No:415/25, Nazir Ceyhun Bayramovun Macarıstanın xarici işlər və ticarət naziri Piter Siyarto ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
31 oktyabr 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Özbəkistan Respublikasının Səmərqənd şəhərinə işgüzar səfəri çərçivəsində Macarıstanın xarici işlər və ticarət naziri Peter Siyarto ilə görüşüb.
Görüş zamanı, Azərbaycan və Macarıstan arasında mövcud strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinin inkişaf perspektivləri, regional və beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq məsələləri, gələcək plan və layihələr müzakirə olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov iki ölkə arasında mövcud siyasi dialoqun, qarşılıqlı səfər və təmasların, habelə strateji dialoq və siyasi məsləhətləşmələr kimi mexanizmlərin tərəfdaşlıq münasibətlərinin inkişafına töhfə verdiyini diqqətə çatdırıb.
İkitərəfli əsasda Azərbaycan və Macarıstan arasında iqtisadiyyat, ticarət, investisiyalar, enerji təhlükəsizliyi, bərpaolunan enerji ehtiyatları, humanitar, təhsil, mədəniyyət və s. istiqamətlər üzrə çoxşahəli əməkdaşlıq gündəliyində duran məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb. Xüsusilə, iqtisadi əlaqələrin daha da gücləndirilməsi baxımından potensialın mövcudluğu, bu istiqamətdə perspektivlərin müzakirəsi istiqamətində Azərbaycan və Macarıstan Hökumətləri arasında İqtisadi əməkdaşlıq üzrə birgə Komissiyanın rolu vurğulanıb.
Macarıstanın işğaldan azad olunmuş ərazilərdə aparılan quruculuq işlərinə töhfəsi minnətdarlıqla qeyd olunub.
Görüşdə, həmçinin regional təhlükəsizlik və qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

No:415/25, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Minister of Foreign Affairs and Trade of Hungary Péter Szijjártó
31 October 2025 13:29
On 31 October 2025, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov, within the framework of his working visit to the city of Samarkand of the Republic of Uzbekistan, met with the Minister of Foreign Affairs and Trade of Hungary Péter Szijjártó.
During the meeting, the prospects for the development of the existing strategic partnership relations between Azerbaijan and Hungary, issues of cooperation within regional and international organizations, as well as future plans and projects were discussed.
Minister Jeyhun Bayramov noted that the existing political dialogue, mutual visits and contacts between the two countries, as well as mechanisms such as strategic dialogue and political consultations, contribute to the development of partnership relations.
An exchange of views was held on issues on the multifaceted cooperation agenda between Azerbaijan and Hungary on a bilateral basis in areas such as economy, trade, investments, energy security, renewable energy resources, humanitarian, education, culture and others. In particular, the existence of potential for further strengthening economic ties was noted, and the role of the Joint Commission on Economic Cooperation between the Governments of Azerbaijan and Hungary in discussing prospects in this direction was emphasized.
It was emphasized during the meeting that the development and transmission of renewable energy is one of the important components of our strategic partnership relations, and the need to continue activities to advance the Black Sea submarine cable/Green Middle Corridor initiative in this direction was highlighted.
Hungary’s contribution to reconstruction works in the territories liberated from occupation was noted with gratitude.
During the meeting, an exchange of views was also held on regional security and other issues of mutual interest.