No:408/23, Azərbaycan Respublikasında akkreditə olunmuş diplomatik korpus üçün bölgədə mövcud vəziyyətlə bağlı keçirilmiş brifinqə dair mətbuat məlumatı
27 iyul 2023 17:15
27 iyul 2023-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyində nazir müavini Araz Əzimov tərəfindən ölkəmizdə akkreditə olunmuş diplomatik korpus üçün brifinq keçirilib.
Brifinq zamanı iştirakçılar post-münaqişə dövründə regionda mövcud vəziyyət və reallıqlar, Azərbaycan və Ermənistan arasında sülh prosesi barədə məlumatlandırılıb.
Nazir müavini Araz Əzimov, müharibədən sonra Azərbaycanın sülh təşəbbüsü ilə çıxış edən tərəf olduğunu, beynəlxalq hüquq norma və prinsiplərinə, ələlxüsus dövlətlərin suveren bərabərliyi, ərazi bütövlüyü və sərhədlərin toxunulmazlığı prinsiplərinə uyğun şəkildə ikitərəfli əsasda Ermənistanla münasibətlərin normallaşmasına hazır olduğunu bəyan etdiyini diqqətə çatdırıb.
İlk gündən bu mövqeyin hər kəsə aydın olduğu və prosesin üç istiqaməti, yəni sülh müqaviləsinin imzalanması, sərhədlərin delimitasiyası və regional kommunikasiyaların açılması istiqamətində həll yollarının danışıqlar masasında olduğu bildirilib. Bu gün Azərbaycanın sülh niyyətinin ən aydın təzahürünün tərəfimizdən işğaldan azad olunmuş ərazilərimizdə aparılan genişmiqyaslı bərpa və quruculuq işləri, habelə iki ölkənin sərhədinə yaxın ərazilərdə tikilən hava limanlarının olduğu qeyd edilib. Bunun qarşılığında isə Ermənistanın erməni əsilli sakinlərin yaşadığı ərazilərimizdə hərbi təxribatlar törətməsinin, radiodalğalar ilə hava limanları vasitəsilə uçuşların həyata keçirilməsinə maneçilik törətməsinin bu ölkənin əsl niyyətini bəlli etdiyi diqqətə çatdırılıb.
Sülh gündəliyi ilə bağlı Azərbaycan tərəfindən sərgilənən aydın mövqeyə baxmayaraq, Ermənistan tərəfindən heç bir beynəlxalq hüquq normasına və məntiqə sığmayan, əsası olmayan tələblərin irəli sürülməsi, Azərbaycanın daxili işlərinə müdaxilə cəhdlərinin edilməsinin qəbuledilməz olduğu bildirilib. Ermənistan Respublikasının baş naziri Nikol Paşinyan tərəfindən rəsmi şəkildə Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyinin tanınması ilə bağlı bəyanatın verilməsinə baxmayaraq, əməldə Ermənistan tərəfindən atılan addımların birbaşa ərazi bütövlüyümüz və suverenliyimizə qarşı olduğu, ölkəmizin daxili işlərinə qarışmaq cəhdləri ilə müşayiət olunduğu diqqətə çatdırılıb. Bu xüsusda, atılan addımların normallaşma və sülh prosesini ləngitməyə, yeni böhranlar və sülhə xidmət etməyən müzakirələr yaratmağa hesablandığı və bu baxımdan sülhə deyil, Ermənistanın təhlükəli məqsədləri və gündəliyinə xidmət etdiyi bildirilib.
Laçın yolu ilə bağlı vəziyyətdən bəhs edən nazir müavini, hər şeydən əvvəl bu yolun da Azərbaycanın suveren ərazisinin tərkib hissəsi olduğunu vurğulayıb və bu xüsusda, Azərbaycanın öz ərazisində, öz vətəndaşlarının istifadəsi üçün sərhəd-keçid məntəqəsi təsis etdiyini bildirib. Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsinin son qərarında da bu hüququn təsbit olunduğu diqqətə çatdırılıb. Bunu həzm edə bilməyən Ermənistan tərəfindən isə Azərbaycan sərhədçisinə atəş açıldığı, dövlət bayrağımıza qarşı təxribat törədildiyi, Laçın yolundan sui-istifadə hallarının davam etdirildiyi vurğulanaraq, Laçın yolundan istifadəyə məhdudiyyət törədən tərəfin Ermənistan olduğu diqqətə çatdırılıb. Azərbaycan tərəfindən tibbi məqsədlər ilə əlaqədar yoldan erməni sakinlərin istifadəsi üçün şərait yaradıldığı, daha çox məhsulların tədarükü üçün isə onların cəmiyyətimizə reinteqrasiyasına töhfə verə biləcək “Ağdam-Xankəndi” yolundan istifadənin təklif olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Ermənistan tərəfinin isə bir tərəfdən yerli erməni əhalinin bu imkanlardan istifadəsinin qarşısını aldığı, digər tərəfdən isə “humanitar yardım” adı ilə nümayişkaranə şəkildə daxili işlərimizə müdaxilə etdiyi, yaradılan şoular ilə beynəxalq ictimaiyyəti yanlış yönləndirdiyi bildirilib. Vurğulanıb ki, Ermənistan tərəfi həqiqətən Azərbaycan ərazi bütövlüyünü dəstəkləyirsə, “Ağdam-Xankəndi” yolundan yüklərin daşınmasına etiraz etməməli və reinteqrasiya prosesinə maneçilik törətməməlidir.
Bu xüsusda, beynəlxalq ictimaiyyətin məsuliyyətinin vacibliyini qeyd edən nazir müavini, Ermənistan tərəfinin manipulyasiyalarına aldanıb bəyanatlar verməzdən öncə, sözügedən bəyanatların nəyə xidmət edəcəyinin düşünülməli olduğunu, habelə suverenlik və ərazi bütövlüyümüzə zidd addımlardan, o cümlədən yanlış terminologiyadan çəkinilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
Sülh danışıqlarının təşkilində dəstək göstərən ölkələrə təşəkkür ifadə olunub, habelə beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən Ermənistana konstruktiv dialoqa sadiqlik göstərilməsinin izah olunmasının əhəmiyyəti qeyd edilib.

No:408/23, Press release on the briefing for the diplomatic corps accredited in the Republic of Azerbaijan regarding the situation in the region
On July 27, 2023, briefing for the diplomatic corps accredited in Azerbaijan was held by Deputy Foreign Minister Araz Azimov at the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan.
During the briefing, diplomatic corps was informed about situation and realities in the region in the post-conflict period, as well as Azerbaijan-Armenia peace process.
Deputy Minister Araz Azimov brought to the attention the fact of Azerbaijan being the party initiating the peace process and declaring its readiness to normalize relations on a bilateral basis with Armenia after the war in accordance with the norms and principles of international law, in particular the principles of sovereignty, territorial integrity and inviolability of borders.
Clarity of this position from the very beginning and existence of solutions with regard to the three tracks of the peace process, including the conclusion of an agreement on establishment of inter-state relations, the delimitation of the State border, and the opening of transport communications in the region were noted. It was mentioned that Azerbaijan's peaceful intentions’ most obvious manifestation is the large-scale reconstruction activities carried out by it today in the liberated territories, as well as airports built near the border of the two countries. It was noted that military provocations of Armenia in the territories inhabited by Armenian residents in the face of Azerbaijan’s goodwill, as well as the obstruction of flights to and from the airports by radio interference revealed its true intentions.
Unacceptability of Armenia putting forward illogical and baseless demands incompatible with any international legal norms in the face of the clear position of Azerbaijan regarding the peace agenda, as well as its attempts to intervene in Azerbaijan's internal affairs were mentioned. It was noted that the steps taken by Armenia are directly aimed at the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan, and are accompanied by attempts to interfere in the internal affairs of Azerbaijan despite the fact of the Armenian Prime Minister officially declaring the recognition of the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan. These steps being aimed at slowing down the normalization and peace process, creating new crises and unnecessary discussions in this area, as well as them serving the dangerous goals and agenda of Armenia rather than peace were also mentioned.
Speaking about the situation with regard to the Lachin road, the Deputy Minister stressed that, first and foremost, the aforementioned road is an integral part of the sovereign territory of Azerbaijan, and in this regard, Azerbaijan has established a border checkpoint on its territory for the use of its citizens. Enshrinement of this right of Azerbaijan in last decision of the International Court of Justice was also mentioned. Armenia, while being unable to digest this reality and opening fire on the Border Guard officer, committing provocation against the state flag, and continuing its illegal use of Lachin road were stressed, and the fact of the restriction on the use of the Lachin road originating from the actions of Armenia was noted. Facilitation by Azerbaijan of the usage of the Lachin road for medical purposes by the Armenian residents, and its proposal for the usage of the “Aghdam-Khankendi” route for the transportation of larger cargo, which would further contribute to the reintegration of the residents into Azerbaijani society was further noted.
Moreover, Armenia blocking the usage of the aforementioned opportunities on one hand, and on the other demonstratively interfering in the internal affairs of Azerbaijan under the guise of “humanitarian assistance”, as well as it misleading the international community with a political show were noted. It was also emphasized that if Armenia truly supports the territorial integrity of Azerbaijan, it should not object to the transportation of goods via the “Agdam-Khankendi” road and hinder the reintegration process.
In this regard, noting the importance of the responsibility of the international community, Deputy Minister stressed that before making statements deceived by the manipulations of Armenia, it is necessary to think twice about the purpose of such statements, as well as to avoid steps in violation of our sovereignty and territorial integrity, including the usage of incorrect terminology.
Gratitude was expressed to the countries which supported the facilitation of peace talks, and the significance of international community explaining to Armenia the importance of being committed to a constructive dialogue was highlighted.