No:446/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin BMT Baş Assambleyasında COVID-19 əleyhinə peyvəndlərə əlçatanlığın təmin edilməsi ilə bağlı qətnamənin qəbul edilməsinə dair məlumatı
19 noyabr 2021 10:23
18 noyabr 2021-ci il tarixində BMT Baş Assambleyasının 76-cı sessiyası çərçivəsində Assambleyanın Üçüncü Komitəsində Qoşulmama Hərəkatının sədri qismində Azərbaycan Respublikası Prezidentinin təşəbbüsü ilə QH üzvləri adından irəli sürülmüş “COVID-19 əleyhinə peyvəndlərə bərabər, məqbul qiymətə, vaxtında və universal əlçatanlığın təmin edilməsi” adlı qətnamə BMT üzv dövlətləri tərəfindən qəbul edilib.
Qətnaməyə 126 BMT üzv dövləti həm-müəllif qismində qoşulub.
Kifayət qədər müfəssəl məzmunda olan qətnamədə digər məsələlərlə yanaşı, COVID-19 pandemiyasına qarşı mübarizə sahəsində həyata keçirilmiş bir sıra əhəmiyyətli qlobal təşəbbüslər, o cümlədən Azərbaycan Respublikası Prezidentinin təşəbbüsü ilə 3-4 dekabr 2020-ci il tarixində keçirilmiş BMT Baş Assambleyasının COVID-19-a qarşı mübarizəyə həsr olunmuş xüsusi sessiyası alqışlanır.
İnkişaf etmiş və inkişaf etməkdə olan ölkələr arasında COVID-19 əleyhinə peyvəndlərin bölgüsündə mövcud olan bərabərsizlikdən ciddi narahatlıq ifadə edilir və bunun Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin icrasına əngəl törədən başlıca faktorlardan biri olduğu vurğulanır.
COVID-19-a qarşı mübarizədə çoxtərəfliliyin, eləcə də beynəlxalq həmrəylik və əməkdaşlığın əhəmiyyətinə xüsusi vurğu edilir. Bu xüsusda, bütün dövlətlər, özəl şirkətlər və digər aktorlar COVID-19 əleyhinə peyvəndlərə bərabər, məqbul qiymətə, vaxtında və universal əlçatanlığın təmin edilməsi istiqamətində konkret tədbirlər görməyə çağırılır.
Bütün dövlətlər COVID-19 əleyhinə peyvəndlərin ixracı ilə bağlı mövcud olan əsassız maneələri aradan qaldırmağa və peyvəndlərin hazırlanması və səmərəli paylanması sahəsində əməkdaşlığa dəvət olunur.
BMT Baş Katibinə Baş Assambleyanın növbəti sessiyasına hazırkı qətnamənin icrası ilə bağlı hesabat təqdim etməsi tapşırılır.
Sözügedən qətnamənin qəbulu Azərbaycan Respublikası Prezidentinin sədrliyi ilə Qoşulmama Hərəkatının COVID-19 pandemiyasına qarşı mübarizədə qlobal səylərin mərkəzində olmağa davam etdiyinin daha bir göstəricisi olmuşdur.
Xarici İşlər Nazirliyi fürsətdən istifadə edərək qətnamə layihəsinə dəstək verən və ona həm-müəlliflik edən bütün dövlətlərə öz minnətdarlığını bildirir.

No:446/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the adoption of a resolution at the UN General Assembly on ensuring access to COVID-19 vaccines
19 November 2021 10:23
On November 18, 2021, within the framework of the 76th session of the UN General Assembly, the UN member states adopted a resolution "Ensuring equal, affordable, timely and universal access to vaccines against COVID-19", put forward on behalf of the members of the Non-Aligned Movement at the initiative of the President of the Republic of Azerbaijan, as the Chairman of the NAM, in the Assembly's Third Committee.
The resolution was co-authored by 126 UN member states.
The resolution, which is quite detailed, welcomes, among other issues, a number of important global initiatives implemented in the fight against the COVID-19 pandemic, including the Special session of the UN General Assembly dedicated to the fight against COVID-19, which took place on 3-4 December 2020 at the initiative of the President of the Republic of Azerbaijan.
Serious concern is expressed about the inequality in the distribution of COVID-19 vaccines between developed and developing countries, and it is emphasized that this is one of the main factors hindering the implementation of the Sustainable Development Goals.
Emphasis is placed on the importance of multilateralism, as well as international solidarity and cooperation in the fight against COVID-19. In this regard, all states, private companies and other actors are called upon to take concrete steps to ensure equal, affordable, timely and universal access to vaccines against COVID-19.
All states are invited to remove existing unreasonable barriers to the export of COVID-19 vaccines and cooperate in the preparation and effective distribution of vaccines.
The UN Secretary-General is instructed to submit a report on the implementation of this resolution to the next session of the General Assembly.
The adoption of this resolution was another indication that the Non-Aligned Movement, chaired by the President of the Republic of Azerbaijan, continues to be at the center of global efforts to combat the COVID-19 pandemic.
The Ministry of Foreign Affairs would like to take this opportunity to thank all the states that supported and co-authored the draft resolution.