijan.
During the meeting, the parties expressed satisfaction with the level of cooperation between the foreign relations committees and friendship groups of the Italian and Azerbaijani parliaments.