No:450/23, Fransanın Avropa və xarici işlər naziri Katrin Kolonanın səfirlər konfransında çıxışı zamanı səsləndirdiyi fikirlərə dair Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Ayxan Hacızadənin yerli medianın sualına cavabı
29 avqust 2023 16:30
Sual: Fransa Respublikasının Avropa və xarici işlər naziri Katrin Kolona səfirlər konfransında çıxışı zamanı “Dağlıq-Qarabağın əhalisinə orada yaşamaq imkanı verilməsi, habelə onların hüquqlarına, mədəniyyətlərinə və tarixlərinə hörmət edilməsi istiqamətində səylərin səfərbər olunduğunu” və “Dağlıq-Qarabağdan ermənilərin kütləvi axınının təhrik olunması məqsədilə həyata keçirilən sıxışdırılma strategiyasının qanunsuz və qeyri-əxlaqi olduğunu” bildirib. Bu iddiaları necə şərh edərdiz?
Cavab: Fransanın Avropa və xarici işlər naziri Katrin Kalonanın bölgədə sülh və sabitliyə xidmət etməyən, birtərəfli ermənipərəst mövqe sərgiləyən bu kimi açıqlamaları qəbuledilməzdir.
Ermənistanın 30 ilə yaxın müddətdə Azərbaycan torpaqlarının işğalına, Ermənistanın azərbaycanlılara qarşı etnik təmizləmə siyasətinə, soyqırımı və kütləvi qırğınların həyata keçirilməsinə, 1 milyona yaxın azərbaycanlının qaçqın və məcburi köçkünə çevrilməsinə və hüquqlarının tapdanılmasına, Azərbaycanın şəhər və kəndlərinin viran qoyulması və talan edilməsinə, Azərbaycana məxsus mədəniyyətin və tarixi abidələrin dağıdılmasına, 2020-ci il müharibəsindən sonra isə Ermənistanın həyata keçirdiyi hərbi-siyasi təxribatlara son qoymaması, Azərbaycan ərazilərindən silahlı qüvvələrinin hələ də tam çıxarılmaması kimi faktlara göz yumulması qanunsuz və qeyri-əxlaqi yanaşmanın nümunələridir.
Azərbaycan Respublikası milli qanunvericiliyi çərçivəsində Qarabağ bölgəsində yaşayan erməni sakinlərin ölkəmizin siyasi, sosial və iqtisadi sferalarına reinteqrasiyası istiqamətində səy göstərir və bu səylərə qarşı maneçilik törədilməsi, o cümlədən guya erməni sakinlərin bölgədən qovulması istiqamətində siyasət həyata keçirildiyi barədə iddialar səsləndirilməsi tamamilə yanlışdır.

No:450/23, Response by Aykhan Hajizada, Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs, to the question of the local media regarding the views expressed by the Minister of Europe and Foreign Affairs of France, Catherine Colonna, during her speech at the Ambassadorial Conference
29 August 2023 16:30
Question: Minister of Europe and Foreign Affairs of the Republic of France, Catherine Colonna, during her speech at the Ambassadorial Conference, said that “efforts are being mobilized to provide the Nagorno-Karabakh population with the opportunity to live there, as well as to respect their rights, culture and history” and “the suppression strategy to incite the exodus of Armenians from Nagorno-Karabakh is illegal and immoral.” How would you comment on these claims?
Answer: Such statements by Catherine Colonna, Minister of Europe and Foreign Affairs of France, which do not serve peace and stability in the region and demonstrate one-sided pro-Armenian position, are unacceptable.
Turning a blind eye to the facts such as Armenia’s occupation of Azerbaijani lands for almost 30 years, Armenia’s policy of ethnic cleansing against Azerbaijanis, acts of genocide and mass killings, transformation of nearly 1 million Azerbaijanis into refugees and IDPs and the trampling of their rights, the destruction and looting of Azerbaijani cities and villages, destruction of Azerbaijan’s cultural and historical monuments, and after the 2020-war failure to stop the political-military provocations carried out by Armenia, and non-withdrawal of its armed forces from the territories of Azerbaijan are examples of an illegal and immoral approach.
The Republic of Azerbaijan, within the framework of the national legislation, makes efforts to reintegrate Armenian residents living in the Karabakh region into the political, social, and economic spheres of our country, and it is completely erroneous to obstruct these efforts and to make claims about a policy being carried out to expel Armenian residents from the region.
Once again, we call on the French side to put an end to such inflammatory and provocative statements.