No:448/24, Nazir Ceyhun Bayramovun Maldiv Respublikasının xarici işlər naziri Abdulla Xəlil ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
15 noyabr 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) çərçivəsində Maldiv Respublikasının xarici işlər naziri Abdulla Xəlil ilə görüşüb.
Görüş zamanı Azərbaycan və Maldiv arasında bir sıra, o cümlədən iqtisadi, investisiyalar, turizm, humanitar və s. sahələr üzrə əməkdaşlıq perspektivləri, habelə COP29 sədrliyimizdən irəli gələn məsələlər müzakirə edilib.
Nazir Ceyhun Bayramov COP29 çərçivəsində Maldiv Respublikasından ölkəmizə yüksək səviyyəli nümayəndə heyətinin səfərinin əhəmiyyətini qeyd edərək, bu kimi təmasların ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlıq perspektivlərinin müzakirəsi baxımından vacib olduğunu diqqətə çatdırıb.
Ölkələrimiz arasında iqtisadiyyat, investisiyalar, ticarət istiqamətləri üzrə əməkdaşlığın mühüm perspektivlərinin mövcud olduğu, bu imkanlardan istifadə etməklə qarşılıqlı ticarət dövriyyəsinin artırılmasının əhəmiyyəti vurğulanıb.
Xalqlarımız arasında qarşılıqlı təmasların gücləndirilməsi baxımından turizm sahəsində mövcud imkanların nəzərdən keçirilməsinin, qarşılıqlı viza sadələşdirilməsi məsələlərinə baxılmasının vacibliyi qeyd olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov, həmçinin COP29 sədrliyimiz barədə qarşı tərəfi ətraflı məlumatlandırıb, sədrlik dövründə qarşılıqlı faydalı əməkdaşlıq edəcəyimizə dair inamını ifadə edib.
Nazir Abdulla Xəlil Azərbaycanı COP29-a sədrliyi münasibətilə təbrik edib, ölkəmizin iqlim dəyişikliyi ilə mübarizə səylərinə rəhbərliyində uğurlar arzu edib.
Daha sonra nazirlər arasında “Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Maldiv Respublikası Hökuməti arasında diplomatik, xidməti və rəsmi pasport sahiblərinin qarşılıqlı viza tələbindən azad edilməsi haqqında Saziş” və "Azərbaycan Respublikasının Dövlət Turizm Agentliyi ilə Maldiv Respublikasının Turizm Nazirliyi arasında turizm sahəsində əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumu"nun imzalanması baş tutub.

No:448/24, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with Abdulla Khaleel, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Maldives
15 November 2024 20:43
On 15 November 2024, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with Abdulla Khaleel, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Maldives, within the framework of the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29).
During the meeting, prospects for cooperation between Azerbaijan and Maldives in a number of fields, including economic, investment, tourism, humanitarian and other areas, as well as issues arising from our COP29 Presidency, were discussed.
Minister Jeyhun Bayramov, noting the importance of the visit of a high-level delegation from the Republic of Maldives to our country within the framework of COP29, stressed that such contacts are important in terms of discussing prospects for bilateral and multilateral cooperation.
It was emphasized that there are important prospects for cooperation between our countries in the fields of economy, investments and trade, and that it is important to increase mutual trade turnover by using these opportunities.
The importance of reviewing existing opportunities in the field of tourism and considering issues of mutual visa facilitation in terms of strengthening mutual contacts between our peoples was noted.
Minister Jeyhun Bayramov also informed the other side in detail about our COP29 Presidency and expressed confidence that we will cooperate in a mutually beneficial manner during the Presidency.
Minister Abdulla Khaleel congratulated Azerbaijan on its Presidency of COP29 and wished success in our country’s leadership of efforts to combat climate change.
Later, the signing between the Ministers of the “Agreement between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the Republic of Maldives on mutual exemption from visa requirements for holders of diplomatic, service and official passports” and the “Memorandum of Understanding on cooperation in the field of tourism between the State Tourism Agency of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Tourism of the Republic of Maldives” took place.