No:416/23, Vaqif Xaçatryanın həbsi ilə bağlı Ermənistan Xarici İşlər Nazirliyinin bəyanatına dair şərh
30 iyul 2023 13:25
Ermənistan Xarici İşlər Nazirliyi 29 iyul tarixində Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsinin (BQXK) nəqliyyat vasitəsində Ermənistana getmək istəyən Vaqif Xaçatryan adlı şəxsin Laçın sərhəd buraxılış məntəqəsində Azərbaycan Dövlət Sərhəd Xidməti tərəfindən həbs edilməsi ilə əlaqədar növbəti dəfə beynəlxalq ictimaiyyətin fikrini yayındırmaq və öz öhdəliklərindən boyun qaçırmaq məqsədilə siyasi manipulyasiyalar ilə məşğul olmaqdadır. Məsələ ilə bağlı, Ermənistan tərəfinin ölkəmizə qarşı səsləndirdiyi iddiaların heç bir əsası yoxdur.
Azərbaycan Respublikasının Prokurorluğu tərəfindən verilmiş məlumatda da qeyd edildiyi kimi, Vaqif Xaçatryan Çerkezoviçin bir qrup erməni hərbi birləşmələrinin tərkibində 1991-ci ilin 22 dekabr tarixində Xocalı rayonunun Meşəli kəndində azərbaycanlılara qarşı kütləvi qırğın törədib. Qırğın zamanı, 25 nəfər azərbaycanlı öldürülüb, 14 nəfər yaralanıb, 358 nəfər azərbaycanlı isə didərgin salınıb. Qeyd edilən kütləvi qırğın ilə əlaqədar aparılan cinayət işi üzrə Xaçatryan Vaqif Çerkezoviçin Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin 103 (soyqırımı) və 107-ci (əhalini deportasiya etmə və ya məcburi köçürmə) maddələrilə təqsirləndirilən şəxs qismində məsuliyyətə cəlb olunması barədə qərar qəbul edilib ona məhkəmənin qərarı ilə həbs qətimkan tədbiri seçilib və o, məhz bu cinayət işi çərçivəsində 29 iyul tarixində Ermənistana gedərkən sərhəd buraxılış məntəqəsində həbs edilib.
Vaqif Xaçatryanın Ermənistana tibbi məqsədlərlə getdiyini nəzərə alaraq, onun Bakı şəhərində tibb müəssisəsinə yerləşdirilməsi, ona zəruri tibbi yardımın göstərilməsi təmin edilib. BQXK-nın nümayəndələrinin ona baş çəkməsinə müvafiq şərait yaradılıb.
Azərbaycan tərəfindən atılan bütün bu addımlar beynəlxalq hüquq və Azərbaycan qanunvericiliyi çərçivəsində həyata keçirilib.
BQXK tərəfindən də təsdiq edildiyi kimi, ötən ilin dekabr ayından etibarən BQXK vasitəçiliyi ilə 700-ə yaxın erməni əsilli şəxsin tibbi məqsədlə Azərbaycan ərazisindən Ermənistana aparılmasına və geri gətirilməsinə şərait yaradılıb və onlara qarşı heç bir qanunsuz hərəkət tətbiq edilməyib. Bununla əlaqədar, sərhəd buraxılış məntəqəsindən keçən şəxslərə təhdid olduğu barədə Ermənistan XİN-in iddiası tamamilə yalandır və bu yalnız erməni sakinlər arasında təşviş yaratmaq məqsədi daşıyır.
Azərbaycan tərəfinin qeyd edilən şəxsi həbs edərkən beynəlxalq humanitar hüququ pozması barədə Ermənistan tərəfindən səsləndirilən iddiaya gəldikdə xatırlatmaq istərdik ki, beynəlxalq humanitar hüquqda müharibə cinayətkarlarına qarşı müvafiq tədbirlər görülməsinə mane olan heç bir məhdudiyyət yoxdur. Ümumiyyətlə, 30 ildə Xocalıda, Malıbəylidə, Quşçularda, Ağdabanda, Ballıqayada, Başlıbeldə və digər şəhər və yaşayış məntəqələrində mülki əhaliyə qarşı soyrıqımı və kütləvi qırğınlar törədən Ermənistanın beynəlxalq humanitar hüquqdan danışması yersizdir.
Ermənistan tərəfi 30 ilə yaxın işğal dövründə azərbaycanlılara qarşı soyqırımı daxil insanlıq əleyhinə cinayətlər və kütləvi qırğınlar törədilməsinə görə məsuliyyət daşıyan şəxsləri müdafiə etmək və onların əməllərini ört-basdır etmək əvəzinə, onların cinayət məsuliyyətinə cəlb edilməsi işinə dəstək verməlidir. Bunun əksinə, Ermənistan Azərbaycanın bu istiqamətdə həyata keçirdiyi işlər barədə qarayaxma kampaniyası aparması, bu ölkənin müharibə cinayətlərini dəstəkləməsindən və bəraət qazandırmasından başqa bir şey deyil.
Azərbaycan tərəfi ölkəmizin ərazisində müharibə və hərbi cinayətlər törətmiş şəxslərə qarşı müvafiq cinayət işinin başladığını son 30 ildə dəfələrlə açıq şəkildə bəyan edib, onlar barədə beynəlxalq axtarışlar elan edilib və istintaq tədbirləri çərçivəsində, ölkə qanunvericiliyinə və beynəlxalq təcrübəyə uyğun olaraq onların məsuliyyətə cəlb olunması istiqamətində tədbirləri davam etdirəcək.

No:416/23, Commentary on the statement of the Foreign Ministry of Armenia regarding the arrest of Vagif Khachatryan
To evade its obligations, Armenia is once again attempting to deceive and politically manipulate the international community regarding the arrest of Vagif Khachaturyan by the State Border Service of Azerbaijan at the Lachin border checkpoint while trying to cross into Armenia in an ICRC vehicle on July 29.
As stated in the information of the Office of the Prosecutor General of the Republic of Azerbaijan, Vagif Cherkezovich Khachatryan committed a massacre against the Azerbaijani population in the Meshali village of the Khojaly region within a group of Armenian armed formations on December 22, 1991. 25 Azerbaijanis were killed, 14 were wounded and 358 were displaced in the mass killings. Khachatryan Vagif Cherkezovich was charged under the articles 103 (genocide) and 107 (deportation or forced exile of population) of the Criminal Code of the Republic of Azerbaijan within the aforementioned criminal case, with pre-trial detention being ordered by the court as a preventative measure. He was arrested within this criminal case on the border checkpoint on July 29 while traveling to Armenia.
Vagif Khachatryan was placed in a medical facility in Baku and necessary medical treatment was ensured taking into account the purpose of travel of Vagif Khachatryan to get medical assistance.
Steps taken by Azerbaijan were within both international law and Azerbaijan’s legislation.
As confirmed by the ICRC, since December last year, travel of almost 700 persons of Armenian origin via the ICRC to Armenia and back to Azerbaijan was facilitated with no unlawful acts being committed against them. Thus, the claim of the Armenian Foreign Ministry on imminent threat to persons crossing the border checkpoint is completely false and only serves to induce panic among the Armenian residents.
Regarding the claim by Armenia of the alleged breach of the international humanitarian law by Azerbaijan during the arrest of Vagif Khachatryan we would like to note that no restrictions on legal actions against the war criminals exist in the international humanitarian law. Furthermore, it is completely inappropriate for Armenia to refer to the international humanitarian law considering the genocide and the massacres committed by it in 30 years against the civilian populations of Khojaly, Malibeyli, Gushchular, Aghdaban, Ballighaya, Bashlibel, as well as other settlements and cities.
Armenia must support the actions to bring to justice the persons who committed crimes against humanity including genocide, as well as massacres against the Azerbaijani civilian population during the 30 years long occupation period instead of attempting to shield them and cover up their acts. The smear campaign carried out by Armenia against the measures of Azerbaijan in this area are nothing more than a justification and support for war crimes.
Azerbaijan clearly declared time and again during 30 years that it has started the criminal cases against the persons who committed war crimes in its territory with international warrants being issued against these persons, and Azerbaijan will continue to act within the criminal proceedings and the internal legislation to bring these persons to justice according to the international practice.