No:413/24, Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Ayxan Hacızadənin Ermənistan baş nazirinin 12 oktyabr tarixində “Sülh qovşağı: təhlükəsizlik və demokratiyanın vəhdəti” adlı forumda çıxışı zamanı Azərbaycana qarşı səsləndirdiyi fikirlərə dair şərhi
Ermənistan baş nazirinin 12 oktyabr tarixində “Sülh qovşağı: təhlükəsizlik və demokratiyanın vəhdəti” adlı forumda çıxışı zamanı 10 noyabr 2020 tarixli üçtərəfli bəyanatla bağlı səsləndirdiyi iddialar reallıqların təhrif olunması cəhdidir.
Üçtərəfli bəyanata istinadən kommunikasiyaların açılması məsələsində Ermənistan baş nazirinin açıqlaması Ermənistan rəhbərliyinin üzərinə götürdüyü öhdəliklərə dair etinasızlığı növbəti dəfə nümayiş etdirir.
Üçtərəfli bəyanatın 9-cu bəndində Ermənistanın kommunikasiyaların açılması xüsusunda hansı öhdəliklərinin olduğu, nəqliyyat əlaqəsi üzrə nəzarətin hansı formada təşkil olunacağı açıq-aydın təsvir olunub.
Ümumiyyətlə, Ermənistanın 10 noyabr tarixli üçtərəfli bəyanatdan irəli gələn digər öhdəlikləri pozan fəaliyyətlərinə nəzər salsaq, ilk növbədə, Ermənistanın 2023-cü ilin sentyabr ayınadək öz qanunsuz silahlı birləşmələrini Azərbaycanın Qarabağ bölgəsindən çıxarmaması, humanitar məqsədlər üçün nəzərdə tutulmuş Laçın dəhlizi vasitəsilə Azərbaycan ərazilərinə əlavə silah-sursat, hərbi texnika, minalar ötürməsi, Azərbaycana qarşı mina terrorunu davam etdirməsi xatırlanmalıdır.
Üzdə Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü tanıdığını bəyan edən Ermənistan tərəfinin Azərbaycan ərazilərində saxladığı qondarma rejimin təbliğatını aparması və Ermənistan baş nazirinin 2 sentyabr 2023-cü il tarixində qondarma “müstəqillik” ilə bağlı separatçı xunta rejiminə təbriklərini çatdırdığını heç kəs unutmayıb.
Bu baxımdan Ermənistan baş nazirinin Laçın dəhlizinin fəaliyyəti, qaçqın və məcburi köçkünlərin qayıdışına dair ritorik sualları yalnız təəccüb və istehza doğurur.
Ermənistan tərəfinin hərbi əsirlərin qaytarılmadığını iddia etməsi həmçinin gülüncdür. Azərbaycan indiyə qədər humanizm prinsipinə sadiq qalaraq bütün hərbi əsirləri Ermənistan tərəfinə təhvil verib. Erməni əsilli hərbi cinayətkarların və separatçı xunta rejiminin nümayəndələrinin azad edilməsi barədə isə Azərbaycan hər hansı bir öhdəliyə malik deyil.
Sonda bir daha Azərbaycanın tarixi və beynəlxalq hüquqi çərçivədə mövcud olan ərazilərinə qarşı əsassız iddialarından, tarixin saxtalaşdırılmasından əl çəkməyən, beynəlxalq hüquq prinsiplərini kobudcasına pozan, yürütdüyü təcavüz siyasəti səbəbindən düşdüyü vəziyyətdən nəticə çıxarmayan Ermənistan rəhbərliyini heç bir çərçivəyə sığmayan, reallıqları təhrif edən və nəticə etibarilə beynəlxalq ictimaiyyəti yanıltmağa yönələn açıqlamalardan çəkinməyə çağırırıq.

No:413/24, Commentary by Aykhan Hajizada, Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs, on anti-Azerbaijani views expressed by the Prime Minister of Armenia in his speech at the forum called “Crossroads of Peace: combining security and democracy” on 12 October
The allegations by the Prime Minister of Armenia in his speech at the forum called “Crossroads of Peace: combining security and democracy" on 12 October regarding the trilateral statement of 10 November 2020 are an attempt to distort the realities.
The Armenian Prime Minister’s statement regarding the opening of communications with reference to the trilateral statement once again demonstrates the negligence of the Armenian leadership for the obligations it has undertaken.
Paragraph 9 of the trilateral statement clearly states the obligations of Armenia with regard to the opening of communications, and how to organize control over transport links.
In general, if we look at the activities of Armenia that violated other obligations arising from the trilateral statement of 10 November, including Armenia’s failure to withdraw its illegal armed units from the Karabakh region of Azerbaijan until September 2023, transfer of additional weapons and ammunition, military equipment, landmines to Azerbaijani territories through the Lachin corridor that was established for humanitarian purposes only, continuation of landmine terror against Azerbaijan should be recalled first and foremost.
No one has forgotten that the Armenian side, which had ostensibly declared that it recognized the territorial integrity of Azerbaijan, were propagating the puppet regime it kept in Azerbaijani territories and that the Prime Minister of Armenia congratulated the separatist junta regime on the so-called “independence” on 2 September 2023.
In this regard, the Armenian Prime Minister’s rhetorical questions about the activity of the Lachin corridor and the return of refugees and internally displaced people are only surprising and mocking.
It is also ludicrous that the Armenian side claims that the prisoners of war have not been returned. Adhering to the principle of humanism, Azerbaijan has so far handed over all prisoners of war to the Armenian side. Azerbaijan does not have any obligation to release war criminals and representatives of the separatist junta regime of Armenian origin.
In conclusion, we urge the leadership of Armenia, which once again did not give up its baseless claims against the territories of Azerbaijan laid within historical and international legal framework, and the falsification of history, grossly violated the principles of international law, and did not draw conclusions from the miserable situation it had fallen in due to its policy of aggression to refrain from statements exceeding any boundaries, distorting the realities and, as a result misleading the international community.