No:414/19, Azərbaycan, Gürcüstan və Türkiyə Xarici İşlər nazirlərinin Tbilisidə keçirilən üçtərəfli görüşü çərçivəsində nazir Elmar Məmmədyarovun Türkiyəli həmkarı, nazir Mevlüt &Cce
Görüşdə ölkələrimiz arasında qardaşlıq və strateji müttəfiqlik əlaqələrinin inkişafından məmnunluq ifadə olundu. Nazirlər strateji tərəfdaşlıq, mehriban qonşuluq, qarşılıqlı hörmət və etimada əsaslanan əməkdaşlığın regional və qlobal sabitlik və təhlükəsizliyin təşviqi baxımından vacibliyini qeyd etdilər.
Tərəflər hər iki ölkənin iştirakı ilə həyata keçirilən mühüm layihələr ətrafında fikir mübadiləsi apardılar və 30 noyabr tarixində Türkiyənin Ədirnə vilayətinin İpsala qəsəbəsində Cənub Qaz Dəhlizinin ən mühüm seqmentlərindən biri və Avropanın enerji təhlükəsizliyində mühüm amil olan TANAP qaz kəmərinin Avropa ilə birləşən hissəsinin açılış mərasiminin əhəmiyyətini qeyd etdilər. Eləcə də Azərbaycan, Gürcüstan və Türkiyənin təşəbbüsü və iştirakı ilə həyata keçirilən Bakı-Tbilisi-Kars dəmir yolunun Asiya və Avropa arasında rəqabətədavamlı daşımaları asanlaşdıracağını tərəflər xüsusilə vurğuladılar.
Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi ətrafındakı vəziyyət, habelə Yaxın Şərq bölgəsində cərəyan edən proseslər barəsində geniş müzakirələr aparıldı və hər iki ölkənin öz təhlükəsizliyinin təmin edilməsi üçün yeritdiyi siyasətin vacibliyi bildirildi.
Görüşdə Azərbaycan, Gürcüstan, Türkiyə üçtərəfli formatda və digər beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq, qarşılıqlı maraq doğuran digər regional və qlobal məsələlər ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparıldı.

No:414/19, On the sidelines of the 8th meeting of the Foreign Ministers of Azerbaijan, Georgia and Türkiye in Tbilisi, Minister Elmar Mammadyarov met his Turkish colleague, Minister Mevlüt Çavuşoğlu
At the meeting, a satisfaction was expressed over the development of brotherly and strategic partnership relations between our countries. The Ministers highlighted the importance of cooperation based on the strategic partnership, good neighbourliness, mutual respect and trust for promoting regional and global security and stability.
The sides exchanged views on the significant projects implemented with participation of both states and underlined the importance of the inauguration of the European Connection of the Trans Anatolian Natural Gas Pipeline (TANAP), as one of the main segments of the Southern Gas Corridor and key elements of the energy security of Europe, in Ipsala, Edirne province of Türkiye. Also the sides stressed that the Baku-Tbilisi-Kars railroad realized upon the initiative and participation of Azerbaijan, Georgia and Türkiye would facilitate competitive transportation between Asia and Europe.
Broad discussions were held on the situation around the Armenia-Azerbaijan conflict, also the processes in the Middle East and the significance of policies of both states for providing their security was noted.
At the meeting exchanges took place about the cooperation in trilateral Azerbaijan, Georgia, Türkiye format, also within other international organizations, as well as the regional and global issues of mutual interest.