No:408/25, Nazir Ceyhun Bayramovun Oman Sultanlığının xarici işlər naziri Sayid Bədr ibn Həməd ibn Hammud Albusəidi ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
29 oktyabr 2025 18:31
29 oktyabr 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Oman Sultanlığına rəsmi səfəri çərçivəsində bu ölkənin xarici işlər naziri Sayid Bədr ibn Həməd ibn Hammud Albusəidi ilə görüşüb.
İkitərəfli görüş, daha sonra çoxtərəfli tərkibdə davam edib.
Görüş zamanı Azərbaycan-Oman ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlıq gündəliyində yer alan aktual məsələlər və əməkdaşlıq perspektivləri, habelə regional vəziyyət müzakirə edilib.
Azərbaycan və Oman arasındakı ənənəvi dostluq münasibətlərinin mövcud inkişaf səviyyəsi yüksək qiymətləndirilib, qarşılıqlı səfərlərin intensivləşdirilməsi, Xarici İşlər Nazirlikləri arasında siyasi məsləhətləşmələrin müntəzəmliyinin təmini və ikitərəfli hüquq-müqavilə bazasının güncləndirilməsinin əhəmiyyəti vurğulanıb.
BMT, Qoşulmama Hərəkatı və İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı kimi çoxtərəfli platformalar çərçivəsində qarşılıqlı etimad və dəstəyə əsaslanan əməkdaşlığın məmnunluq doğurduğu diqqətə çatdırılıb.
İqtisadi əməkdaşlıq məsələlərinə toxunularaq, ikitərəfli ticarət dövriyyəsinin həcminin artırılması, qarşılıqlı investisiyaların stimullaşdırılması, energetika, nəqliyyat-kommunikasiya, kənd təsərrüfatı, su resurslarının idarəçiliyi, alternativ enerji, turizm, səhiyyə və digər sahələrdə birgə layihələrin həyata keçirilməsi imkanları müzakirə edilib.
Azərbaycan-Oman Birbaşa İnvestisiya Fondunun yaradılmasının ölkələrimiz arasında  birgə layihələrin icrasına əhəmiyyətli töhfə verəcəyinə dair əminlik ifadə olunub.
Görüş zamanı həmçinin Yaxın Şərqdə vəziyyət, ölkəmizin post-münaqişə dönəmində sülh və sabitliyin təmin edilməsi istiqamətində addımları, eləcə də qarşılıqlı maraq doğuran digər regional və beynəlxalq məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Daha sonra, nazirlər tərəfindən "Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Oman Sultanlığı Hökuməti arasında diplomatik, xüsusi və xidməti pasport sahiblərinin vizadan qarşılıqlı azad edilməsi haqqında Saziş" və "Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi ilə Oman Sultanlığının Xarici İşlər Nazirliyi arasında konsulluq sahəsində əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumu" imzalanıb.
Eyni gündə, xarici işlər nazirləri Azərbaycan Respublikasının Oman Sultanlığının paytaxtı Maskat şəhərində Səfirliyinin rəsmi açılış mərasimində iştirak edib, Səfirliyin binası ilə tanış olublar.

No:408/25, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Minister of Foreign Affairs of the Sultanate of Oman Sayyid Badr bin Hamad bin Hamood Albusaidi
29 October 2025 18:31
On 29 October 2025, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov, within the framework of his official visit to the Sultanate of Oman, met with the Minister of Foreign Affairs of this country Sayyid Badr bin Hamad bin Hamood Albusaidi.
The bilateral meeting was later continued in a multilateral format.
During the meeting, current issues on the Azerbaijan-Oman bilateral and multilateral cooperation agenda and prospects for cooperation, as well as the regional situation were discussed.
The current level of development of the traditional friendly relations between Azerbaijan and Oman was highly appreciated, and the importance of intensifying mutual visits, ensuring the regularity of political consultations between the Ministries of Foreign Affairs, and strengthening the bilateral legal-contractual framework was emphasized.
It was noted with satisfaction that cooperation based on mutual trust and support within multilateral platforms such as the United Nations, the Non-Aligned Movement and the Organization of Islamic Cooperation is developing.
Touching upon economic cooperation issues, possibilities for increasing the volume of bilateral trade turnover, stimulating mutual investments, and implementing joint projects in the fields of energy, transport-communications, agriculture, water resource management, alternative energy, tourism, healthcare and other areas were discussed.
Confidence was expressed that the establishment of the Azerbaijan-Oman Direct Investment Fund will make a significant contribution to the implementation of joint projects between our countries.
During the meeting, an exchange of views was also held on the situation in the Middle East, the steps taken by our country in the post-conflict period to ensure peace and stability, as well as other regional and international issues of mutual interest.
Afterwards, the “Agreement between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the Sultanate of Oman on mutual visa exemption for holders of diplomatic, special and service passports” and the “Memorandum of Understanding between the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Foreign Affairs of the Sultanate of Oman on cooperation in the consular field”  were signed by the ministers.
On the same day, the Ministers of Foreign Affairs participated in the official opening ceremony of the Embassy of the Republic of Azerbaijan in the capital of the Sultanate of Oman, Muscat, and familiarized themselves with the building of the Embassy.