No:421/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Avstriya Respublikasının Avropa və beynəlxalq məsələlər üzrə federal naziri Aleksandr Şallenberq ilə görüşünə dair məlumatı
20 sentyabr tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov BMT Baş Assambleyasının 77-ci sessiyasının yüksək səviyyəli həftəsində iştirakı çərçivəsində Avstriya Respublikasının Avropa və beynəlxalq məsələlər üzrə federal naziri Aleksandr Şallenberq ilə görüşüb.
Görüşdə ikitərəfli əməkdaşlıq məsələləri, Azərbaycan-Avstriya arasında münasibətlərin perspektivləri, enerji təhlükəsizliyi, son regional vəziyyət müzakirə edilib.
Nazir Ceyhun Bayramov post-münaqişə dövründə həyata keçirilən genişmiqyaslı bərpa və quruculuq işləri barədə məlumat verib. İşğal faktorunun aradan qaldırılması ilə iki ölkə arasında münasibətlərin normallaşdırılması üçün imkanların yarandığını qeyd edən nazir, Azərbaycanın sülh quruculuğu təşəbbüslərini irəlilətdiyi, bütün bunlara baxmayaraq, Ermənistanın proseslərə maneçilik törətdiyini qeyd edib və genişmiqyaslı təxribatları barədə ətraflı məlumat verib. Ölkəmizin bölgədə sülh və sabitliyin yaradılması istiqamətində səylərə və mövcud problemlərin siyasi müstəvidə həllində maraqlı olduğunu diqqətə çatdırıb.
Avstriyalı nazir bölgədə yaranmış vəziyyətin narahatlıq doğurduğunu, atəşkəsin və danışıqlara qayıtmağın vacib olduğunu bildirib. Avstriya tərəfi Avropanın enerji təhlüləsizliyinin təmin olunmasının zəruri olduğunu, bu xüsusda cari ilin 18 iyul tarixində Azərbaycanla Avropa İttifaqı arasında imzalanmış anlaşma memorandumunun da əhəmiyyətini qeyd edib.

No:421/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Federal Minister for European and International Affairs of the Republic of Austria Alexander Schallenberg
On September 20, Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov met Alexander Schallenberg, Federal Minister for European and International Affairs of the Republic of Austria on the sidelines of the high-level week of the 77th session of the UN General Assembly.
Bilateral cooperation issues, prospects of Azerbaijan-Austria relations, energy security, and the latest regional situation were discussed at the meeting.
Minister Jeyhun Bayramov informed his interlocutor about the large-scale restoration and reconstruction work carried out in the post-conflict period. Noting that the elimination of the factor of occupation has created opportunities for the normalization of relations between the two countries, and the promotion of peace-building initiatives by Azerbaijan, he emphasized the obstruction of the processes by Armenia despite the above-mentioned facts and informed his interlocutor on Armenia's large-scale provocations. He pointed out that Azerbaijan is interested in efforts to create peace and stability in the region and in solving the current problems at the political level.
The Austrian Minister stated that the situation in the region is a cause for concern and stressed the importance of the cease-fire and the return to the negotiations. Austria noted the necessity of ensuring Europe's energy security, and in this regard, noted the importance of the memorandum of understanding signed between Azerbaijan and the European Union on July 18 of this year.
The parties also discussed cooperation issues between Azerbaijan and the European Union, as well as other issues of mutual interest.