No.407/19, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Beynəlxalq Qırmızı Xaç Komitəsinin (BQXK) Azərbaycan nümayəndəliyinin rəhbəri Elena Aymone Sesseranı qəbul edib
Görüşdə Azərbaycan və BQXK arasında mövcud olan əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişafından məmnunluq ifadə olunaraq bu çərçivədə görülmüş işlər və əlaqələrin inkişaf perspektivləri ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı.
Tərəflər arasında qoşunların təmas xəttinə yaxın ərazilərdə yaşayan mülki əhalinin beynəlxalq humanitar hüquq sahəsində maarifləndirilməsi istiqamətində görülən işlər, həmçinin Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə dair məsələlər müzakirə edildi.
BQXK tərəfindən həyata keçirilən humanitar layihələr barədə ətraflı məlumat verən Elena Aymone Sessera yaradılan münbit şəraitə görə ölkəmizə təşəkkürünü bildirdi və təşkilatın Azərbaycan ilə əməkdaşlığının daha da genişlənməsində maraqlı olduğunu qeyd etdi.
Nazir Elmar Məmmədyarov humanitar missiyasının icrasında beynəlxalq təşkilata bundan sonra da lazımi dəstək veriləcəyini qeyd etdi və Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi kontekstində BQXK-nın fəaliyyətinin Azərbaycan tərəfindən müsbət qiymətləndirildiyini diqqətə çatdırdı. Bu xüsusda nazir, saxlanılan əsir-girovların “hamının-hamıya” prinsipi əsasında azad olunması məsələsinə toxunaraq BQXK-nın bu məsələnin həlli istiqamətində səylərinin artırılmasının vacibliyini vurğuladı.
Görüşdə beynəlxalq humanitar təşkilatın ölkəmizdə gələcək fəaliyyəti barədə geniş fikir mübadiləsi aparıldı.

No.407/19, Foreign Minister Elmar Mammadyarov received Elena Aymone Sessera, head of the International Committee of the Red Cross (ICRC) Delegation in Azerbaijan
The sides touched upon the activities of the Organization aimed at raising awareness of the civilians who live in the vicinity of the line of contact about the international humanitarian law, they also discussed the issues related to the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict.
Providing broad information on humanitarian projects implemented by the ICRC, Elena Aymone Sessera expressed gratitude to our country for creating favorable environment and expressed interest in further expanding the cooperation with Azerbaijan.
Minister Elmar Mammadyarov noted that Azerbaijan would continue to provide necessary support to the international organization in carrying out its humanitarian mission and pointed out that the ICRC activities in the context of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict are positively assessed by Azerbaijan. In this regard, touching upon the release of hostages based on the principle of “all for all”, Minister Elmar Mammadyarov emphasized the importance of continuation of the efforts to this end.
The sides also exchanged views on the future activities of the international humanitarian organization in our country.