Mətbuat şərhi 29 iyul 2023
Azərbaycan Respublikası 30 ilə yaxın müddətdə Ermənistanın hərbi təcavüzü, ərazilərimizin işğalı, qoca, qadın, uşaq demədən azərbaycanlılara qarşı kütləvi qırğınlar törədilməsi ilə üzləşib, bir milyona yaxın azərbaycanlı məcburi köçkün və qaçqına çevrilib.
BMT Təhlükəsizlik Şurasının 1993-cü ildə qəbul etdiyi dörd qətnamədə Azərbaycanın suverenliyinin və ərazi bütövlüyünün tanınmasına və işğalçı qüvvələrin Azərbaycan ərazilərini dərhal tərk etməsinin tələb olunmasına baxmayaraq, Ermənistan bütün bu çağırışlara heç bir məhəl qoymayıb, əksinə işğala əsaslanan status kvonu daha da möhkəmləndirərək, işğal etdiyi ərazilərdə Azərbaycan xalqının tarixi və mədəni irsini qəsdən məhv edib, qanunsuz məskunlaşdırma siyasəti həyata keçirib. Ermənistan rəhbərliyi “Qarabağ Ermənistandır və nöqtə” kimi təxribatçı açıqlamalar verərək, Azərbaycanı “yeni ərazilər naminə yeni müharibə” ilə hədələyib.
2020-ci ildə 44 günlük Vətən müharibəsində Azərbaycan xalqı Prezident, müzəffər Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi altında tarixi zəfər qazanaraq torpaqlarımızın işğalına son qoyub. 30 illik işğala və məşəqqətlərə baxmayaraq, Azərbaycan tərəfi Vətən müharibəsindən qısa müddət sonra iki ölkə arasında bir-birinin ərazi bütövlüyü, suverenliyi və sərhədlərinin qarşılıqlı tanınması və hörmət edilməsi əsasında münasibətlərin normallaşmasına dair baza prinsipləri və sülh müqaviləsi təklifi ilə çıxış edib. Ermənistan tərəfinin Azərbaycanın sülh təşəbbüslərinə uzun müddət cavab verməməsinə və müxtəlif bəhanələrlə prosesi ləngitməsinə baxmayaraq, Azərbaycan tərəfi qətiyyət göstərərək sülh müqaviləsi, sərhədlərin delimitasiyası və kommunikasiyaların açılması istiqamətində təşəbbüslərin irəlilədilməsi üçün xoşməramlı səylərini davam etdirib.
Bununla yanaşı, Azərbaycan hakimiyyət orqanları tərəfindən Qarabağ bölgəsinin yerli erməni sakinləri ilə dialoq istiqamətində ardıcıl addımlar atılıb, yeni Laçın yolunun tikintisi, Laçın ərazisində kiçik SES-lərdən istifadə, Sərsəng su anbarının istifadə və idarəolunması istiqamətində bir sıra təmaslar və erməni sakinlərlə dialoq ilkin dövrlərdə öz müsbət töhfəsini verib. Ermənistan tərəfi isə bunun əksinə, “beynəlxalq mexanizm çərçivəsində Bakı-Xankəndi danışıqları vasitəsilə Qarabağ ermənilərinin hüquq və təhlükəsizliyinin təmin edilməsi” kimi əsassız təkliflə çıxış edərək, Azərbaycan və yerli erməni sakinlər arasında təmaslara maneçilik törədib və faktiki olaraq ölkəmizə qarşı ərazi iddialarını başqa ad altında davam etdirib.
10 noyabr 2020-ci il bəyanatının bütün hərbi fəaliyyətlərin dayandırılmasına dair müddəasına və digər beynəlxalq öhdəliklərə zidd olaraq, Ermənistan tərəfindən Azərbaycan ərazilərinin intensiv minalanması halları, Azərbaycan ərazilərinə 2021-ci il istehsalı olan minalar gətirərək basdırması, beynəlxalq ictimaiyyətin Ermənistanın məqsədli şəkildə mina təhdidinə göz yumması nəticəsində 2020-ci ilin noyabr ayından bəri iki nəfər jurnalist daxil 303 nəfər azərbaycanlı mina qurbanına çevrilib.
Ermənistan öhdəliklərinə zidd olaraq, silahlı qüvvələrini torpaqlarımızdan tam olaraq çıxarmayaraq, bunun əksinə Laçın yolu vasitəsilə onların rotasiyasını həyata keçirib, silah-sursatla təchiz edib, onların Ermənistanın dövlət büdcəsi hesabına maliyyələşməsini davam etdirib, Azərbaycanın təbii sərvətlərinin talan edilməsi ilə məşğul olub.
Azərbaycan öz sərhədlərinə nəzarət və Ermənistanın qeyri-qanuni fəaliyyətinin qarşısını almaq məqsədilə, özünün suveren ərazilərində Laçın sərhəd buraxılış məntəqəsi təsis edib.  Azərbaycan tərəfindən erməni sakinlərin, Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsinin (BQXK) və Rusiya sülhməramlı kontingentinin sərhəd buraxılış məntəqəsindən keçidinin təmin olunmasına baxmayaraq, Ermənistan tərəfi ərazilərimizdə qeyri-qanuni fəaliyyətini davam etdirmək məqsədilə, bölgədə saxta “gərgin humanitar vəziyyət” barədə iddialar yayıb. Eyni zamanda, 15 iyun tarixində sərhədçilərimizin atəşə tutulması, qaçaqmalçılığa cəhd edilməsi, yük avtomobillərinin 26 iyul tarixində Azərbaycan ərazilərinə icazəsiz göndərilməsi kimi təxribatlar törədib.
Azərbaycan tərəfinin erməni sakinlərin ehtiyaclarının qarşılanması üçün “Ağdam-Xankəndi” yolundan və digər alternativ yollardan istifadə daxil olmaqla, bir sıra təkliflər irəli sürməsinə və onların Avropa İttifaqı, BQXK tərəfindən dəstəklənməsinə baxmayaraq, erməni tərəfinin bu təkliflərə qarşı çıxması, alternativ yollara beton maneələr düzməklə əraziyə girişi bloklaması Ermənistanın humanitar vəziyyət barədə iddialarının siyasi şantaj və manipulyasiya olduğunu bir daha göstərib.
Ermənistanın məqsədi bölgəyə üçüncü tərəfləri cəlb etmək, gərginliyin coğrafiyasını genişləndirmək və sülh prosesini iflasa uğratmaqdan ibarətdir.
Bütün bunlar, xüsusilə də, qanunsuz hərbi birləşmələr tərəfindən davamlı şəkildə törədilən hərbi təxribatlar, o cümlədən son vaxtlar daha da intensivləşən və mülki uçuşları hədəf alan radio-elektron müdaxilələr dözülməzdir və yolverilməzdir.
Son günlər baş verən bütün bu təxribatlara görə məsuliyyət Azərbaycan ərazilərində qanunsuz hərbi mövcudluğu davam etdirən, separatizmi təşviq edən və reinteqrasiya səylərinə əngəl törədən Ermənistan və onun rəhbərliyinin üzərinə düşür.
30 il ərzində Azərbaycan ərazilərinin işğalına göz yuman bir sıra ölkələrin və beynəlxalq təşkilatların Azərbaycana qarşı qərəzli bəyanatlar verməsi qəbuledilməzdir. Həmin ölkələr və beynəlxalq təşkilatlar son üç il ərzində Azərbaycan ərazilərində erməni silahlı qüvvələrinin mövcudluğuna, Ermənistanın kommunikasiyaların açılmasına maneçilik törətməsinə də etinasız yanaşıblar. Ermənistanın manipulyasiyalarına aldanıb qərəzli bəyanatlar verən ölkələrdən və beynəlxalq təşkilatlardan Azərbaycanın suverenliyinə və ərazi bütövlüyünə hörmət etməyi, ölkəmizin daxili işlərinə qarışmamağı və ikili standartlar siyasətinə son qoymağı tələb edirik.
Azərbaycan özünün Qarabağ bölgəsində yaşayan erməni sakinlərin hüquqlarını ölkə Konstitusiyası əsasında təmin edəcək, öz suverenliyi və ərazi bütövlüyünə qarşı istənilən addımın qarşısını qətiyyətlə alacaqdır.

Press release 29 July 2023
No:415/23, Statement of the Ministry of Foreign Affairs of Republic of Azerbaijan on the latest situation in the region
The Republic of Azerbaijan for almost 30 years has encountered with the military aggression of Armenia and occupation of its territories, mass atrocities committed against Azerbaijanis without distinction as to the elderly, women, and children, when one million Azerbaijanis turned into internally displaced persons and refugees.
Despite the fact that within the four UN Security Council Resolutions of 1993 Azerbaijan’s territorial integrity were recognized, the elimination of the occupation and the immediate withdrawal of the occupying forces from the territories of Azerbaijan were demanded, Armenia has consistently ignored all the calls, and on the contrary, further strengthened the status quo based on the occupation, intentionally destructed the historical and cultural heritage of Azerbaijani population in the occupied territories, and conducted illegal settlement policy. The Armenian leadership made provocative statements, such as “Karabakh is Armenia, and a full stop,” and threatened Azerbaijan with a “new war for the sake of new territories.”
In the 44-day Patriotic War of 2020, under the leadership of the President, the victorious Commander-in-Chief Mr. Ilham Aliyev, the people of Azerbaijan won a historic victory and put an end to the occupation of our lands. Despite the 30-years occupation and hardships, shortly after the Patriotic War, the Azerbaijani side proposed basic principles and a peace treaty for the normalization of relations between the two countries on the basis of mutual recognition and respect for each other's territorial integrity, sovereignty and borders. Despite the fact that the Armenian side did not respond to Azerbaijan's peace initiatives for a long period of time and after the start of negotiations between the two countries stalled the process under various pretexts, the Azerbaijani side demonstrated resolve and did not spare its good-faith efforts for advancing initiatives on peace treaty, delimitation of borders and opening of communications.
Furthermore, the authorities of Azerbaijan have taken consistent steps for establishing contacts and holding dialogue with local Armenian residents of the Karabakh region. At the initial stages, a number of contacts and dialogue with Armenian residents made a positive contribution towards the construction of the new Lachin road, the use of small Hydro Power Plants in the Lachin region, the use and management of the Sarsang water reservoir. On the other hand, the Armenian side, on the contrary, came up with an unfounded proposal such as “ensuring the rights and security of Karabakh Armenians through the Baku-Khankendi negotiations within the framework of the international mechanism,” hindered contacts between Azerbaijan and local Armenian residents, and actually continued its territorial claims against our country under a different name.
As a result intensive laying of landmines in the territories of Azerbaijan by Armenia, the transfer to and planting of landmines produced in 2021 in Azerbaijan, in violation of the provision of the statement of 10 November 2020 on cessation of all military activities, as well as other international commitments of Armenia, and ignorant attitude by the international community to Armenia’s deliberate threat of landmines, 303 Azerbaijanis, including two journalists, have become landmine victims since November 2020.
In violation of its obligations, Armenia has not yet fully withdrawn its armed forces from our territories. On the contrary, using the Lachin road, Armenia has conducted their rotation, continued to supply them with weapons and ammunition, financed them from the state budget of Armenia, and engaged in plundering Azerbaijan’s natural resources.
The Republic of Azerbaijan has installed the Lachin border checkpoint in its sovereign territories, in order to establish control over its own borders, and to prevent the illegal acts of Armenia. Notwithstanding the facilitation by Azerbaijan of the passage of Armenian residents, the personnel of the International Committee of the Red Cross (ICRC), as well as of the Russian Peacekeeping Contingent through the checkpoint, Armenia, for the purpose of continuing its illegal acts in the territories of Azerbaijan, disseminated false claims on the “tense humanitarian situation in the region.” Moreover, Armenia committed provocations by opening fire on the Border Guard personnel on July 15, attempting smuggling, as well as dispatching the cargo vehicles to the territory of Azerbaijan on July 26 without prior agreement.
Despite the fact that the Azerbaijani side put forward a number of proposals, including the use of the “Aghdam-Khankendi” road and other alternative routes, to meet the needs of the Armenian residents, that were supported by the European Union and the ICRC, opposition by Armenian side to all the proposals, blockage of access to the territory by placing concrete barriers on alternative roads, demonstrates that Armenian claims about the humanitarian situation are nothing than a political blackmail and manipulation.
The aim of Armenia is to bring third parties to the region, expand the geography of tensions, as well as to lead the peace process to a failure point.
All the mentioned, especially the military provocations consistently committed by illegal military formations, including the recently intensified radio-electronic interference targeting civilian flights, is intolerable and unacceptable.
The responsibility for all these provocations that have occurred in recent days rests with Armenia and its leadership, which continues illegal military presence in Azerbaijan, encourages separatism and hinders reintegration efforts.
Issuing the biased statements against Azerbaijan by the countries and international partners, which turned a blind eye to the occupation of Azerbaijan’s territories for 30 years, is unacceptable. For the past three years, those countries and international organizations have ignored the presence of Armenian armed forces in the territories of Azerbaijan, and Armenia’s obstruction of opening of communications. We demand from the countries and international organizations that are deceived by Armenia’s manipulations and make biased statements to respect the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan, not to interfere in the internal affairs of our country, and to put an end to the policy of double standards.
Azerbaijan will ensure the rights of Armenian residents living in its Karabakh region based on the country’s Constitution, and will resolutely prevent any step against its sovereignty and territorial integrity.