No:428/25, Nazir Ceyhun Bayramov və Türkiyə Respublikasının xarici işlər naziri Hakan Fidan arasında telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
11 noyabr 2025 21:57
11 noyabr 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Türkiyə Respublikasının xarici işlər naziri Hakan Fidana zəng vurub.
Nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycandan Türkiyəyə istiqamətlənən qardaş Türkiyəyə məxsus C130 tipli hərbi nəqliyyat təyyarəsinin Gürcüstan ərazisində qəzaya uğraması ilə əlaqədar başsağlığı diləklərini çatdırıb, vəfat edən təyyarə heyəti və hərbçilərə Allahdan rəhmət və doğmalarına səbr arzulayıb.
Qəza ilə əlaqədar Azərbaycan tərəfinin Türkiyənin və Gürcüstanın aidiyyəti dövlət qurumları ilə təmasda olduğu barədə məlumat verilib. Ölkəmizin qəzanın nəticələrinin aradan qaldırılması, axtarış və xilasetmə tədbirlərinin həyata keçirilməsi üçün bütün lazımi dəstəyi göstərməyə hazır olduğu bildirilib.

No:428/25, Press release on the telephone conversation between Minister Jeyhun Bayramov and the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Türkiye Hakan Fidan
11 November 2025 21:57
On 11 November 2025, a telephone conversation was held between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov and the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Türkiye Hakan Fidan
Minister Jeyhun Bayramov expressed his condolences in connection with the crash of a C130-type military transport aircraft belonging to brotherly Türkiye, which was en route from Azerbaijan to Türkiye and crashed on the territory of Georgia, and wished mercy to the deceased crew members and military personnel, and patience to their relatives.
Information was provided that the Azerbaijani side is in contact with the relevant state authorities of Türkiye and Georgia regarding the accident. It was stated that our country is ready to provide all necessary support for eliminating the consequences of the accident, as well as for conducting search and rescue operations.
Minister Hakan Fidan expressed his gratitude for the condolences and the support shown during this difficult time.