No:418/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun BMT-nin Baş katibi Antonio Quterreş ilə görüşünə dair məlumatı
19 sentyabr tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov BMT Baş Assambleyasının 77-ci sessiyasının yüksək səviyyəli həftəsində iştirakı çərçivəsində BMT-nin Baş katibi Antonio Quterreş ilə görüşüb.
Görüş zamanı tərəflər Azərbaycanla BMT arasında əməkdaşlıq, gələcək fəaliyyət istiqamətləri və regionda son vəziyyət ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.
Nazir Ceyhun Bayramov bu il qeyd etdiyimiz BMT-yə üzvlüyümüzün 30 ili ərzində münasibətlərin yüksələn xəttlə inkişaf etdiyini, ölkəmizin BMT çərçivəsində bir sıra istiqamətlərdə, xüsusilə də sülh və təhlükəsizliyin dəstəklənməsi sahəsində genişmiqyaslı təşəbbüslər irəli sürdüyünü bildirib. Nazir Ceyhun Bayramov BMT Baş Assambleyasının sədrinin və digər yüksək səviyyəli rəhbər heyətin ölkəmizə son illərdə həyata keçirdikləri səfərlərin əməkdaşlıq əlaqələrinin daha da inkişafına töhfə verdiyini məmnunluqla qeyd edib. Ölkəmizin Qoşulmama Hərəkatına sədrliyi və bu çərçivədə təşəbbüsləri qeyd olunub. Nazir daha sonra, Ermənistanın genişmiqyaslı təxribatları, sülh quruculuğu sahəsində ölkəmizin təşəbbüsləri barədə ətraflı məlumat verib. İşğaldan azad olunmuş ərazilərdə bərpa və yenidənqurma işləri, məcburi köçkünlərin bölgəyə geri qayıdışı barədə qarşı tərəfi məlumatlandıran nazir ərazilərimizdə mina təhlükəsinin aradan qaldırılması istiqamətində beynəlxalq səylərin artırılmasının vacibliyini vurğulayıb.
Baş katib Antonio Quterreş BMT ilə Azərbaycanın nümunəvi əməkdaşlıq münasibətlərinə malik olduğunu, bütün istiqamətlərdə əməkdaşlığın dərinləşdirilməsinin əhəmiyyətli olduğunu qeyd edib.
Antonio Quterreş Azərbaycanın Qoşulmama Hərəkatının sədri qismində irəli sürdüyü qlobal əhəmiyyətli təşəbbüsləri yüksək qiymətləndirdiyini bildirib. O, Ermənistanla-Azərbaycan arasında yaranmış gərginliyin azaldılmasının və normallaşma prosesinin vacibliyini vurğulayıb.
Görüşdə tərəflər, həmçinin BMT-nin gündəliyində duran və qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər barəsində fikir mübadiləsi aparıblar.

Press release 20 September 2022 04:03
No:418/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the UN Secretary General António Guterres
20 September 2022 04:03
On September 19, 2022, Foreign Minister Jeyhun Bayramov met with UN Secretary General António Guterres within the framework of his participation in the high-level week of the 77th session of the UN General Assembly.
During the meeting, the sides exchanged views on cooperation between Azerbaijan and the UN, future activities and the latest situation in the region.
Minister Jeyhun Bayramov said that during the 30 years of our membership in the UN, which we have celebrated this year, the relations have developed in an ascending line, and our country has taken large-scale initiatives in a number of directions within the framework of the UN, especially in the field of supporting peace and security. Minister Jeyhun Bayramov noted with satisfaction that the visits of the Chairman of the UN General Assembly and other high-level leadership to our country in recent years contributed to the further development of relations. Our country's chairmanship in the Non-Aligned Movement and its initiatives in this context were mentioned. Then, Minister gave detailed information about the large-scale provocations of Armenia and the initiatives of our country in the field of peace building. Informing his interlocutor about the restoration and reconstruction works in the liberated territories, the return of the internally displaced persons to the region, Minister emphasized the importance of increasing international efforts to eliminate the threat of landmines in the territories of Azerbaijan.
Secretary General António Guterres noted that Azerbaijan has exemplary cooperative relations with the UN, and that it is important to deepen cooperation in all directions.
António Guterres expressed his appreciation for the globally important initiatives put forward by Azerbaijan as the chairman of the Non-Aligned Movement. He stressed the importance of the normalization process and reducing the tension between Armenia and Azerbaijan.
At the meeting, the sides also exchanged views on other issues of mutual interest that are on the agenda of the UN.