No:436/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin rəisi Leyla Abdullayeva Ermənistan Təhlükəsizlik Şurasının iclasında Baş nazir Nikol Paşinyanın söylədiklərinin şərh edilməsi ilə bağlı KİV-in müraciətini cavablandırır.
Cavab: İlk növbədə qeyd etmək istərdik ki, son zamanlar Ermənistan tərəfindən həyata keçirilən təxribatlara cavab olaraq, Azərbaycan tərəfindən müvafiq tədbirlər görülür. Belə ki, ötən həftə, noyabrın 9-u Ermənistan silahlı qüvvələrinin 60-a yaxın şəxsi heyətinin Laçın rayonunun Qaragöl istiqamətində Azərbaycan Ordusunun mövqelərinə aparan yol üzərində cəmləşməsi, 13 noyabr tarixində Ermənistan silahlı qüvvələrinin Kəlbəcər rayonundakı Azərbaycan Ordusunun mövqelərini atəşə tutması, habelə 14 noyabrda Ermənistan silahlı qüvvələrinin iki dövlətin sərhədinin Laçın rayonunu istiqamətində cəmlənərək növbəti təxribata hazırlığına cavab olaraq Azərbaycan tərəfindən müvafiq tədbirlər həyata keçirilib.
Vurğulayırıq ki, Azərbaycan hərbçiləri ölkəmizin suveren ərazilərində xidməti vəzifələrini yerinə yetirirlər.
Həmçinin xatırladırıq ki, mövcud gərginliyə görə başlıca məsuliyyət bilavasitə Ermənistanın hərbi-siyasi rəhbərliyinin üzərinə düşür.

No:436/21, Head of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Leyla Abdullayeva responds to the media's request to comment on the statements of Prime Minister Nikol Pashinyan at the meeting of the Security Council of Armenia.
15 November 2021 16:11
Answer: First of all, we would like to note that in response to the recent provocations by Armenia, Azerbaijan is taking appropriate measures. Thus, last week, Azerbaijan took appropriate measures in response to the concentration, on November 9, of about 60 military personnel of the Armenian armed forces on the road leading to the positions of the Azerbaijani Army in the direction of Garagol in the Lachin region, to the shelling of the positions of the Azerbaijani Army by the Armenian armed forces in the Kelbajar region on November 13, as well as to the preparation of the Armenian armed forces, on November 14, for another provocation in the direction of the Lachin region on the border between the two states.
We emphasize that Azerbaijani servicemen fulfill their duties in the sovereign territories of our country.
We also remind that the main responsibility for the current tension lies directly with the military-political leadership of Armenia.