No:433/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Amerika Yəhudi Komitəsi (AJC), Amerika yəhudi təşkilatlarının koalisiyasının rəhbərləri və nümayəndələri ilə görüşü barədə məlumatı
22 sentyabr 2022 16:30
Azərbaycan Respublikası xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Nyu Yorkda BMT Baş Assambleyasının 77-ci sessiyasının yüksək səviyyəli həftəsi çərçivəsində Amerika Yəhudi Komitəsi (AJC) və Amerika yəhudi təşkilatlarının koalisiyasının rəhbərləri və nümayəndələri ilə görüşüb.
Görüş zamanı, ABŞ-da yəhudi təşkilatları ilə əməkdaşlıq məsələləri və gələcək perspektivlər, regional vəziyyət ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycanın bütün dünyadakı yəhudi icmaları ilə sıx əlaqələrin qurulmasına önəm verdiyini bildirib və ölkəmizdə çox sayda sinaqoq, məktəb, mədəniyyət mərkəzinin mövcud olduğunu vurğulayıb. Görüşdə, həmçinin Cənubi Qafqaz regionundakı son vəziyyət, Vətən müharibəsindən sonra post-münaqişə dövründə həyata keçirilən tədbirlər ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb. C.Bayramov Azərbaycan tərəfindən Ermənistanın işğalından azad edilmiş ərazilərdə aparılan genişmiqyaslı bərpa və quruculuq işləri barədə məlumat verərək, işğal dövründə Azərbaycan ərazilərinin Ermənistan tərəfindən məqsədyönlü şəkildə dağıdılması, mədəni irsin talan edilməsi barədə danışıb.
Azərbaycanda mövcud olan dinlərarası harmoniya, tolerantlıq və multikulturalizm ənənələrinin, əhalisinin əksəriyyəti müsəlman olan Azərbaycanda İslam dini ilə yanaşı, xristian, yəhudi və digər dinlərə mənsub insanların qarşılıqlı anlaşma, mehriban qonşuluq və əmin-amanlıq şəraitində yaşadıqları yəhudi təşkilatlarının tərəfindən məmnunluqla bildirilib. Ölkəmizdə uzun əsrlər boyu sülh və əmin-amanlıq içərisində yaşayan yəhudi icmasının mövcudluğunun Azərbaycan və İsrail arasındakı güclü tərəfdaşlıq əlaqələrinin inkişafına əlavə güc verdiyi bildirilib.
Görüşdə, həmçinin Azərbaycanın Amerika Birləşmiş Ştatları ilə əlaqələrinin inkişaf perspektivlərinə dair fikir mübadiləsi aparılıb.

No:433/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the American Jewish Committee (AJC), leaders and representatives of the coalition of American Jewish organizations
22 September 2022 16:30
Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with leaders and representatives of the American Jewish Committee (AJC) and the coalition of American Jewish organizations on the sidelines of the high-level week of the 77th session of the UN General Assembly in New York.
Exchange of views took place on the matters of cooperation with Jewish organizations in the United States, future prospects, as well as the regional situation. Minister Jeyhun Bayramov noted the importance attached by Azerbaijan to establishing close relations with Jewish communities all over the world and emphasized the existence of a number of synagogues, schools, and cultural centers in Azerbaijan. The views on the latest situation in the South Caucasus, as well as the steps taken in the post-conflict period after the Patriotic War were exchanged. J. Bayramov informed his interlocutors on the large-scale restoration and construction work carried out by Azerbaijan in the territories liberated from the occupation of Armenia, and spoke about the purposeful destruction of territories of Azerbaijan by Armenia during the occupation, as well as the looting of cultural heritage.
The traditions of interreligious harmony, tolerance and multiculturalism, and life in mutual understanding of Christians, Jews and people belonging to other religions in Azerbaijan with a majority Muslim population were noted with satisfaction by the Jewish organizations. It was noted that additional strength to the development of strong partnership relations between Azerbaijan and Israel is bestowed by the existence of the Jewish community living in peace and tranquility in Azerbaijan for many centuries.
At the meeting, views were also exchanged on the development prospects of Azerbaijan's relations with the United States of America.