No:444/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovla Beynəlxalq Qırmızı Xaç Komitəsinin prezidenti Peter Maurer arasında keçirilmiş görüş barədə məlumatı
Nyu Yorkda BMT Baş Assambleyasının 77-ci sessiyasının yüksək səviyyəli həftəsi çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Beynəlxalq Qırmızı Xaç Komitəsinin prezidenti Peter Maurer ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan ilə BQXK arasındakı uzun illərdən bəri mövcud olan əməkdaşlığın cari vəziyyəti və perspektivləri, habelə Ermənistanın təxribatı nəticəsində meydana gəlmiş vəziyyət və BQXK-nın mümkün dəstəyi barədə fikir mübadiləsi aparıldı.
Nazir Ceyhun Bayramov BQXK-nın humanitar sahədə Azərbaycanın əsas tərəfdaşlarından olduğunu qeyd edərək, itkin düşmüş şəxslərlə bağlı məlumatın əldə edilməsi, 3800-dən çox azərbaycanlının taleyinin müəyyən edilməsi üçün müvafiq işlərin davam etdirilməsinin və Ermənistana bu istiqamətdə təzyiq göstərilməsinin vacibliyini vurğuladı.
BQXK Prezidenti Azərbaycanla bütün istiqamətlərdə əməkdaşlığa daim açıq olduğunu və bu illər ərzində həyata keçirilən iş birliyindən məmnun olduqlarını ifadə etdi. Son gərginləşmədən sonra bölgədə fəal surətdə tərəflərlə təmasda olduğu və ölkəmiz tərəfindən göstərilən dəstəyə görə minnətdarlıq bildirdi.
Eyni zamanda, Azərbaycanın azad edilmiş ərazilərində mina məsələsi və törətdiyi fəlakətlər, mina probleminin nəticələrinin aradan qaldırılmasında Azərbaycanla BQXK arasında mümkün əməkdaşlıq üzrə fikir mübadiləsi aparıldı.

No:444/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting held between Minister Jeyhun Bayramov and President of the International Committee of the Red Cross Peter Maurer
23 September 2022 22:24
On the sidelines of the high-level week of the 77th session of the UN General Assembly in New York, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with the President of the International Committee of the Red Cross Peter Maurer.
During the meeting, views were exchanged on the current situation and prospects of many years-long cooperation between Azerbaijan and the ICRC, as well as the situation that occurred as a result of provocation of Armenia and the possible support of the ICRC in this regard.
Noting that the ICRC is one of Azerbaijan's main partners in the humanitarian field, Minister Jeyhun Bayramov emphasized the importance of continuing relevant work to obtain information on missing persons, determining the fate of more than 3,800 Azerbaijanis, as well as putting pressure on Armenia in this regard.
Openness of the ICRC to cooperation with Azerbaijan in all directions, as well as the satisfaction with the cooperation implemented during the years was expressed by the ICRC President. The President noted the active contact with parties in the region after the tensions, and expressed gratitude for the support provided by Azerbaijan.
Views were also exchanged on the mine threat in the liberated territories of Azerbaijan and its consequences, as well as the possible cooperation between Azerbaijan and the ICRC in eliminating the consequences of the mine threat.