No:400/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun ABŞ Dövlət Katibinin Avropa və Avrasiya məsələləri üzrə köməkçisi Karen Donfrid ilə telefon danışığına dair məlumatı
20 oktyabr 2021 17:35
20 oktyabr 2021-ci il tarixində Azərbaycan Respublikası xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə Amerika Birləşmiş Ştatları Dövlət Katibinin Avropa və Avrasiya məsələləri üzrə köməkçisi Karen Donfrid ilə telefon danışığı baş tutub.
Karen Donfrid Azərbaycanın müstəqilliyinin bərpa edilməsinin 30-cu ildönümü münasibətilə təbriklərini nazir Ceyhun Bayramovun diqqətinə çatdırıb.
Tərəflər, iki ölkə arasında əməkdaşlıq gündəliyi üzrə fikir mübadiləsi aparıb və bir sıra istiqamətlərdə əlaqələrin inkişaf etdirilməsinin vacibliyini vurğulayıblar.
Telefon danışığı zamanı, həmçinin regiondakı münaqişə sonrası vəziyyət müzakirə edilib.
Nazir Ceyhun Bayramov Ermənistan-Azərbaycan arasında münasibətlərin beynəlxalq hüquq prinsipləri əsasında normallaşdırılması ilə bağlı mövqeyimizi Dövlət Katibinin köməkçisinin diqqətinə çatdırıb. Öz növbəsində Karen Donfrid iki ölkə arasında münasibətlərinin normallaşdırılmasının vacib olduğunu və ABŞ-ın bu xüsusda dəstək verməyə hazır olduğunu qeyd edib.

Press release 20 October 2021
No:400/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the telephone conversation of Minister Jeyhun Bayramov with the Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs Karen Donfried
On October 20, 2021, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov had a telephone conversation with the Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs Karen Donfried.
Karen Donfried presented congratulations to Minister Jeyhun Bayramov on the 30th Anniversary of the Restoration of Independence of Azerbaijan.
The sides exchanged views on a bilateral cooperation agenda and stressed the importance of developing the relations in a number of areas.
The post-conflict situation in the region was also discussed during the telephone conversation.
Minister Jeyhun Bayramov brought Azerbaijan’s position on the normalization of Armenia-Azerbaijan relations based on the principles of international law to the attention of the Assistant Secretary of State. In turn, Karen Donfried stressed the importance of normalizing the relations between the two countries and noted that the United States is ready to provide support in this regard.