No:452/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Argentina Respublikasının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri ilə görüşünə dair məlumatı
23 noyabr 2021-ci il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Argentinanın ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Serxio Osvaldo Perez Qunellanı diplomatik fəaliyyətinin bitməsi münasibətilə qəbul edib.
Nazir Ceyhun Bayramov səfirin Azərbaycan-Argentina münasibətlərinin inkişafı istiqamətindəki səylərini yüksək qiymətləndirib və ona gələcək fəaliyyətində uğurlar arzu edib. Hər iki ölkənin beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə hörmət mövqeyindən çıxış etdiyi bildirən nazir, ikitərəfli münasibətlərin inkişafı ilə yanaşı, beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın mövcud olduğunu vurğulayıb.
Nazir, səfir Serxio Osvaldo Perez Qunellanın Azərbaycan üçün tarixi bir dövrdə ölkəmizdə fəaliyyət göstərdiyini qeyd edib. O, Azərbaycan ərazilərinin işğaldan azad edilməsi ilə, nəhayət ki, bölgədə davamlı sülh və əməkdaşlığın qurulması üçün fürsətin və yeni əməkdaşlıq imkanlarının yarandığını vurğulayıb və bu xüsusda, Azərbaycanın beynəlxalq hüquq əsasında münasibətlərin normallaşdırılması və revanşizmin qəbuledilməsizliyi ilə bağlı mövqeyini səsləndirib.
Argentina Respublikasının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Serxio Osvaldo Perez Qunella diplomatik fəaliyyəti müddətində ona göstərilən dəstəyə görə təşəkkürünü bildirib. O, ölkələrimiz arasındakı münasibətlərin inkişafından, o cümlədən pandemiyaya rəğmən ticarət əlaqələrində artımın müşahidə edilməsindən məmnunluqla bəhs edib. Fəaliyyəti müddətində iki ölkənin iqtisadi əlaqələrinin genişləndirilməsi, habelə insanlar arasında təmasların yaradılmasına xüsusi önəm verdiyini söyləyən səfir, ikitərəfli əlaqələrin bundan sonra da inkişaf etdirilməsində səylərin əsirgənilməyəcəyinə inam ifadə edib.

No:452/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Argentine Republic to Azerbaijan
23 November 2021 18:06
On November 23, 2021, Foreign Minister Jeyhun Bayramov received Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Argentina to Azerbaijan Sergio Osvaldo Perez Gunella on the occasion of the end of his diplomatic mission.
Minister Jeyhun Bayramov praised the Ambassador's efforts to develop Azerbaijani- Argentinean relations and wished him success in his future endeavors. Stating that both countries respect the norms and principles of international law, the minister stressed that along with the development of bilateral relations, there is mutually beneficial cooperation within international organizations.
The Minister noted that Ambassador Sergio Osvaldo Perez Gunella served in our country at a historic time for Azerbaijan. He stressed that the liberation of Azerbaijani territories has finally created new opportunities to establish lasting peace and cooperation in the region, and in this regard, voiced Azerbaijan's position on the normalization of relations under international law and the inadmissibility of revanchism.
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Argentine Republic to Azerbaijan Sergio Osvaldo Perez Gunella thanked for the support provided to him during his diplomatic mission. He spoke with satisfaction about the development of relations between our countries, including the growth of trade relations despite the pandemic. Noting that during the period of his mission, particular importance was attached to the expansion of economic ties between the two countries, as well as establishing people-to-people contacts, the Ambassador expressed confidence that no efforts would be spared to further develop bilateral relations.