No:431/20, Qara Dəniz İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı (QDİƏT) üzv dövlətlərinin Xarici İşlər Nazirləri Şurasının 42-ci iclasında Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri cənab Ceyhun Bayramovun çıxışı
28 noyabr 2020 03:38
Xarici İşlər Nazirləri Şurasının 42-ci iclasında
cənab Ceyhun Bayramovun çıxışı
27 noyabr 2020-ci il
İlk növbədə, QDİƏT gündəliyində olan bir sıra vacib məsələlərin əlaqələndirilməsi və həlli üçün Rumıniya nümayəndə heyətinin səylərini yüksək qiymətləndirərək, Rumıniyanı səmərəli sədrliyinə görə təbrik etmək istərdim. Eyni zamanda, Şimali Makedoniya Respublikasını 13-cü üzvümüz qismində salamlamaqdan məmnunluq duyuram. Bu üzvlük müştərək maraq sahələrində əməkdaşlığın artırılması üçün imkanlar yaradaraq, Şimali Makedoniya Respublikası ilə QDİƏT üzv dövlətləri arasında əlaqələrin gücləndirilməsinə xidmət edəcək.
Təşkilatımız gələcəyə birgə baxış və qarşılıqlı əməkdaşlıq yolu ilə Qara dənizi sülh, sabitlik və firavanlıq bölgəsinə çevirmək məqsədilə yaradılmışdır. QDİƏT bir sıra sahələrdə, o cümlədən ticarət, enerji, nəqliyyat, turizm kimi sahələrdə qarşılıqlı faydalı əməkdaşlıq imkanlarının genişləndirməsinə xidmət edən əhəmiyyətli bir platforma səviyyəsinə yüksəldi.
Bir çox vacib təşəbbüslərin elan edilməsi təqdirəlayiqdir, lakin xalqlarımızın mənafeyi naminə bu təşəbbüslərin praktiki nəticələrini təmin etmək üçün daha böyük əməkdaşlıq zəruridir. Müxtəlif işçi qrupları arasında qarşılıqlı əlaqənin asanlaşdırılması, sektoral və dövlət-özəl əməkdaşlığının gücləndirilməsi vasitəsilə QDİƏT, üzv dövlətlərə COVİD böhranının çoxsaylı təsirlərinin öhdəsindən gəlmək və daha yaxşı yenidənqurmanı həyata keçirməkdə köməklik göstərə bilər.
Öz tərəfindən, Azərbaycan regional əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsi və asanlaşdırılması istiqamətində davamlı iş aparır. Ölkəm Xəzər dənizi - Qara dəniz əməkdaşlığının gücləndirilməsində konkret təşəbbüslər vasitəsilə fəal rol oynayır. Enerji, nəqliyyat, İKT, ticarət və KOBİ-lər əsas prioritetlərimiz sırasındadır və biz QDİƏT-in sektoral qurumları və əlaqəli təşkilatlarında əməkdaşlığımızın dərinləşdirməsinə ümidvarıq. Növbəti fəaliyyətdə olan sədr kimi Albaniyanın nəticəyönümlü səylər vasitəsilə əməkdaşlığı inkişaf etdirəcəyinə ümid edirik.
COVİD-19 pandemiyası iqtisadi itkilərə gətirən zərərini davam etdirir. Eyni zamanda, pandemiya regional ticarəti inkişaf etdirmək, özəl sektoru təşviq etmək və davamlı artımı dəstəkləmək üçün fürsət təqdim edir. Ticarət, sərmayə və artıma yenidən diqqət yetirərək, biz QDİƏT bölgəsində sürətli və davamlı sosial-iqtisadi bərpaya töhfə verə bilərik.
İnkişaf etmiş infrastruktur və daha yaxşı biri-biri ilə birləşən nəqliyyat dəhlizləri vasitəsi ilə geniş Qara dəniz bölgəsində daha yaxşı əlaqələr naminə işimizi davam etdirməliyik. Bu kontekstdə tranzitin asanlaşdırılması, əməliyyatların rəqəmsallaşdırılması, nəqliyyat və ticarətdə tənzimləyici və prosedura maneələrinin aradan qaldırılması üçün səylərin iki dəfə artırılması vacibdir.
Azərbaycan Bakı-Tbilisi-Qars magistral dəmir yolu xətti, Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı və iri investorlar üçün münasib Ələt Azad İqtisadi Zonası ilə yanaşı, Trans-Xəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutu, Lapis-Lazuli nəqliyyat dəhlizinin, habelə bütün regionun tranzit imkanlarının artırılmasına yönəlmiş Şimal-Cənub, Cənub-Qərb və Şimal-Qərb ticarət yolları inkişafına praktik töhfəsini davam etdirir.
Tikinti işlərinin inoqurasiyasından dörd il yarım sonra Trans-Adriatik boru kəmərinin kommersiya istismarı başlayıb. Bu irəliləyiş bizə Cənubi Qaz Dəhlizinin uğurlarını möhkəmləndirməyə imkan verir. Biz qaz təminatı coğrafiyasının genişləndirilməsi üçün Avropa İttifaqı ilə yaxından işləyirik. Bir neçə QDİƏT üzv dövlətini birləşdirən bu layihə enerji təhlükəsizliyinin genişləndirilməsi ilə yanaşı, Avropada sıfır emissiya enerji sisteminə keçiddə də mühüm rol oynayacaqdır.
Münaqişələr, uzun sürən xarici işğalçılıq və cavabdehliyin olmaması sülh və təhlükəsizliyi təhlükə altına qoyur. Bu həm də regional əməkdaşlığı əngəlləyir. Şuranın diqqətinə məmnunluqla çatdırmaq istərdim ki, bu ilin 10 noyabrında Azərbaycan Prezidenti, Rusiya Prezidenti və Ermənistanın Baş nazirinin imzaladığı bəyanat Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllində yeni səhifə açdı. Ermənistan Azərbaycanın işğal edilmiş ərazilərdən öz silahlı qüvvələrini çıxarır. Azərbaycan öz ərazi bütövlüyünü və suverenliyini bərpa edir. Keçmiş münaqişə zonasına sülhməramlı qüvvələr yerləşdirilir və birgə atəşkəs monitorinq mərkəzi yaradılır.
Münaqişənin həllində yeni mərhələyə, yenidənqurma və reabilitasiya mərhələsi, dinc birgəyaşayışın bərpası mərhələsinə qədəm qoymuşuq. İnkişaf və əməkdaşlıq üçün yeni imkanlar meydana çıxır və QDİƏT yeni reallıqları qiymətləndirməli və onlardan faydalanmalıdır.
Azərbaycan, Ermənistan və Rusiya liderlərinin Qarabağ münaqişəsinin həllinə dair birgə bəyanatında əks olunduğu kimi, bölgədəki bütün iqtisadi və nəqliyyat əlaqələri açılır. Bu o deməkdir ki, Asiya ilə Avropa arasında ticarətdə regionumuzun rolunun gücləndirilməsinə imkanlar yaradacaq həyati əhəmiyyətli müstəqil quru dəhlizi fəaliyyətə başlaya bilər.
Azərbaycanın bütün tərəfdaşlarına təklif edə biləcəyi və artıq təklif etdiyi çox şey var. QDİƏT üzv dövlətləri birləşdirən və müştərək firavan gələcək qurmağa imkan verən təşəbbüslərimiz regional əməkdaşlığı genişləndirmək və dərinləşdirmək üçün maraq və potensialımızın ən yaxşı nümunəsidir. Gələcək əməkdaşlıq üçün hazırıq.
Yalnız müştərək əzmkarlıq, xüsusilə dövlətlərin suverenliyinə və ərazi bütövlüyünə hörmət və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığı ilə bağlı olan beynəlxalq öhdəliklərə tam əməl etməklə biz dinc, firavan və sabit gələcəyə nail ola bilərik.

No:431/20, Statement by H.E. Mr. Jeyhun Bayramov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan 42nd Meeting of the Council of Ministers of Foreign Affairs of the BSEC Member States
28 November 2020 03:38
42nd Meeting of the Council of Ministers of Foreign Affairs
27 November 2020, VTC
I would like to start with congratulating Romania for the efficient chairmanship, with full appreciation to the Romanian delegation efforts to coordinate and address many important issues on the BSEC agenda. I am also pleased to welcome the Republic of North Macedonia as our 13th Member. This membership will strengthen the relations between the Republic of North Macedonia and BSEC Member States creating opportunities for increased collaboration in areas of common interest.
Our organization was established to transform the Black Sea into the region of peace, stability and prosperity with a shared vision of the future and through mutual cooperation. BSEC has become an important platform to enhance opportunities for mutually beneficial cooperation in areas such as trade, energy, transport, tourism, just to name a few.
It is encouraging that many important initiatives have been announced, but even greater cooperation is fundamental to ensuring these initiatives produce practical results to the benefit of our people. By facilitating interaction within various working groups and boosting sectoral and public-private cooperation, BSEC can help the Member States to tackle the multiple effects of the COVID crisis and to build back better.
On its part, Azerbaijan has been continuously working towards strengthening and facilitating the regional cooperation. My country plays an active role in boosting the Caspian Sea – Black Sea cooperation through concrete initiatives. Energy, transport, ICT, trade and SMEs are among our key priorities and we look forward to deepening our collaboration in the BSEC's related and sectorial bodies and affiliated organizations. We do hope that Albania, as the next Chairman in Office will promote cooperation through result oriented efforts.
COVID-19 pandemic continues to inflict economic losses. It also offers an opportunity to foster regional trade, promote private sector and support resilient growth. With a renewed focus on trade, investment and growth, we can contribute to a swift and sustainable socio-economic recovery in the BSEC region.
We should also continue our work in fostering better connectivity in the wider Black sea region through improved infrastructure and better connected transport corridors. In this context, it is important to redouble efforts to facilitate transit, digitalize the operations and eliminate the regulatory and procedural barriers to transport and trade.
Through the backbone railway line Baku-Tbilisi-Kars, Baku International Sea Trade Port, along with an ambitious investor-friendly Alat Free Economic Zone, Azerbaijan continues its practical contribution to the development of the Trans-Caspian International Transport Route, Lapis Lazuli transport route, as well as, North-South, South-West and North-West trade routes, aimed at increasing transit capacity of the entire region.
Four and half years after the inauguration of construction works, the Trans-Adriatic Pipeline commenced commercial operations. This development allows us to build on the success of the Southern Gas Corridor. We are closely working with the EU in order to extend gas supply geography. This project, which brings several BSEC Member States together, not just enhances the energy security, but it will also play a critical role in transition to a net-zero emission energy system in Europe.
Conflicts, prolonged foreign occupation and the lack of accountability endanger peace and security. They also hamper regional cooperation. It is my pleasure to inform the Council that the Statement signed on November 10 by the President of Azerbaijan, President of Russia and Prime Minister of Armenia opened a new page in the settlement of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict. Armenia is withdrawing its armed forces from the occupied territories of Azerbaijan. Azerbaijani is restoring its territorial integrity and sovereignty. The peacekeeping force is being deployed and the joint ceasefire monitoring center is being established in the former conflict zone.
We are entering a new stage, a stage of reconstruction and rehabilitation, a stage of restoration of peaceful co-existence. New opportunities for development and cooperation are emerging and BSEC should assess and take advantage of the new realities.
As reflected in the joint statement by the leaders of Azerbaijan, Armenia and Russia on the resolution of the Karabakh conflict, all economic and transport links in the region are unblocked. It means that a vital independent land corridor can now become operational enabling our region to strengthen its role in trade between Asia and Europe.
There is so much that Azerbaijan can offer and already offers to all its partners. Our initiatives which bring together BSEC Member States and enable to build a shared prosperous future are the best examples of our interest and capacity to expand and deepen regional cooperation. We are ready for future collaboration.