No:398/19, Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov Latviyanın Prezidenti cənab Eqils Levits ilə görüşüb
Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov Latviyaya rəsmi səfəri çərçivəsində Latviyanın Prezidenti cənab Eqils Levits ilə görüşüb.
Görüşdə Elmar Məmmədyarov Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyevin salamlarını Latviya Prezidenti cənab Eqils Levitsin diqqətinə çatdırdı.
Latviya Prezidenti, öz növbəsində ən xoş arzularıvə salamlarının Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevə çatdırılmasını xahiş etdi.
Görüş zamanı Azərbaycan ilə Latviya arasında əlaqələrin yüksək inkişaf səviyyəsinə malik olduğu qeyd edildi və iki ölkə arasındakı münasibətlərin gələcək perspektivləri müzakirə olundu.
Həmçinin beynəlxalq gündəlikdəki aktual məsələlər, o cümlədən müvafiq olaraq regionlardakı vəziyyət baradə fikir mübadiləsi aparıldı. Bu xüsusda nazir Elmar Məmmədyarov Latviya Prezidenti cənab Eqils Levitsi Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi üzrə danışıqlar prosesinin son vəziyyəti barədə məlumatlandırdı.
Prezident Eqils Levits dövlətlərin ərazi bütövlüyü prinsipinin təmin edilməsinin vacibliyini qeyd edərək, ölkəsinin münaqişələrin məhz bu əsasda həll edilməsinin tərəfdarı olduğunu vurğuladı.
Görüşdə, həmçinin Latviya və Azərbaycan arasında ikitərəfli və çoxtərəfli əlaqələr, Şərq Tərəfdaşlığı çərçivəsində ölkələrimiz arasındakı əməkdaşlıq perspektivləri, həmçinin beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olundu.
Tərəflər, eləcə də regional nəqliyyat dəhlizləri və enerji layihələrinin inkişafı, ikitərəfli iqtisadi əlaqələrin genişləndirilməsi imkanları barədə geniş fikir mübadiləsi apardılar.

Press release 13 December 2019
No:398/19, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with H.E. Mr. Egils Levits, President of the Republic of Latvia
Within his official visit to Latvia, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with H.E. Mr. Egils Levits, President of the Republic of Latvia.
At the meeting, Elmar Mammadyarov conveyed the sincere greetings of the President of the Republic of Azerbaijan, H.E Mr. Ilham Aliyev to H.E. Mr. Egils Levits, President of the Republic of Latvia. The Latvian President also asked to convey his greetings and the most sincere wishes to H.E Mr. Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan.
During the meeting, the sides noted the high level of relations between Azerbaijan and Latvia and discussed the development perspectives of cooperation between the two countries.
The sides also exchanged their views on the current issues of international agenda, as well as the situations in the relevant regions. In this context, Minister Elmar Mammadyarov informed the Latvian President H.E. Mr. Egils Levits about the latest situation of the negotiation process on Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict.
President Egils Levits stressed the importance of ensuring the principle of territorial integrity of states and noted that his country always supports the resolution of the conflicts based on this principle.
At the meeting, bilateral and multilateral relations between Latvia and Azerbaijan, the perspectives of cooperation between our countries within the Eastern Partnership, as well as cooperation within the framework of international organizations between the two countries were also discussed.
The sides also exchanged views on the development of regional transport corridors, energy projects and the possibility of expanding bilateral economic relations.