No:423/25, Nazir Ceyhun Bayramovun Avropa İttifaqının Cənubi Qafqaz və Gürcüstan böhranı üzrə xüsusi nümayəndəsi Maqdalena Qrono ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
05 noyabr 2025 18:15
5 noyabr 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Avropa İttifaqının Cənubi Qafqaz və Gürcüstan böhranı üzrə xüsusi nümayəndəsi Maqdalena Qrononu qəbul edib.
Görüş zamanı Azərbaycan-Avropa İttifaqı (Aİ) əməkdaşlığının hazırkı vəziyyəti və perspektivləri, Azərbaycan-Ermənistan normallaşma prosesi, habelə regional və beynəlxalq məsələlər müzakirə olunub.
Azərbaycan və Aİ arasında siyasi, iqtisadi, nəqliyyat, enerji təhlükəsizliyi və s. istiqamətlər üzrə əməkdaşlıq məsələləri nəzərdən keçirilib. Azərbaycanla Avropa İttifaqı arasında əməkdaşlıq platformaları və alətləri üzrə danışıqların əhəmiyyəti diqqətə çatdırılıb.
İki tərəf arasında yüksək səviyyədə təmasların və son aylarda keçirilmiş dialoqların məmnunluq doğurduğu, bu istiqamətdə səylərin davam etdirilməsinin vacibliyi vurğulanıb.
Xüsusi nümayəndə Vaşinqton Zirvə görüşü çərçivəsində əldə edilmiş nailiyyətlərə dəstək verilməsi istiqamətində Avropa İttifaqının hazırlığını ifadə edib.
Nazir Ceyhun Bayramov, öz növbəsində Azərbaycan-Ermənistan normallaşma və sülh prosesi üzrə əldə olunan irəliləyişlər və perspektivlər barədə qarşı tərəfə məlumat verib, ölkəmizin mövqeyini qarşı tərəfin diqqətinə çatdırıb.

No:423/25, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the European Union Special Representative for the South Caucasus and the crisis in Georgia Magdalena Grono
05 November 2025 18:15
On 5 November 2025, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov received the European Union Special Representative for the South Caucasus and the crisis in Georgia Magdalena Grono.
During the meeting, the current state and prospects of Azerbaijan-European Union (EU) cooperation, the Azerbaijan-Armenia normalization process, as well as regional and international issues were discussed.
Issues of cooperation between Azerbaijan and the EU in political, economic, transport, energy security and other areas were reviewed. The importance of negotiations on cooperation platforms and instruments between Azerbaijan and the European Union was emphasized.
It was noted with satisfaction that high-level contacts between the two sides and dialogues held in recent months are progressing positively, and the importance of continuing efforts in this direction was emphasized.
The Special Representative expressed the European Union’s readiness to support the achievements reached within the framework of the Washington Summit.
Minister Jeyhun Bayramov, in turn, informed the other side about the progress achieved and prospects regarding the Azerbaijan-Armenia normalization and peace process, and conveyed our country’s position to the other side.