No:399/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Xorvatiya Respublikasının xarici və Avropa işləri naziri Qordan Qrliç Radman ilə görüşünə dair məlumatı
20 oktyabr 2021-ci il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Azərbaycana rəsmi səfəri çərçivəsində Xorvatiya Respublikasının xarici və Avropa işləri naziri Qordan Qrliç Radman ilə görüşüb.
Hər iki tərəfdən nümayəndə heyətlərinin iştirakı ilə keçirilən görüşdə Azərbaycan və Xorvatiya arasında münasibətlərin inkişafı perspektivləri, habelə beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq məsələləri müzakirə edilib.
Nazir Ceyhun Bayramov iki ölkə arasında dostluq və strateji əməkdaşlıq münasibətlərinin uğurla inkişaf etdiyini qeyd edib. O, ölkələrimiz arasında siyasi dialoqun davamlılığı, ali və yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfər və görüşlərin təşkilinin əhəmiyyətini vurğulayaraq, bu müsbət tendensiyanın davam etdirilməsinin vacib olduğunu ifadə edib.
Nazir Qordan Qrliç Radman Azərbaycanda səfərdə olmaqdan məmnunluq ifadə edib və Azərbaycan Respublikası Prezidenti ilə keçirilmiş görüşə istinad edib. İki ölkə arasında bir sıra oxşarlıqların olduğunu səsləndirən Xorvatiya naziri, bu xüsusda ölkələrin suverenliyi və müstəqillik mübarizəsini qeyd edib. O, müstəqilliyin bərpası dövründə Azərbaycan tərəfindən əldə olunmuş nailiyyətlərin təqdirəlayiq olduğunu söyləyib. Nazir, Xorvatiyanın Azərbaycanla əlaqələrin dərinləşdirilməsində maraqlı olduğunu bildirib.
Nazirlər, ikitərəfli əməkdaşlıq gündəliyinin bir sıra məsələləri, o cümlədən XİN-lərarası siyasi məsləhətləşmələrinin mütəmadi əsasda keçirilməsi, parlament ölçüsü üzrə əlaqələrin genişləndirilməsi, habelə əlaqələrimizin əsas sütunlarından olan iqtisadi sahədə, eləcə də enerji, kənd təsərrüfatı, yüksək texnologiyalar, humanitar, turizm və digər istiqamətlər üzrə əlaqələrin inkişafı perspektivləri ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar. Cari səfər çərçivəsində Biznes Forumunun təşkilinin iqtisadi-ticarət sahəsində əlaqələrin genişləndirilməsinə töhfə verəcəyi vurğulanıb.
Tərəflər, həmçinin beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq, xüsusilə də Avropa İttifaqı və Şərq Tərəfdaşlığı platformasında əməkdaşlıq məsələlərini müzakirə ediblər.
Nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycan ərazisindəki son vəziyyət, xüsusilə də üçtərəfli bəyanatların icrası ilə bağlı məsələləri həmkarının diqqətinə çatdırıb. Azad olunmuş ərazilərdə həyata keçirilən quruculuq işləri, eləcə də minalardan təmizləmə işləri ilə bağlı məlumat verib. Dost Xorvatiyanın xüsusilə minalardan təmizləmə sahəsində təcrübəsi nəzərə alınmaqla, azad olunmuş ərazilərdə həyata keçirilən quruculuq prosesində iştirak edə biləcəyi qeyd edilib.
Görüşdə nazirlər, həmçinin bölgələrdəki vəziyyət və qlobal gündəliyə daxil olan məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.

Press release 20 October 2021 14:59
No:399/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Minister of Foreign and European Affairs of the Republic of Croatia Gordan Grlić Radman
20 October 2021 14:59
On October 20, 2021, Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov met with the Minister of Foreign and European Affairs of the Republic of Croatia Gordan Grlić Radman during the latter’s official visit to Azerbaijan.
Prospects for the development of relations between Azerbaijan and Croatia, as well as cooperation within international organizations, were discussed at the meeting with the participation of delegations from both sides.
Minister Jeyhun Bayramov noted the successful development of friendly and strategic relations between the two countries. He highlighted the importance of continuing the political dialogue between the two countries, as well as the organization of high-level reciprocal visits and meetings, and stressed the importance of continuing this positive trend.
Minister Gordan Grlić Radman expressed satisfaction with his visit to Azerbaijan and referred to the meeting with the President of the Republic of Azerbaijan. Stating that there are a number of similarities between the two countries, the Croatian Minister noted especially the struggle of the two countries for independence and sovereignty. He said that Azerbaijan’s achievements are commendable. The Minister also said that Croatia is interested in deepening of the relations with Azerbaijan.
The Ministers discussed a number of issues on the bilateral cooperation agenda, including regular political consultations between the foreign ministries, expansion of parliamentary ties, as well as the prospects for development of relations in economy, as well as energy, agriculture, high technology, humanitarian, tourism and other spheres. The contribution of the Business Forum in the framework of the current visit to the expansion of economic and trade relations was also highlighted.
The sides also discussed the cooperation within the framework of international organizations, in particular cooperation with the European Union and participation within Eastern Partnership platform.
Minister Jeyhun Bayramov informed his counterpart about the current situation on the territory of Azerbaijan, especially the implementation of trilateral statements. Minister also informed about the restoration and reconstruction works in the liberated areas, as well as the demining activities. The possibility for friendly Croatia to take part in the reconstruction process in the liberated areas, given its experience in demining, was also noted.
The Ministers also exchanged views on the situation in the relevant regions and issues of the global agenda.