No:406/21, AR XİN Mətbuat xidməti idarəsinin rəisi Leyla Abdullayeva KİV-in erməni terrorçu Ambik Sassunyanın həbsdən azad edilməsi ilə bağlı sualını cavablandırır
30 oktyabr 2021 19:03
Cavab: ABŞ-ın Los-Anceles şəhərində 1982-ci ildə Türkiyə diplomatı Kamal Arıkanı qətlə yetirən erməni terrorçu, ASALA üzvü Ambik Sassunyanın həbsdən azad edilməsi qərarını pisləyirik. Bir terrorçunun azadlığa buraxılması təhlükəli olmaqla yanaşı, terrorçuluğun təşviq edilməsinə xidmət edir.
Həbsdə olarkən, 2012-ci ildə “Hay Zinvor” adlı erməni hərbi jurnalına verdiyi müsahibəsində A.Sassunyanın erməni əsgəri olduğu və Azərbaycanın o zaman işğal altında olan Qarabağ ərazisində döyüşməyə hazır olduğunu bildirməsi bu terrorçunun heç də islah olmadığını nümayiş etdirir.
Ermənistan KİV-də yayılmış məlumata əsasən bu ölkədə olduğu bildirilən terrorçunun hər-hansı şəkildə qəhrəmanlaşdırılması cəhdlərinin qarşısı alınmalıdır.

No:406/21, Head of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Leyla Abdullayeva answers the media's question on the release of Armenian terrorist Hampig Sassounian
30 October 2021 19:03
Answer: We condemn the decision to release ASALA member Hampig Sassounian, an Armenian terrorist who assassinated Turkish diplomat Kemal Arıkan in 1982 in Los Angeles, USA. The release of a terrorist is dangerous, and it serves to promote terrorism.
While in prison, in an interview with the Armenian military magazine “Hay Zinvor” in 2012, H. Sassounian called himself as a soldier and expressed wish to serve in the Armenian military in Karabakh, occupied territory of Azerbaijan at that time, which demonstrates that he is unreformed terrorist.
According to the information disseminated in the Armenian media, this terrorist is in Armenia; any attempts to glorify the terrorist must be suppressed.