No:407/24, Nazir Ceyhun Bayramovun BMT Baş katibinin müavini Amina Mohammed ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
09 oktyabr 2024 20:35
9 oktyabr tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə BMT Baş katibinin müavini Amina Mohammed arasında görüş keçirilib.
Görüş zamanı, Azərbaycan-BMT əlaqələrinin cari vəziyyəti və perspektivləri, BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) ilə əlaqədar hazırlıq prosesləri, Azərbaycanın COP29 sədrliyinin prioritetləri müzakirə olunub.
Azərbaycanın çoxtərəfli diplomatiyada, eləcə də BMT təsisatlarında rolunun əhəmiyyətinə diqqət çəkən BMT Baş katibinin müavini, ölkəmizin COP29-un təşkil olunması istiqamətində apardığı fəaliyyəti yüksək qiymətləndirib. Bununla yanaşı, sülh və təhlükəsizlik, yeni texnologiyalar, gələcəyin maliyyə arxitekturası kimi elementlərin də əks olunduğu Gələcəyin Sammiti zamanı qəbul edilmiş yekun sənədin vacibliyi vurğulanıb.
Tərəflər daha sonra, ölkəmizin Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin həyata keçirilməsində əldə etdiyi nailiyyətləri nəzərdən keçirərək, bu işdəki əhəmiyyətli proqresi məmnunluqla qeyd ediblər.
Nazir C.Bayramov Azərbaycanın sədrlik etdiyi COP29 çərçivəsində aparılan danışıqlar prosesi barədə ətraflı məlumat verərək, iqlim dəyişmələri ilə mübarizədə tələb olunan maliyyə vəsaitinin qarşılanması üçün yeni kəmiyyət maliyyə hədəfi müəyyənləşdirilməsinə çalışıldığı, bunun üçün konsensusun əhəmiyyətini diqqətə çatdırıb. Tərəflər bu istiqamətdə BMT və beynəlxalq maliyyə təsisatlarının dəstəyinin əhəmiyyətini vurğulayıblar. Eyni zamanda, COP29 sədrliyi tərəfindən müxtəlif istiqamətlərdə irəli sürülən 14 təşəbbüsə dəstək barədə məlumat verilib.

No:407/24, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with Amina Mohammed, Deputy Secretary-General of the United NationsNo:407/24, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with Amina Mohammed, Deputy Secretary-General of the United Nations
09 October 2024 20:35
On 9 October, a meeting was held between Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, and Amina Mohammed, Deputy Secretary-General of the United Nations.
During the meeting, the current state and prospects of Azerbaijan–UN relations, preparation processes related to the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29), and the priorities of Azerbaijan’s COP29 Presidency were discussed.
The Deputy Secretary-General of the United Nations, highlighting the importance of Azerbaijan’s role in multilateral diplomacy, as well as in UN institutions, highly appreciated the activities carried out by our country in the direction of organizing COP29. Along with this, the importance of the outcome document adopted during the Summit of the Future, which also reflected elements such as peace and security, new technologies, and the financial architecture of the future, was emphasized.
The sides then reviewed the achievements of our country in the implementation of the Sustainable Development Goals and noted with satisfaction the significant progress in this work.
Minister J. Bayramov, providing detailed information on the negotiation process conducted within the framework of COP29 chaired by Azerbaijan, stressed that efforts are being made to determine a new quantified finance goal to meet the financial resources required in the fight against climate change, and the importance of consensus for this. The sides emphasized the importance of the support of the UN and international financial institutions in this direction. At the same time, information was provided on support for the 14 initiatives put forward by the COP29 Presidency in various directions.