No:435/20, AR XİN Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti Günay Əfəndiyeva ilə görüşünə dair məlumatı
Bu ilin 30 noyabr tarixində nazir Ceyhun Bayramov Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti Günay Əfəndiyeva ilə görüşüb.
Nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycan üçün tarixi əhəmiyyət kəsb edən bir dönəmdə Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurası, habelə Türk əməkdaşlıq təşkilatları, o cümlədən Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun fəal şəkildə Azərbaycanın haqq mövqeyinə verdiyi dəstəyi məmnunluqla qeyd etdi. Nazir, Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun fəaliyyətini, eləcə də Fondla ölkəmizin əməkdaşlığının təqdirəlayiq olduğunu bildirdi.
Fondun prezidenti Günay Əfəndiyeva rəhbərlik etdiyi beynəlxalq təşkilatın fəaliyyəti, o cümlədən həyata keçirdiyi müxtəlif layihələr barədə ətraflı məlumat verdi.
Günay Əfəndiyeva Fondun bir sıra nəşrlərini, eləcə də böyük şair Abay Kunanbayevin 175 illiyi və dahi bəstəkar Üzeyir Hacıbəyovun 135 illiyinə həsr olunmuş, Fondun himayəsi altında İspaniyada işıq üzü görən markaları nazir Ceyhun Bayramova təqdim etdi.
Görüş zamanı, həmçinin Azərbaycan Respublikası ilə Fond arasında ikitərəfli əməkdaşlıq məsələlərinin gələcək inkişaf perspektivləri barədə fikir mübadiləsi aparıldı.

Press release 01 December 2020
No:435/20, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the President of the International Turkic Culture and Heritage Foundation Gunay Afandiyeva
On November 30, 2020 Minister Jeyhun Bayramov met with the President of the International Turkic Culture and Heritage Foundation Gunay Afandiyeva.
Minister Jeyhun Bayramov noted with satisfaction the active support of the Cooperation Council of Turkic-Speaking States, as well as Turkish cooperation organizations, including the International Turkic Culture and Heritage Foundation, to Azerbaijan's just position at a time of historical significance for Azerbaijan. The Minister praised the activities of the International Turkic Culture and Heritage Foundation, as well as the cooperation of our country with the Foundation.
President of the Foundation Gunay Afandiyeva gave detailed information about the activities of the international organization headed by her, as well as various projects implemented.
Gunay Afandiyeva presented a number of publications of the Foundation, as well as stamps dedicated to the 175th anniversary of the great poet Abay Kunanbayev and the 135th anniversary of the great composer Uzeyir Hajibeyov, published in Spain under the auspices of the Foundation, to Minister Jeyhun Bayramov.
During the meeting, the parties also exchanged views on the prospects of further development of bilateral cooperation between the Republic of Azerbaijan and the Foundation.