No:449/25, Azərbaycan Respublikasının YUNESKO-nun Silahlı Münaqişələr zamanı Mədəni Mülkiyyətin Qorunması üzrə Komitəsinə seçilməsi ilə bağlı mətbuat məlumatı
1-2 dekabr 2025-ci il tarixində Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Təhsil, Elm və Mədəniyyət üzrə Təşkilatının (YUNESKO) Silahlı münaqişələr zamanı mədəni mülkiyyətin mühafizəsi üzrə 1954-cü il Haaqa Konvensiyasının İkinci Protokoluna tərəf dövlətlərin 16-cı iclası keçirilib.
İclas çərçivəsində Azərbaycan Respublikası YUNESKO-nun Silahlı Münaqişələr zamanı Mədəni Mülkiyyətin Qorunması üzrə Komitəsinə 2025-2029-cu illər üzrə üzv seçilib.
4 vakant yer uğrunda Azərbaycanla birgə 6 ölkə mübarizə aparıb. Rəqabət şəraitində keçirilmiş seçkilərin nəticəsində Azərbaycan səsvermənin ilk mərhələsində iştirak edən ölkələrin əksəriyyətinin səsini toplayıb.
Qeyd edək ki, sözügedən Komitə silahlı münaqişələr zamanı mədəni mülkiyyətin qorunmasını təmin etmək, 1954-cü il Haaqa Konvensiyasının və onun İkinci Protokolunun tələblərinə əməl olunmasına nəzarət etmək, habelə dövlətlərə bu sahədə texniki, hüquqi və institusional dəstəyin göstərilməsini təşviq etmək məqsədilə yaradılıb.
Azərbaycanın Komitəyə üzv seçilməsi, ölkəmizin mədəni irsin qorunması sahəsində beynəlxalq aləmdə formalaşmış müsbət imicinin, beynəlxalq platformalarda nümayiş etdirdiyi fəallığın və  apardığı ardıcıl siyasətin göstəricisidir.

No:449/25, Press release on the election of the Republic of Azerbaijan to the UNESCO Committee for the Protection of Cultural Property in the Event of Armed Conflict
02 December 2025 22:51
On 1–2 December 2025, the 16th Meeting of the States Parties to the Second Protocol of the 1954 Hague Convention for the Protection of Cultural Property in the Event of Armed Conflict of the United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization (UNESCO) was held.
Within the framework of the meeting, the Republic of Azerbaijan was elected as a member of the UNESCO Committee for the Protection of Cultural Property in the Event of Armed Conflict for the period 2025–2029.
A total of six countries, including Azerbaijan, competed for four vacant seats. As a result of the competitive elections, Azerbaijan secured the majority of votes in the first round of voting.
It should be noted that the Committee was established to ensure the protection of cultural property during armed conflicts, to monitor compliance with the provisions of the 1954 Hague Convention and its Second Protocol, and to promote the provision of technical, legal, and institutional support to states in this field.
The election of Azerbaijan to the Committee reflects the country’s positive international image in the field of cultural heritage protection, its active engagement on international platforms, and its consistent policy in this area.