No:440/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin Azərbaycan Respublikası və Almaniya Federativ Respublikası Xarici İşlər Nazirlikləri arasında siyasi məsləhətləşmələrə dair məlumatı
17 noyabr 2021 11:15
16 noyabr 2021-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi ilə Almaniya Federativ Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi arasında növbəti siyasi məsləhətləşmələr keçirilib.
Nümayəndə heyətlərinə Azərbaycan tərəfindən xarici işlər nazirinin müavini Xələf Xələfov, Almaniya tərəfindən isə bu ölkənin Xarici İşlər Nazirliyinin Şərqi Avropa, Qafqaz və Mərkəzi Asiya üzrə müvəkkili Matias Lütenberq rəhbərlik ediblər.
Məsləhətləşmələr zamanı, iki ölkə arasında əlaqələrin hazırkı vəziyyəti təhlil olunub və əməkdaşlıq perspektivləri barədə fikir mübadiləsi aparılıb. İkitərəfli iqtisadi əlaqələr üçün geniş potensial imkanların mövcud olduğu qeyd edilib.
Həmçinin mədəniyyət, elm və təhsil sahələrində əlaqələr müzakirə edilib, Bakıda Alman Akademik Mübadilə Xidməti (DAAD) və Goethe Mərkəzinin fəaliyyətləri müsbət qiymətləndirilib.
X.Xələfov qarşı tərəfə 44 günlük Vətən müharibəsi və üçtərəfli bəyanatların imzalanmasından sonra bölgədə mövcud olan vəziyyət, işğaldan azad olunmuş ərazilərdəki dağıntıların miqyası və orada həyata keçirilən bərpa və yenidən quruculuq işləri barədə ətraflı məlumat verib.
M.Lüttenberq, Azərbaycana səfərindən məmnunluq bildirib. Ölkəsinin Azərbaycanla müxtəlif istiqamətlərdə əməkdaşlığı inkişaf etdirməkdə maraqlı olduğunu bildirdi.
Tərəflər, həmçinin Azərbaycan və Almaniya arasında beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq məsələlərini müzakirə ediblər.
Görüşdə, habelə qarşılıqlı maraq doğuran digər regional və beynəlxalq məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

No:440/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on political consultations between the Ministries of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Federal Republic of Germany
17 November 2021 11:15
On November 16, 2021, the next political consultations were held between the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Foreign Affairs of the Federal Republic of Germany.
From the Azerbaijani side, the delegation was led by Deputy Foreign Minister Khalaf Khalafov, and from the German side - by Matthias Lüttenberg, German Foreign Ministry Commissioner for Eastern Europe, Caucasus and Central Asia.
During the consultations, the current state of relations between the two countries was analyzed and views on the prospects of cooperation were exchanged. It was noted that there are wide potential opportunities for bilateral economic relations.
Relations in the fields of culture, science and education were also discussed, and the activities of the German Academic Exchange Service (DAAD) and the Goethe-Institut in Baku were praised.
Kh.Khalafov briefed the opposite side on the situation in the region after the 44-day war and the signing of trilateral statements, the scale of the destruction in the liberated territories and the restoration and reconstruction works carried out there.
M. Lüttenberg expressed satisfaction with his visit to Azerbaijan. He said his country is interested in developing cooperation with Azerbaijan in various fields.
The sides also discussed issues of cooperation between Azerbaijan and Germany within international organizations.
At the meeting, the sides exchanged views on other regional and international issues of mutual interest.