No:413/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin ABŞ Nümayəndələr Palatasının spikeri N.Pelosinin Ermənistana səfəri zamanı söylədikləri ilə bağlı açıqlaması
18 sentyabr 2022 15:42
18 sentyabr 2022-ci il tarixində Ermənistana səfəri çərçivəsində ABŞ Nümayəndələr Palatasının spikeri Nensi Pelosi tərəfindən verilmiş və bölgədəki vəziyyəti təhrif edən açıqlama ciddi təəssüf doğurur. N.Pelosi tərəfindən Azərbaycana qarşı irəli sürülən əsassız və ədalətsiz ittihamlar qəbuledilməzdir.
Bu ilin 12 sentyabr tarixindən 13 sentyabra keçən gecə delimitasiya olunmamış şərti sərhəddə baş verən insident Ermənistanın Azərbaycana qarşı törətdiyi genişmiqyaslı hərbi təxribat idi və Azərbaycan Silahlı Qüvvələri tərəfindən bu təxribatın qarşısı alınıb və ölkəmizin suverenliyi və ərazi bütövlüyünün qorunması təmin edilib. Hal-hazırda atəşkəs rejimi təmin olunur və vəziyyətin gərginləşməsinin qarşısı alınıb. Bölgədə vəziyyətin bu şəkildə gərginləşdirilməsi və genişmiqyaslı təxribatın törədilməsinə görə bütün məsuliyyət Ermənistanın hərbi-siyasi rəhbərliyinin üzərinə düşür.
Ümumiyyətlə, N.Pelosi ermənipərəst siyasətçi kimi tanınır və onun nümayəndə heyətinin tərkibində Konqresin məhz ermənipərəst üzvlərinin olması bunu bilavasitə nümayiş etdirir. Qarşıdan ABŞ-da Konqresə ortamüddətli seçkilər dövrü gəldiyini nəzərə alaraq, görünür N.Pelosi də bu səfərdən öz daxili siyasi gündəliyi və ABŞ-dakı erməni lobbi dairələrinin dəstəyini qazanmaq üçün istifadə edir. ABŞ-ın daxili siyasi gündəliyində olan siyasi intriqalar və lobbi maraqlarının Ermənistan üzərindən Cənubi Qafqaz regionuna daşınması qəbuledilməzdir.
Təəssüflə vurğulayırıq ki, ədalətdən danışan N. Pelosi Azərbaycana qarşı Ermənistanın təcavüz siyasəti, ərazilərinin 30 ilə yaxın davam edən işğalı, yüz minlərlə azərbaycanlının etnik təmizlənməsi və Ermənistanın məsuliyyət daşıdığı digər bu kimi ağır cinayətlərlə bağlı bugünədək məqsədli şəkildə heç bir mövqe nümayiş etdirməyib.
N.Pelosinin Ermənistanda söylədikləri erməni təbliğatı əsasında verilmiş açıqlama kimi dəyərləndirilməlidir. Bu, Ermənistanla Azərbaycan arasında hal-hazırda münasibətlərin normallaşması istiqamətində atılan səylərə ciddi zərbədir.
Bu kimi birtərəfli addımlar və verilən əsassız açıqlamalar regionda kövrək sülhün gücləndirilməsinə deyil, əksinə gərginliyin artmasına xidmət edir.

No:413/22, Commentary of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the speech of the Speaker of the US House of Representatives N. Pelosi during her visit to Armenia
18 September 2022 15:42
The statement made by the Speaker of the US House of Representatives, Nancy Pelosi during her visit to Armenia on September 18, 2022, which distorts the situation in the region, is deeply regrettable. Groundless and unfair accusations made by N. Pelosi against Azerbaijan are unacceptable.
The incident that took place on the deemed border, which is not delimited yet on the night of September 12-13, 2022 was a large-scale military provocation by Armenia against Azerbaijan, and this provocation was prevented by the Armed Forces of Azerbaijan, and the sovereignty and territorial integrity of our country was ensured. Currently, the ceasefire regime is observed and the escalation of the situation has been prevented. All responsibility for the escalation of the situation in the region and the large-scale provocation lies with the military-political leadership of Armenia.
Generally, N. Pelosi is known as a pro-Armenian politician, and presence of pro-Armenian members of Congress in her delegation to Armenia is a pure evidence of this. Considering that the period of mid-term elections to the US Congress is approaching, it seems that N. Pelosi is using this visit for her domestic political agenda and to gain the support of the Armenian lobby circles in the US. It is unacceptable to transfer political intrigues and lobbying interests from the US domestic political agenda to the South Caucasus region via Armenia.
We regretfully emphasize that N. Pelosi, who speaks about justice, has not demonstrate any position regarding the policy of aggression by Armenia against Azerbaijan, occupation of Azerbaijan’s territory for almost 30 years, the ethnic cleansing of hundreds of thousands of Azerbaijanis and other such serious crimes for which Armenia is responsible.
What N. Pelosi said during her visit to Armenia should be regarded as a statement made on the basis of Armenian propaganda. This is a serious blow to efforts to normalize relations between Armenia and Azerbaijan.
Such unilateral steps and groundless statements serve not to strengthen the fragile peace in the region, but, rather to escalate tension.