No:428/22,Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının (İƏT) Cammu və Kəşmir üzrə Təmas Qrupunun nazirlər görüşündə iştirakı barədə məlumatı
Xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Nyu Yorkda BMT Baş Assambleyasının 77-ci sessiyasının yüksək səviyyəli həftəsi çərçivəsində İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının (İƏT) Cammu və Kəşmir üzrə Təmas Qrupunun nazirlər görüşündə iştirak edib.
Nazir Ceyhun Bayramov tədbirdə çıxış edərək Azərbaycanın Cammu və Kəşmir məsələsinin beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə, BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələrinə uyğun olaraq, sülh yolu ilə həllini dəstəklədiyini bildirib. Cammu və Kəşmir üzrə İƏT Təmas Qrupunun İƏT üzvü olan dövlətlərin müvafiq İƏT qərarlarından irəli gələn öhdəliklərinin yerinə yetirilməsi vəziyyətini nəzərdən keçirmək üçün faydalı bir mexanizm olduğu diqqətə çatdırılıb. Cammu və Kəşmir ilə əlaqəli bütün məsələlərin sülh yolu ilə həllinin Cənubi Asiyada sülhün və təhlükəsizliyin təmin edilməsi üçün vacib olduğu çıxış zamanı vurğulanıb.

No:428/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on Minister Jeyhun Bayramov's participation in the Ministerial Meeting of the Contact Group of the Organization of Islamic Cooperation (OIC) on Jammu and Kashmir
21 September 2022 20:39
Foreign Minister Jeyhun Bayramov participated in the Ministerial meeting of the Contact Group of the Organization of Islamic Cooperation (OIC) on Jammu and Kashmir on the sidelines of the high-level week of the 77th session of the UN General Assembly in New York.
Delivering a speech, Minister Jeyhun Bayramov expressed Azerbaijan's support for the peaceful settlement of the Jammu and Kashmir issue in accordance with the norms and principles of international law, as well as the relevant resolutions of the UN Security Council. The usefulness of the OIC Contact Group on Jammu and Kashmir as a mechanism for reviewing the status of OIC members on fulfillment of their obligations arising from relevant OIC decisions was expressed. During the speech, Minister emphasized the importance of the peaceful resolution of all issues related to Jammu and Kashmir for ensuring peace and security in South Asia.