No:431/24, Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Ayxan Hacızadənin Fransanın Ermənistandakı səfiri Olivye Dekotinyinin Ermənistanın “Hetq” media qurumuna müsahibəsində Azərbaycan əleyhinə səsləndirdiyi əsassız iddialar barədə yerli medianın sualına cavabı
Sual: 28 oktyabr 2024-cü il tarixində Fransanın Ermənistandakı səfiri Olivye Dekotinyi “Hetq” media qurumuna müsahibəsində Azərbaycan əleyhinə bir sıra iddialar səsləndirib. Bu açıqlamalara münasibətinizi öyrənmək istərdik?
Cavab: Elementar diplomatik etiket qaydalarına əməl etməyi bacarmayan Fransanın Ermənistandakı səfiri Olivye Dekotinyinin Ermənistan-Fransa münasibətlərindən daha çox Azərbaycan əleyhinə qarayaxma kampaniyasına köklənməsi ilk növbədə Fransa xarici siyasətinin uğursuzluğunun nəticəsidir.
Müsahibədə Azərbaycan ərazisində işğala və separatçılığa son qoyan tədbirlərin hədəf alınması, Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsinin qərarlarına yanlış istinadlar, Ermənistanın “yarımçıq sülh” fikirlərini dəstəkləyən açıqlamalar və bir sıra digər absurd yanaşmalar ilk növbədə Fransa tərəfinin reallıqları necə təhrif etdiyini, bölgədə dayanıqlı və həqiqi sülh quruculuğunda maraqlı olmadığını bir daha nümayiş etdirir.
Fransanın bölgədə eskalasiyanı davam etdirməyə yönələn davranışları və təxribatları bu ölkənin həm münaqişə, həm də postmünaqişə dövründə güddüyü niyyətin və apardığı siyasətin əsl mahiyyətini sübut edib.

No:431/24, Response by MFA Spokesperson Aykhan Hajizada to the local media inquiry about the groundless allegations against Azerbaijan by the French Ambassador to Armenia Olivier Decottignies in his interview with Armenia’s “Hetq” media outlet.
31 October 2024 19:32
Question: On 28 October 2024, the French Ambassador to Armenia Olivier Decottignies voiced several claims against Azerbaijan in an interview with the “Hetq” media organization. We would like to know your opinion on this statement.
Answer: The focus on a smear campaign against Azerbaijan rather than Armenia-France relations by the French Ambassador to Armenia Olivier Decottignies, who does not follow elementary diplomatic etiquette rules, is a primary result of the failure of French foreign policy.
The negative targeting of measures to end the occupation and separatism in the territory of Azerbaijan, false references to the decisions of the International Court of Justice, statements supporting Armenia’s “incomplete peace” ideas, and several other ridiculous approaches in the interview, first and foremost demonstrates how the French side distorts the realities and is not interested in sustainable and tangible peacebuilding in the region.
The behavior and provocations of France aimed at continuing the escalation in the region attest to the true nature of the intention and policy pursued by this country both during the conflict and post-conflict periods.