No:404/19, Nazir Elmar Məmmədyarov Moldova Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı səfiri cənab George Leukanı diplomatik fəaliyyətinin başa çatması münasibətilə qəbul edib
İki ölkənin Xarici İşlər Nazirlikləri arasında növbəti siyasi məsləhətləşmələrin gələn ilin əvvəlində Moldovada keçiriləcəyi qeyd olundu.
Nazir GUAM çərçivəsində ölkələr arasında səmərəli əməkdaşlığı vurğuladı və təşkilatın iqtisadi ölçüsünün möhkəmləndirilməsinin əhəmiyyətini qeyd etdi.
Tərəflər ikitərəfli əlaqələrin inkişafının uğurla davam etdiyini qeyd etdi və iqtisadi və enerji sahələrində əməkdaşlığını daha da inkişaf etdirilməsinin vacibliyini vurğuladı.
Səfir George Leuka diplomatik fəaliyyəti müddətində ona göstərilən dəstəyə görə təşəkkürünü bildirdi. Bu xüsusda, Səfir Azərbaycan və Moldovada keçirilən sərgilər, konsertlər, hər iki ölkənin milli bayramları ilə həyata keçirilən tədbirlər, həmçinin azərbaycanlı və moldovalı müəlliflərin kitablarının hər iki dilə tərcümə olunmasının əhəmiyyətini qeyd etdi.
Elmar Məmmədyarov səfir George Leukanı ikitərəfli münasibətlərin inkişafı istiqamətindəki səylərini yüksək qiymətləndirdi və ona gələcək fəaliyyətində uğurlar arzu etdi.

No:404/19, Minister Elmar Mammadyarov received Mr. Gheorghe Leuca, Ambassador of the Republic of Moldova to the Republic of Azerbaijan upon the termination of his diplomatic tenure
At the meeting, the sides exchanged views on the current status of bilateral relations, the level of current development and perspectives of cooperation between the states.
It was mentioned that the next political consultations between the Ministries of Foreign Affairs of both States would be held at the beginning of next year in Moldova.
Minister Elmar Mammadyarov stressed successful cooperation among the states within GUAM and the importance of strengthening of the economic dimension of GUAM organization.
The sides stressed the successful development of bilateral relations and underlined the importance of further development of cooperation in economic and energy spheres.
Ambassador Gheorghe Leuca expressed his gratitude for the support rendered to fulfill his diplomatic activities. In this regard, Ambassador stressed the importance of organizing in Moldova and Azerbaijan exhibitions, concerts, events dedicated to national holidays of both countries, as well as translation of books of the Moldovan and Azerbaijani authors in both countries’ languages.
At the meeting, the sides also exchanged their views on regional and international security issues of mutual interest.
Minister Elmar Mammadyarov highly appreciated the efforts of Ambassador Gheorghe Leuca in the development of bilateral relations and wished every success in his future endeavors.