No:412/25, Nazir Ceyhun Bayramovun Özbəkistan Respublikasının xarici işlər naziri Baxtiyor Saidov ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
30 oktyabr 2025 10:06
30 oktyabr 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Səmərqəndə işgüzar səfəri çərçivəsində Özbəkistan Respublikasının xarici işlər naziri Baxtiyor Saidov ilə görüşüb.
Nazir Ceyhun Bayramov ilk dəfə olaraq Özbəkistanın YUNESKO-nun baş konfransına ev sahibliyi münasibətilə təbriklərini çatdırıb.
Görüş zamanı, strateji müttəfiqlik səviyyəsindəki Azərbaycan-Özbəkistan əlaqələrinin bütün sahələrdə dinamik inkişafından məmnunluq ifadə edilib, iki ölkə arasında dostluq və qardaşlıq münasibətlərinin daha da inkişaf etdirilməsi istiqamətində birgə səylər müzakirə olunub.
İqtisadiyyat, ticarət, investisiyalar, nəqliyyat, energetika, mədəniyyət və humanitar sahələrdə ikitərəfli əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsi üzrə aparılan birgə fəaliyyətlər və layihələr nəzərdən keçirilib.
Görüşdə, beynəlxalq və regional təşkilatlar, BMT, Türk Dövlətləri Təşkilatı, Qoşulmama Hərəkatı, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı, eləcə də regional platformalar çərçivəsində qarşılıqlı dəstək və əməkdaşlığın əhəmiyyəti vurğulanıb.
Görüş zamanı, həmçinin regional inkişaflar, eləcə də qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

No:412/25, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Bakhtiyor Saidov
30 October 2025 10:06
On 30 October 2025, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov, within the framework of his working visit to Samarkand, met with the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Bakhtiyor Saidov.
Minister Jeyhun Bayramov conveyed his congratulations on Uzbekistan hosting the General Conference of UNESCO for the first time.
During the meeting, satisfaction was expressed with the dynamic development of Azerbaijan-Uzbekistan relations at the level of strategic alliance in all areas, and joint efforts aimed at further developing the friendly and brotherly relations between the two countries were discussed.
Joint activities and projects carried out to further expand bilateral cooperation in the fields of economy, trade, investments, transport, energy, culture and humanitarian affairs were reviewed.
During the meeting, the importance of mutual support and cooperation within international and regional organizations, the United Nations, the Organization of Turkic States, the Non-Aligned Movement, the Organization of Islamic Cooperation, as well as regional platforms was emphasized.
During the meeting, an exchange of views was also held on regional developments, as well as other issues of mutual interest.