No:432/24, Nazir Ceyhun Bayramovun İraq Respublikasının Baş nazirinin müavini və xarici işlər naziri Fuad Hüseyn ilə telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
04 noyabr 2024 19:50
4 noyabr 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə İraq Respublikasının Baş nazirinin müavini və xarici işlər naziri Fuad Hüseyn arasında telefon danışığı baş tutub.
Telefon danışığı zamanı Yaxın Şərqdə cari regional vəziyyət, bölgədə artan gərginlik, habelə iki ölkə arasında ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olunub.
Nazir Fuad Hüseyn bölgədəki son inkişaflar barədə ətraflı məlumat verərək, münaqişənin genişlənməsinin ciddi narahatlıq doğurduğunu diqqətə çatdırıb.
Qarşı tərəf bir neçə gün sonra ölkəmizin ev sahibliyi edəcəyi BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) son hazırlıq işləri ilə bağlı məlumatlandırılıb, mümkün əməkdaşlıq sahələrinə toxunulub.

No:432/24, Press release on the telephone conversation between Minister Jeyhun Bayramov and Fuad Hussein, Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs of the Republic of Iraq
04 November 2024 19:50
On 4 November 2024, a telephone conversation was held between Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, and Fuad Hussein, Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs of the Republic of Iraq.
During the telephone conversation, the current regional situation in the Middle East, the growing tension in the region, as well as bilateral and multilateral cooperation issues between the two countries were discussed.
Minister Fuad Hussein, providing detailed information on the latest developments in the region, stressed that the expansion of the conflict causes serious concern.
The other side was informed about the final preparatory works for the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29), which our country will host in a few days, and possible areas of cooperation were touched upon.