No:427/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının (İƏT) Baş katibi Hissein Brahim Taha ilə görüşünə dair məlumatı
Xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Nyu Yorkda BMT Baş Assambleyasının 77-ci sessiyasının yüksək səviyyəli həftəsində iştirakı çərçivəsində İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının (İƏT) Baş katibi Hissein Brahim Taha ilə görüşüb.
Nazir Ceyhun Bayramov ölkəmizin İƏT ilə əməkdaşlığa yüksək əhəmiyyət verdiyini və təşkilatla çox sıx əməkdaşlığın aparıldığını qeyd edib. İƏT-in ənənəvi olaraq Azərbaycanın beynəlxalq hüquqa əsaslanan haqq mövqeyinə, ərazi bütövlüyü və suverenliyinə dəstək verdiyi minnətdarlıqla vurğulanıb. Ermənistanın ölkəmizə qarşı son təxribatları barədə ətraflı məlumat təqdim edilərək İƏT tərəfindən vəziyyətlə bağlı verilmiş bəyanatın əhəmiyyəti qeyd olunub. Azərbaycanın İƏT ilə səmərəli əməkdaşlığı davam etdirməkdə qətiyyətli olduğu bildirilib.
Baş katib Hissein Brahim Taha Azərbaycanın İƏT-in fəal üzvü olduğunu, İslam həmrəyliyinin gücləndirilməsinə, mədəniyyətlər və dinlərarası dialoqa verdiyi töhfəni xüsusilə qeyd edib. O, cari ildə ölkəmizə səfərini və keçirilmiş görüşləri məmnunluqla xatırlayıb.
Görüşdə, həmçinin İƏT çərçivəsində əməkdaşlıq gündəliyinin aktual məsələləri, regional vəziyyət və təşkilat çərçivəsində ölkəmizlə birgə təhsil, mədəniyyət və bir sıra digər sahələrdə tədbirlər planları ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

No:427/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with Secretary General of the Organization of Islamic Cooperation (OIC) Hissein Brahim Taha
21 September 2022 17:00
Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov met with the Secretary General of the Organization of Islamic Cooperation (OIC) Hissein Brahim Taha on the sidelines of the high-level week of the 77th session of the UN General Assembly in New York.
Minister Jeyhun Bayramov noted that Azerbaijan attaches great importance to cooperation with the OIC and highlighted the close cooperation carried out with the Organization. OIC's traditional support for Azerbaijan's rightful position, as well as its sovereignty and territorial integrity based on international law was emphasized with gratitude. Importance of the statement issued by the OIC regarding the situation was noted and detailed information was presented about the recent provocations of Armenia against Azerbaijan.
Azerbaijan's active membership of the OIC, as well as its contribution to the strengthening of Islamic solidarity, intercultural and interreligious dialogue was particularly noted by the Secretary General of the Organization of Islamic Cooperation (OIC) Hissein Brahim Taha. The Secretary-General recalled with satisfaction his visit to Azerbaijan, as well as the meetings held this year during the visit.
Exchange of views on current issues of the cooperation agenda, the regional situation within the framework of the OIC, as well the OIC Action Plan with Azerbaijan on culture, education and a number of other fields took place.