No:406/23, Azərbaycan Respublikasının suverenliyi əleyhinə və Laçın sərhəd buraxılış məntəqəsinə qarşı Ermənistanın növbəti təxribatlarına dair bəyanat
26 iyul 2023 21:36
Azərbaycan Respublikasının öz sərhədlərinə nəzarət və Ermənistanın təxribatlarının qarşısını almaq məqsədilə təsis etdiyi Laçın sərhəd buraxılış məntəqəsinin mövcudluğunu həzm edə bilməyən Ermənistan tərəfinin ölkəmiz ilə razılaşdırmadan Azərbaycanın suveren ərazilərinə “humanitar yük” adı altında avtomobil konvoylarını göndərməsi Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyinə qəsddir, Laçın sərhəd keçid məntəqəsinə qarşı növbəti təxribatdır.
Ermənistan tərəfinin Moskvada, o cümlədən, hazırkı vəziyyətlə bağlı ətraflı müzakirələrin aparıldığı danışıqlardan dərhal sonra belə bir addım atması bu ölkənin prosesdə səmimi olmadığını, vəziyyəti gərginləşdirməklə beynəlxalq ictimaiyyəti çaşdırmaq niyyətində olduğunu göstərir.
15 iyun tarixində Laçında sərhədçilərimizin atəşə tutulması, qaçaqmalçılıq hallarına cəhd edilməsi daxil olmaqla, Ermənistan tərəfinin sözügedən təxribatı, bu ölkənin məkrli təcavüzkar siyasətdən əl çəkmədiyinin bariz nümunəsidir.
Bu təxribat bir daha göstərir ki, Ermənistanın “bölgədə gərgin humanitar vəziyyət” iddiaları bu ölkənin manipulyasiyası və qeyri-qanuni fəaliyyətləri davam etdirmək niyyətindən başqa bir şey deyil.
Azərbaycan tərəfinin erməni sakinlərin ehtiyaclarının qarşılanması üçün “Ağdam-Xankəndi” yolundan və digər alternativ yollardan istifadə daxil olmaqla, bir sıra təkliflər irəli sürməsinə və bu təkliflərin Avropa İttifaqı, Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsi tərəfindən dəstəklənməsinə baxmayaraq, erməni tərəfinin bütün təkliflərə, eləcə də Azərbaycanın qeyd etdiyi yollar vasitəsilə BQXK tərəfindən yüklərin daşınmasına qarşı çıxması, müvafiq humanitar fəaliyyətə maneçilik törədilməsi, alternativ yollara beton maneələr düzməklə əraziyə girişin bloklaması onların humanitar vəziyyət barədə iddialarının siyasi şantaj olduğunu göstərir. Bu addımlar, humanitar fəaliyyəti siyasiləşdirməklə yanaşı, Azərbaycanın suverenliyi və ərazi bütövlüyünün tanınmasına dair bəyanatlarla ziddiyyət təşkil edir.
Qeyd edilən təxribatda Avropa İttifaqının Ermənistandakı Missiyasının və diplomatik korpusun da alət edilməsi, bunun əvvəlcədən planlaşdırılmış addım olduğunu nümayiş etdirib.

No:406/23, Statement on Armenia’s further provocations against the sovereignty of the Republic of Azerbaijan and the Lachin border checkpoint
26 July 2023 21:36
Dispatch of car convoys to the sovereign territories of Azerbaijan, under the disguise of “humanitarian aid” and without agreement with our country, by the Armenian side, which cannot digest the existence of the Lachin border checkpoint established by the Republic of Azerbaijan in order to control its borders and prevent provocations by Armenia, is an attack on the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan, and is another provocation against the Lachin border checkpoint.
The fact that the Armenian side took such a step right after the negotiations in Moscow, where among others a detailed discussions on the current situation were held, shows that this country is not sincere in the process, and while escalating the situation, intends to mislead international community.
The mentioned provocation by Armenia, that was followed by June 15-shooting at our border guards in Lachin, and attempted smuggling cases, is a clear example of this country not giving up its insidious aggressive policy.
This provocation once again demonstrates that Armenia’s claims of “tense humanitarian situation in the region” are nothing than the intention to continue manipulation and illegal activities by this country.
Despite the fact that the Azerbaijani side put forward a number of proposals, including the use of the “Aghdam-Khankendi” road and other alternative routes, to meet the needs of the Armenian residents, that were supported by the European Union and the International Committee of the Red Cross, opposition by Armenian side to all the proposals, including the transportation of goods by the ICRC through the roads mentioned by Azerbaijan, obstruction of relevant humanitarian activities, blockage of access to the territory by placing concrete barriers on alternative roads, demonstrates that Armenian claims about the humanitarian situation are nothing than a political blackmail. In addition to politicizing humanitarian activities, these steps by Armenia once again prove that they are in contradiction with their statements regarding the recognition of Azerbaijan’s sovereignty and territorial integrity.
Involving the European Union Mission in Armenia and the diplomatic corps as a tool in the aforementioned provocation demonstrates that this was a pre-planned action.