No:422/20, Azərbaycan Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin 17 noyabr 2020-ci il tarixində Rusiya Federasiyası Prezidentinin verdiyi müsahibə ilə əlaqədar KİV-in sualına cavabı
19 noyabr 2020 04:00
Sual: Rusiya Federasiyasının Prezidenti 17 Noyabr 2020-ci il tarixində Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ilə bağlı medianın suallarını cavablandırdı. Bu müsahibəni necə qiymətləndirirsiniz, qaldırılan məqamlarla bağlı nə deyə bilərsiniz?
Cavab: Azərbaycan Rusiya tərəfinin Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli üçün göstərdiyi səyləri yüksək qiymətləndirir. Rusiya BMT Təhlükəsizlik Şurasının daimi üzvüdür və ATƏT-in Minsk qrupunun üç həmsədr dövləti arasından bölgəmizə birbaşa həmsərhəd olan və onunla çoxillik tarixi əlaqələri olan yeganə ölkədir. Bu, Rusiyanın Cənubi Qafqazda təhlükəsizliyin, sabitliyin və sülhün möhkəmləndirilməsində birbaşa marağını izah edir.
Müsahibədə, Rusiya dövləti başçısının vasitəçiliyi ilə bu il 10 noyabr tarixli razılaşmanın əldə olunmasında oynadığı mühüm rol haqqında kifayət qədər ətraflı məlumat verilmişdir. Rusiya Prezidentinin şəxsi rolu, bu il 10 Noyabr tarixli üçtərəfli bəyanatı altındakı imzası onun sülh prosesinə son dərəcə əhəmiyyətli töhfəsini və bu prosesin geri dönməzliyinə bir zəmanətdir.
Rusiya dövlətinin Prezidentinin üçtərəfli bəyanatın mühüm bir nailiyyəti kimi qan tökülməsinin dayandırılması olduğuna dair qiymətləndirməsini tamamilə bölüşürük. Azərbaycan tərəfi müharibənin ilk dəqiqələrindən bəri beynəlxalq birliyin atəşkəs çağırışlarını həmişə və tamamilə dəstəkləmişdir.
Rusiya dövləti Prezidenti öz müsahibəsində həll prosesi tarixinə də toxunub.
Rusiya Prezidentinin beynəlxalq hüquq nöqteyi-nəzərindən həm Dağlıq Qarabağın, həm də onun ətrafında olan bütün bölgələrin Azərbaycan ərazisinin ayrılmaz hissəsi olduğu barədə sözlər xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Rusiyanın bu mövqeyi BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələri, ATƏT-in və digər beynəlxalq təşkilatların qərarlarının möhkəm təməlinə söykənir.
Rusiya Prezidentinin verdiyi müsahibədə səsləndirilən ölkəmizin işğal olunmuş ərazilərinin Ermənistanın nəzarəti altında olması barədə açıqlaması son dərəcə mühüm xarakter daşıyır. Bu açıqlama erməni tərəfinin dünya ictimaiyyətini aldatmaqla Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində Ermənistanın yaratdığı qanunsuz rejimini ön plana gətirmək cəhdlərinin tamamilə uğursuz olduğunu təsdiq edir.
Eyni şəkildə, Ermənistan rəhbərliyinin münaqişə çərçivəsinin genişləndirilməsi və münaqişəyə Kollektiv Təhlükəsizlik Müqaviləsi Təşkilatını cəlb etmək cəhdləri əsassız oldu. Rusiya Prezidenti müsahibəsində bir daha açıq və aydın şəkildə heç kimin Ermənistan ərazisinə təcavüz etmədiyini bəyan etdi. Beləliklə, bütün döyüş əməliyyatlarının 1990-cı illərdə Ermənistanın silahlı qüvvələri tərəfindən işğal olunmuş yalnız ölkəmizin ərazisində baş verdiyi barədə Azərbaycanın mövqeyi təsdiqləndi.
Xüsusilə qeyd olunmalıdır ki, Rusiya Prezidenti Ermənistan tərəfinin cari ilin 10 noyabr tarixli razılaşmaların şərtlərinin yerinə yetirməkdən ehtimal edilən imtinanı "böyük səhv" və hətta "intihar" kimi xarakterizə etdi. Bu qiymətləndirməyə tamamilə şərik oluruq. Rusiya Prezidentinin müdrikcəsinə qeyd etdiyi kimi, Rusiyanın fəal dəstəyi ilə əldə olunan üçtərəfli bəyanat münasibətlərinin uzun müddətə normallaşdırılması üçün yaxşı zəmin yaradır.

No:422/20, Press Service Department of the MFA of the Republic of Azerbaijan answers the question of media in connection with an interview with the President of the Russian Federation on November 17, 2020 (En/Ru)
19 November 2020 04:00
Question: On November 17, 2020, the President of the Russian Federation answered questions from the media regarding the Nagorno-Karabakh conflict. How do you assess this interview, what can you say in relation to the points raised?
Answer: Azerbaijan highly appreciates Russia’s efforts to resolve the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict. Russia is a permanent member of the UN Security Council and the only country out of the three co-chairing states of the OSCE Minsk Group that directly borders our region and has long-standing historical ties with it. This explains direct interest of Russia in strengthening security, stability and peace in the South Caucasus.
The interview was quite a detailed account of the important role that the mediation of the President of the Russian Federation has played in reaching agreements of 10 November of this year. The Russian President’s personal role and his signature under the trilateral statement of 10 November 2020 represent his extremely important contribution to the peace process and a guarantee of the irreversibility of this process.
We fully share the assessment of Russia’s President that the cessation of bloodshed is an important achievement of the trilateral statement. The Azerbaijani side has always and completely supported the calls of the international community for a ceasefire since the first minutes of the war. In his interview, the President of Russia also touched upon the history of the settlement process.
Of particular importance are the Russian President's words that in terms of international law both Nagorno-Karabakh and all adjacent regions are an integral part of the territory of Azerbaijan. This position of Russia is based on a solid foundation of UN Security Council resolutions, decisions of the OSCE and other international organizations.
The statement made by the President of Russia during the interview that the occupied territories of our country were under the control of Armenia is extremely important. This testifies to the complete collapse of the attempts of the Armenian side to mislead the world community and bring to the fore the illegal regime that was created by Armenia in the occupied territories of Azerbaijan.
In the same way, the attempts of the Armenian leadership to expand the scope of the conflict and involve the Collective Security Treaty Organization have failed. In his interview, the President of Russia once again clearly and precisely stated that no one encroached on the territory of Armenia. Thus, the position of Azerbaijan was confirmed that all hostilities are taking place exclusively on the territory of our country, which was occupied by the armed forces of Armenia in the 1990s.
It should be especially emphasized that the President of Russia characterized the possible refusal of the Armenian side to fulfill the terms of the 10th November agreements as a “huge mistake” and even as a “suicide”. We fully share this assessment. As the President of Russia wisely noted, the trilateral statement reached with the active support of Russia creates a good basis for normalizing relations in the long term.