No:398/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun BMT Baş katibinə Ermənistanın Azərbaycan ərazilərinin minalanması və digər qanunsuz hərbi fəaliyyətlərinə dair məktubu ilə bağlı məlumatı
13 sentyabr 2022 20:20
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun cari ilin 23 avqust tarixində BMT-nin Baş katibi Antonio Quterreşə ünvanlandığı Ermənistanın Azərbaycan ərazilərinin minalanması və davam edən digər qanunsuz hərbi faəliyətlərinə dair məktubu BMT Baş Assambleyası və Təhlükəsizlik Şurasının sənədi kimi yayılıb.
Məktubda, Azərbaycanın Laçın rayonu ərazisində 2021-ci ildə Ermənistan Respublikasında istehsal olunmuş küllü miqdarda piyada əleyhinə minaların aşkar edilməsi faktı diqqətə çatdırılır. Bu faktın Ermənistan tərəfindən 10 noyabr 2020-ci il tarixli üçtərəfli bəyanatın bir daha kobud şəkildə pozulduğunu göstərdiyi vurğulanır. Ermənistanın sözügedən üçtərəfli bəyanatın 4-cü bəndinə zidd olaraq Azərbaycan ərazilərindən qanunsuz hərbi birləşmələrini çıxarmadığı və hərbi fəaliyyətlərini dayandırmadığı məktubda qeyd olunub.
Məktubda, həmçinin Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş ərazilərdə əhalinin təhlükəsiz yaşayışı naminə genişmiqyaslı bərpa və yenidənqurma işləri apardığı bir dövrdə Ermənistanın qanunsuz hərbi fəaliyyətinin, məcburi köçkünlərin öz yurd-yuvalarına qayıtması prosesinə, o cümlədən regionda sülh və təhlükəsizliyə ciddi zərbə vurduğu ifadə olunub.
Üçtərəfli bəyanatın imzalanmasından keçən müddətdə 232 nəfərin mina partlayışının qurbanı olduğu barədə faktlar məktubda təqdim edilir.
BMT Baş Assambleyasının və Təhlükəsizlik Şurasının sənədi ilə aşağıdakı keçiddən tanış olmaq mümkündür: undocs.org/A/76/930

No:398/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the letter from the Minister Jeyhun Bayramov addressed to the UN Secretary-General on Armenia’s continued illegal military activities, including laying mines in the territory of the Republic of Azerbaijan
13 September 2022 20:20
Letter dated 23 August 2022 from the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov addressed to the UN Secretary-General Antonio Guterres on Armenia’s continued illegal military activities, including laying mines in the territory of the Republic of Azerbaijan was circulated as a document of the UN General Assembly and the Security Council.
The letter draws attention to the discovery of a large number of anti-personnel mines in the territory of Lachin region of Azerbaijan which were produced in the Republic of Armenia in 2021. It is emphasized that the above-mentioned information provides additional proof that the Trilateral Statement of November 10, 2020 is once again flagrantly violated by Armenia. It was noted that contrary to paragraph 4 of the aforementioned Trilateral Statement, Armenia has not withdrawn its armed forces from the territory of Azerbaijan, nor has it ceased military activities against Azerbaijan.
It was stated that at a time when large-scale rehabilitation and reconstruction works, including intensive demining activities are being carried out by Azerbaijan in order to ensure peaceful life in the territories liberated from the military occupation of Armenia, the illegal military activities of Armenia presents a serious blow to the efforts for the return of internally displaced persons to their places of origin and to ensure peace and stability in the region.
The letter presents the facts that since the signing of the Trilateral Statement of 10 November 2020, 232 persons have become mine victims.
The UN General Assembly and Security Council document can be found at the following link: undocs.org/A/76/930.