No:426/25, Nazir Ceyhun Bayramovun Yunanıstan Respublikasının ölkəmizdəki səfiri Kristo Kapodistria ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
07 noyabr 2025 17:00
7 noyabr 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Yunanıstan Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Kristo Kapodistrianı ölkəmizdəki diplomatik fəaliyyətinin başa çatması ilə əlaqədar qəbul edib.
Görüş zamanı nazir Ceyhun Bayramov səfir Kapodistrianın Azərbaycan ilə Yunanıstan arasında ikitərəfli münasibətlərin inkişafındakı xidmətlərini yüksək qiymətləndirərək ona təşəkkür edib və gələcək fəaliyyətində uğurlar arzulayıb.
Səfirlə söhbət zamanı son dövrlər ikitərəfli münasibətlərdəki dinamika müsbət qiymətləndirilib. Bu çərçivədə, 2024-cü ilin noyabr ayında Bakı şəhərində keçirilmiş COP29 Beynəlxalq İqlim Konfransı və eləcə də 2025-ci ilin sentyabr ayında Nyu-York şəhərində BMT Baş Assambleyası çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev ilə Yunanıstan Respublikasının Baş naziri Kiriakos Mitsotakis arasında keçirilmiş görüşlərin əhəmiyyəti vurğulanıb.
Ölkələrimiz arasında siyasi dialoqun davam etdirilməsinin ikitərəfli əlaqələrin inkişafı baxımından əhəmiyyət kəsb etdiyi qeyd olunub. İqtisadiyyat, ticarət, investisiyalar, enerji, nəqliyyat-tranzit, turizm, təhsil və mədəniyyət sahələrində əməkdaşlığın daha da dərinləşdirilməsi üçün böyük potensialın mövcud olduğu diqqətə çatdırılıb.
Səfir Kristo Kapodistria öz növbəsində Yunanıstanın Azərbaycanda səfiri kimi fəaliyyətini xoş təəssüratlarla xatırlayacağını bildirib, ona fəaliyyətində göstərilən dəstəyə görə təşəkkür edib.

No:426/25, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Ambassador of the Hellenic Republic to the Republic of Azerbaijan Christos Kapodistrias
07 November 2025 17:00
On 7 November 2025, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov received the Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of the Hellenic Republic to the Republic of Azerbaijan Christos Kapodistrias on the occasion of the completion of his diplomatic mission in our country.
During the meeting, Minister Jeyhun Bayramov highly appreciated Ambassador Kapodistrias’ contribution to the development of bilateral relations between Azerbaijan and Greece, expressed his gratitude and wished him success in his future endeavors.
During the conversation with the Ambassador, the recent dynamics in bilateral relations were positively assessed. In this context, the importance of the COP29 International Climate Conference held in Baku in November 2024, as well as the meeting between the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and the Prime Minister of the Hellenic Republic Kyriakos Mitsotakis held in New York in September 2025 within the framework of the UN General Assembly, was emphasized.
It was noted that the continuation of political dialogue between our countries is important for the development of bilateral relations. It was brought to attention that there is great potential for further deepening cooperation in the fields of economy, trade, investments, energy, transport-transit, tourism, education and culture.
Ambassador Christos Kapodistrias, for his part, stated that he would recall his tenure as Ambassador of Greece to Azerbaijan with positive impressions and expressed his gratitude for the support provided to him during his mission.